Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Artykuły autora

obraz

Chwila uważności. Dlaczego jest tak ważna w kontaktach z naszymi dziećmi?

Mateusz Grabowski

Dzisiejsze czasy stawiają przed nami wiele wyzwań. Są one trudne i skomplikowane nie tylko dla nas – dorosłych, ale także dla dzieci. My – dorośli – musimy często pogodzić wiele (może nawet zbyt wiele spraw), żeby: zarobić pieniądze, zadbać o dzieci, mieć czas dla siebie i spokojną głowę. To spore wyzwanie.

Czytaj dalej
obraz

Dzieci przez wakacje zapominają tabliczkę mnożenia. Jak im pomóc szybko ją sobie przypomnieć?

Mateusz Grabowski

Wakacje to czas relaksu, zabawy i beztroski, ale także okres, w którym dzieci mogą zapomnieć niektórych szkolnych umiejętności, w tym tabliczki mnożenia. Dwa miesiące przerwy od nauki to wystarczająco długo, by pewne nawyki matematyczne uległy osłabieniu. To w sumie nic dziwnego – jeśli dopiero się czegoś uczymy, a przez dłuższy czas do tego nie wracamy – to wiedza nam umyka. Nadchodzi w końcu nowy roku szkolny… a tabliczkę mnożenia zdecydowanie warto sobie przypomnieć! Jakie znaczenie ma dla dziecka znajomość tabliczki mnożenia? Jakie są sposoby, by szybko ją sobie odświeżyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj dalej
obraz

Robienie celowych błędów – czy ma to walor edukacyjny?

Mateusz Grabowski

Jednym ze sposobów na zachęcenie dzieci do większej uważności i też przy okazji zabawy – jest robienie celowych błędów i pozwolenie dzieciom na ich zauważenie. Czy taki sposób ma sens? Czy może jest to tylko wymówka dla dorosłego, który te błędy rzeczywiście robi i nie chcę się do nich przed dzieckiem przyznać? ;) Postaram się w artykule odpowiedzieć na te pytania opierając się na własnych doświadczeniach.

Czytaj dalej
obraz

Jak stworzyć innowacyjny produkt w czasach, w których nie ma prawie nic? Trudne początki Kart Grabowskiego.

Mateusz Grabowski

Dziś mamy wszystko na wyciągnięcie ręki… a mówiąc bardziej konkretniej na wyciągnięcie telefonu. Możemy dowiedzieć się (prawie) wszystkiego w kilka minut, bez problemu łączymy się z drugą osobą na końcu świata, żeby z nią porozmawiać i zapytać o radę. Przypomnijmy sobie czasy, w których nie było takich możliwości. W których, żeby coś stworzyć, trzeba było polegać głównie na sobie, na swojej kreatywności i zaciętości. To właśnie w takich okolicznościach mój Tata, Andrzej Grabowski, tworzył wynalazek swojego życia.

Czytaj dalej
obraz

Zobacz, tato – tam jest flaga Polski!

Mateusz Grabowski

Perspektywa dziecka może zaskoczyć… Przekonałem się o tym, gdy siedzieliśmy na tarasie kawiarni, która znajduje się w małym centrum handlowym. Wybraliśmy się tam z dziećmi, aby uczcić Dzień Dziecka. Kiedy siedzieliśmy na tarasie, Emilek nagle wykrzyknął z podekscytowaniem: „Tato, tam jest flaga Polski!”.

Czytaj dalej
obraz

Pozwólmy dzieciom uwolnić ich potencjał!

Mateusz Grabowski

Pewna pozornie prosta, codzienna historia przypomniała mi, jak wielki potencjał i możliwości mają w sobie dzieci, z czego my – jako dorośli – nie zawsze sobie zdajemy sprawę.

Czytaj dalej
obraz

Bez tej osoby byśmy nie istnieli!

Justyna Grabowska-Dybek, Mateusz Grabowski

Wiele firm rodzinnych ma swoich cichych bohaterów. Bohaterów, którzy nie zawsze idą na przodzie. Nie zawsze są widoczni. A jednak to oni sprawiają, że firma funkcjonuje i się rozwija. Chcemy, żebyście poznali naszego bohatera, a mówiąc precyzyjniej - naszą firmową bohaterkę.

Czytaj dalej
obraz

Potęga dziecięcej kreatywności

Mateusz Grabowski

Odwiedziny u babci… z czym Wam się takie odwiedziny kojarzą? :) Mi i moim dzieciom na pewno z zabawkami. Z zabawkami, które moja mama zachowała z mojego dzieciństwa. Zabawkami, które lata świetności mają za sobą, ale tylko pozornie! Bo moje dzieci je po prostu uwielbiają :) A ja mam wielką frajdę, kiedy mogę się też dzisiaj nimi pobawić.

Czytaj dalej
obraz

Jak zbudować u dziecka podstawy do nauki matematyki w przyszłości?

Mateusz Grabowski

11 listopada wybraliśmy się na małą przejażdżkę. Na początku podróży powiedziałem do moich dzieci: liczcie, ile flag mijamy pod drodze. Efekt? Wielka ekscytacja i totalne zaangażowanie w szukanie i liczenie flag.

Czytaj dalej
obraz

Rower na lekcji…?!

Mateusz Grabowski

Chyba każdy z nas słyszał hasło: Sport to zdrowie! Ta maksyma szczególnie ma zastosowanie w dzisiejszych czasach. W dobie nauki zdalnej i częstszego korzystania z komputerów ruch może być dla dzieci zbawienny. Z jednej strony element ruchu może być świetnym przerywnikiem w trakcie nauki i sposobem na rozładowanie energii. Z drugiej pozwala również umysłowi na odpoczynek i zbudowanie koncentracji. Idąc dalej – jak myślicie – czy ruch można połączyć z nauką matematyki? W tym artykule pokażemy Wam ciekawy przykład z USA.

Czytaj dalej
obraz

„Karty na stół” – czas na nowy projekt (i przygodę)

Mateusz Grabowski

Przez (prawie) całe swoje życie zawodowe jestem związany z Kartami Grabowskiego. To tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki w biznesie i tutaj zbierałem cenne (często bolesne) doświadczenia związane z prowadzeniem rodzinnej firmy. Dzisiaj przyszedł czas na nowy projekt „Karty na stół”. Chcę Wam o tym więcej opowiedzieć.

Czytaj dalej
obraz

Dlaczego łut szczęścia jest ważny w grach edukacyjnych?

Mateusz Grabowski

Główną blokadą w nauce matematyki 🧮 u dzieci jest często brak pewności siebie i strach przed popełnieniem błędu. Gry edukacyjne pozwalają ten lęk przełamać i zamienić naukę matematyki w przyjemność. Tym samym, stanowią świetne uzupełnienie i wsparcie dla tradycyjnej edukacji. Patrząc z perspektywy rodzica 👨‍👩‍👧‍👦 wybierającego daną grę, możemy się zastanawiać, czy nie będzie ona zbyt trudna dla naszego dziecka. W końcu trzeba mieć już pewne umiejętności, żeby z niej skorzystać. I tutaj na ratunek przychodzi, często niezauważalny, ale bardzo ważny element, łut szczęścia 😀.

Czytaj dalej
obraz

Dzielenie z Kartami Grabowskiego

Mateusz Grabowski

Często otrzymujemy pytania typu: „Czy są Karty Grabowskiego Tabliczka dzielenia?", albo „Czy są Karty na dzielenie". Swoją rolę w zakresie nauki dzielenia spełniają Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia. Często są nawet potocznie nazywane przez użytkowników kart „Tabliczka mnożenia i dzielenia". W jaki więc sposób uczymy się dzielenia z Kartami?

Czytaj dalej
obraz

Krótki przewodnik – jakie Karty Grabowskiego wybrać dla swojego dziecka?

Mateusz Grabowski

Od jakiego wieku można zacząć grać „Kartami Grabowskiego”? Jaki wariant Kart wybrać: podstawowy czy rozszerzony? Co wybrać dla 10-latka z ogromnymi problemami z tabliczką mnożenia? Na te i na inne wątpliwości odpowiemy w tym artykule. Zawarliśmy w nim odpowiedzi na pytania, które otrzymywaliśmy od rodziców na przestrzeni ostatnich lat. Można więc powiedzieć, że jest on krótkim przewodnikiem od rodziców dla rodziców zastanawiających się, jakie „Karty Grabowskiego” wybrać dla swojego dziecka.

Czytaj dalej
obraz

Potęga dużych i małych liczb

Mateusz Grabowski

Świat pędzi do przodu, otaczają nas promocje i kolejne „najlepsze oferty pod słońcem”. Nie sprzyja to odkładaniu oszczędności. Mamy coraz mniej czasu, żeby podchodzić skrupulatnie do każdej podejmowanej przez nas decyzji. Jak z tej rzeczywistości wyjść z obronną ręką? Mając w zanadrzu świadomość „potęgi dużych i małych liczb”. To pozwoli nam się na chwilę zatrzymać i podjąć lepszą decyzję odnośnie do własnych pieniędzy.

Czytaj dalej
obraz

Jak dziecko uczy się tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego?

Mateusz Grabowski

Karty Grabowskiego są cenione przez rodziców i nauczycieli jako pomoc w nauce i opanowaniu tabliczki mnożenia. Grając w karty, dziecko nie wie, że się uczy, i dzięki temu jest w stanie opanować tabliczkę mnożenia bezboleśnie. Tylko właściwie – jak wygląda nauka z Kartami? Czy dziecko musi już znać tabliczkę, żeby w nie zagrać? Odpowiem na te pytania i przybliżę Wam najważniejsze założenia metody nauki tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego. Skupię się na podstawach.

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego - podsumowanie roku 2020 na zdjęciach

Mateusz Grabowski

Rok 2020 był trudnym czasem dla wszystkich. Mimo wielu trudności i przeciwności losu udało nam się zrealizować wiele ciekawych pomysłów. Na początku roku braliśmy aktywny udział w targach. W ograniczonym zakresie i zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbywały się warsztaty dla nauczycieli. Pojawialiśmy się w mediach. Zapraszamy na fotorelację i podsumowanie roku 2020.

Czytaj dalej
obraz

Karty, które uczą życia - wywiad z Mateuszem Grabowskim

Mateusz Grabowski

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Mateuszem Grabowskim, prezesem Kart Grabowskiego. Dowiecie się z niego m.in jak wyglądały początki Kart Grabowskiego oraz dlaczego gra Kartami to coś więcej niż nauka matematyki. Wywiad został opublikowany w magazynie Sukces po poznańsku.

Czytaj dalej
obraz

10 powodów, dla których warto grać Kartami Grabowskiego. OPINIE RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Mateusz Grabowski

Karty Grabowskiego powstały w latach 90. Od tego czasu mieliśmy okazję przekonać się, w jaki sposób karty wpływają na naukę tabliczki mnożenia oraz matematyki przez dzieci. Jesteśmy pasjonatami tego, co robimy. Pasjonujemy się naszymi kartami. Wiemy, że jest to produkt wyjątkowy, który jest w stanie pokazać matematykę w formie zabawy każdemu. A za tym idą wymierne korzyści: od budowania pewności siebie po dobre wyniki w nauce. Zebraliśmy dla Was 10 powodów, dla których warto grać Kartami Grabowskiego. Zrobiliśmy to w niestandardowy sposób. Każdy z punktów będzie zaczynał się opinią naszych klientów, do których dodamy nasze komentarze. Wszak każdy widzi inne zalety naszych produktów.

Czytaj dalej
obraz

8 przerywników w trakcie nauki

Mateusz Grabowski

Czy przerwy w trakcie nauki są ważne, a jeśli tak, to jak często je robić? Prawdopodobnie wiele osób zastanawia się nad tą kwestią. Czy to będąc uczniem lub studentem, czy też rodzicem, który chce usprawnić naukę swojego dziecka.

Czytaj dalej
obraz

7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego

Mateusz Grabowski

Andrzej Grabowski, twórca Kart Grabowskiego, zawsze mówił, że nauka przez zabawę jest dla dzieci atrakcyjna i daje świetne efekty. To go skłoniło do stworzenia autorskiej metody uczenia się matematyki. Karty powstały w 1995 roku i możemy śmiało powiedzieć, że dzieci od tego czasu, po dziś dzień, podzielają jego zdanie. Bazując na naszym doświadczeniu i wielu rozmowach z rodzicami – zebraliśmy dla Was 7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego.

Czytaj dalej
obraz

5 zabaw, którymi wygrasz z nudą podczas jazdy samochodem

Mateusz Grabowski

Podróże samochodem nie zawsze muszą kojarzyć się dzieciom z nudą, a rodzicom z zastanawianiem się jak tej nudzie zapobiec. Nie zawsze też konieczne jest używanie telefonów lub tabletów. Dzisiaj proponujemy zabawy, które mogą świetnie się sprawdzić w trakcie podróży samochodowych. Są one bardzo proste i nie wymagają od nas dużo wysiłku. To właśnie w takich chwilach - podczas takich zabaw - dbamy o dobre relacje z naszym dzieckiem. Każdy czas spędzony z córką bądź z synem - nawet zwykła rozmowa - sprawia, że budujemy z nimi więź. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami zabaw!

Czytaj dalej
obraz

7 sposobów, by dzieci nie nudziły się w podróży

Mateusz Grabowski

Jak wiadomo, dzieci, często jako istoty ruchliwe i ciekawe świata, mogą nudzić się w długich podróżach, które odbywamy z nimi czy to samochodem, czy to pociągiem, czy innym środkiem transportu. Zresztą, rozciągnięte w czasie wyprawy potrafią znużyć nawet dorosłych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, co można robić oprócz włączania bajek lub gier na tabletach, by zapewnić dzieciom (a często także nam samym) rozrywkę. Dzisiaj podajemy kilka propozycji!

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego stworzył Andrzej Grabowski, mój Tata

Mateusz Grabowski

Tata był nauczycielem matematyki. Jego ogromną pasją było nauczanie poprzez zabawę. W swoją pracę zawsze wkładał wiele serca – dzięki czemu potrafił dotrzeć do każdego dziecka.

Czytaj dalej
obraz

5 najczęściej zadawanych pytań o Karty Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”

Mateusz Grabowski

Zebraliśmy pytania zadawane najczęściej przez rodziców o Karty Grabowskiego. Przydadzą się one tym, którzy nie mieli jeszcze okazji ich poznać. A posiadacze Kart mogą znaleźć ciekawe inspiracje do dalszych zabaw.

Czytaj dalej
obraz

Chłopcy są skłonni do większego ryzyka przy odpowiadaniu - badanie z USA

Mateusz Grabowski

Jesteśmy w klasie, pada pytanie i staramy się szybko na nie odpowiedzieć. Nie jest ona jednak prawidłowa. Jednak z biegiem czasu idzie nam coraz lepiej, metodą prób i błędów dochodzimy do dobrych rozwiązań. Badanie przeprowadzone w USA w 2012 roku pokazuje, że takie sytuacje i pewna odwaga chłopców przy odpowiadaniu może wpłynąć na poprawę ich matematycznych wyników.

Czytaj dalej
obraz

Czy prace domowe przez Internet to dobry pomysł?

Mateusz Grabowski

Prace domowe zadawane do rozwiązania online? Być może taki typ pracy domowej sprawiłby, że uczenie się byłoby interaktywne i bardziej przyjemne. Niekoniecznie jednak może to być dobre rozwiązanie. W dłuższym okresie może to spowodować zwiększanie różnic pomiędzy uczniami z biednych rodzin, a z tymi z większym dochodem na rodzinę.

Czytaj dalej
obraz

Czy chłopcy są lepsi w matematyce od dziewczynek?

Mateusz Grabowski

To pytanie przewija się w światowych debatach już od lat. Wielu rodziców i nauczycieli odpowiada na nie twierdząco i wierzy, że chłopcy są lepsi od dziewczynek w matematyce. I tak zdanie powtarzane przez wiele lat urosło już do matematycznego stereotypu. Czy jest on prawdziwy? Zebraliśmy wnioski z 8 badań, które pomogą nam na to odpowiedzieć.

Czytaj dalej
obraz

Porażka kluczem do sukcesu

Mateusz Grabowski

Rozwiązując zadania matematyczne, prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy nam po prostu nie wychodzi. Zadanie jest trudne, zawiera nowe zagadnienia i wymaga od nas większego skupienia i wiedzy. Być może na początku kilka tego typu zadań nie uda nam się zrobić, ale z biegiem czasu – zaczniemy „łapać” o co chodzi. Niepowodzenie pomaga nam zrozumieć zagadnienie i się rozwinąć. Może to właśnie jest kluczem do sukcesu w matematyce?

Czytaj dalej
obraz

Poważna rola mobilizuje dzieci

Mateusz Grabowski

Jak zachęcić dziecko do matematyki? Jest na to wiele sposób, np. gry planszowe czy karciane. Dziś opiszemy, dlaczego warto wprowadzić dodatkowy element w edukacji matematycznej dziecka. A mianowicie – przyznawanie ról. Dzieci bardzo lubią, kiedy mogą przyjmować różne role i być prowadzącym, sędzią, nauczycielem czy egzaminatorem.

Czytaj dalej
obraz

Jak wygląd klasy wpływa na dzieci

Mateusz Grabowski

Co każdy z nas potrzebuje, aby efektywnie pracować albo uczyć się? Dobre światło, jasne ściany, wygodne krzesło, duże biurko. Każdy z nas też ma zapewne swoje przyzwyczajenia. A jak jest z dziećmi i ich szkolnym otoczeniem? Jakie czynniki w klasie mają na nie największy wpływ? Sprawdzili to szczegółowo badacze z Wielkiej Brytanii na przykładzie prawie 4 000 uczniów.

Czytaj dalej
obraz

Matematyczny styl mowy i jego wpływ na rozwój dzieci

Mateusz Grabowski

Używanie liczb w codziennych rozmowach nauczycieli z dziećmi – pomaga im w rozwoju matematycznych umiejętności. Nawet takie z pozoru proste zdania jak: „Weźcie proszę swoje dwie kurtki”, zamiast „Weźcie proszę swoje kurtki” – mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci. Taki wniosek przedstawiają badacze z University of Chicago, na podstawie badania przeprowadzonego wśród nauczycieli przedszkola w USA.

Czytaj dalej
obraz

„Wojna” - gramy kartami Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”

Mateusz Grabowski

Każdy z nas dobrze zna grę karcianą „Wojna”. Dziś pokażemy wariant tej gry z talią kart matematycznych Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”. Zapraszamy do zabawy!

Czytaj dalej
obraz

Zajęcia z filozofii – czyli jak dyskusja wpływa na rozwój dzieci

Mateusz Grabowski

Dzięki dyskusji rozwijamy się. Z takiego założenia wyszli uczeni z Durham University ze Szkocji, którzy wprowadzili niecodzienne zajęcia z filozofii w 48 szkołach podstawowych w Anglii. Jak dyskusja na różne tematy wpłynęła na dzieci?

Czytaj dalej
obraz

Dlaczego umiejętność pracy w grupie jest ważna dla naszego dziecka

Mateusz Grabowski

Jedną z wielu umiejętności, które przydają się w życiu jest umiejętność współpracy w grupie. Przydaje się ona na każdym etapie edukacji oraz w trakcie życia zawodowego. Im więcej okazji będzie nasze dziecko miało, żeby ją rozwijać – tym lepiej. Zaprocentuje to w przyszłości. Dlaczego jest to tak ważne?

Czytaj dalej
obraz

Jestem podekscytowany! - czyli jak poradzić sobie ze stresem

Mateusz Grabowski

Przed nami test z matematyki, którego się boimy. Albo wystąpienie publiczne, które nas stresuje. Co więc na to poradzić? Spróbujmy powiedzieć „Jestem podekscytowany” zamiast „Wyluzuj się, będzie dobrze”. Okazuje się, że dobre nastawienie i powiedzenie jego na głos może nam pomóc.

Czytaj dalej
obraz

Dzieci uczą dzieci, czyli ciekawy projekt ze Szkocji

Mateusz Grabowski

7 – i 8-latki wzajemnie uczące się czytania i matematyki? Na taki pomysł wpadli uczeni ze szkockiego Durham University. Wprowadzili oni niecodzienny projekt w 129 szkołach podstawowych w Szkocji. Dzieci poświęcały 20 minut tygodniowo na wzajemną naukę. Program trwał 2 lata. Jakie były efekty?

Czytaj dalej
obraz

Dorośli dokształcają się w matematyce

Mateusz Grabowski

Masz zaległości w matematyce? Nic nie szkodzi! Zawsze można je nadrobić. W Australii coraz częściej dorośli podchodzą do doszkalających kursów, które pozwolą im opanować ułamki zwykłe, dziesiętne czy chociażby tabliczkę mnożenia.

Czytaj dalej
obraz

Jak negatywne nastawienie do matematyki wpływa na życie zawodowe

Mateusz Grabowski

Chyba każdy z nas słyszał zdanie typu: Matematyka nie jest moją mocną stroną czy Nie jestem dobry z matematyki. Często powodem tych słów są złe doświadczenia z matematyką, która nie kojarzy się pozytywnie. I tak przez cały okres nauki nie przywiązujemy uwagi do matematyki, a efekty takiego stanu rzeczy mogą wpłynąć nawet na nasze przyszłe życie zawodowe.

Czytaj dalej
obraz

Strach rodziców przed matematyką wpływa na dzieci

Mateusz Grabowski

Matematyka nie każdemu kojarzy się z zabawą. U niektórych wciąż wywołuje ona szybsze bicie serca i naturalną chęć powiedzenia Jak ja nie lubię matematyki. Mając takie nastawienie, chcemy pomóc dziecku np. w pracy domowej. Okazuje się, że pomimo dobrych chęci – nasze dziecko może nie wyjść na tym dobrze. Zbadali to uczeni z University of Chicago.

Czytaj dalej
obraz

Budujemy fundamenty z kartami Grabowskiego

Mateusz Grabowski

Budujemy dom, najpierw są fundamenty. Żyjemy w nim kilka lat. Nagle pojawia się problem – chcemy postawić ganek a fundamenty są zbyt płytkie. Jeśli nie zadbamy o fundamenty na początku budowy – zaczniemy o nich myśleć później, ale dopiero jak pojawi się problem. Tak samo jest z matematyką - warto więc żeby zadbać o dobre fundamenty naszego dziecka.

Czytaj dalej
obraz

5 najczęściej zadawanych pytań o karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”

Mateusz Grabowski

Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” istnieją już od ponad 20 lat. Przez ten czas mieliśmy okazję rozmawiać z setkami osób, którzy chcieli bawić się matematyką z dzieckiem właśnie z Kartami Grabowskiego. Zebraliśmy 5 pytań, które najczęściej słyszeliśmy od rodziców.

Czytaj dalej
obraz

Rozmawiaj z nauczycielem

Mateusz Grabowski

Pokazanie dziecku matematyki w formie zabawowej to proces długotrwały. Rozmowa, opowiadanie matematycznych historyjek, wspólne zabawy. To tylko kilka z rzeczy, które każdy rodzic może robić codziennie. Dziś chcemy Was zachęcić, abyście porozmawiali z nauczycielem swojego dziecka i byli z nim w stałym kontakcie.

Czytaj dalej
obraz

Kształtowanie umiejętności rachunkowych u dzieci z kartami Grabowskiego

Mateusz Grabowski

Ćwiczenia rachunkowe proponowane dla dziecka powinny być atrakcyjne. Jeżeli będą nudne, dziecko będzie mało interesowało się matematyką. Bardzo dobre rezultaty osiąga się, gdy dzieci mogą kształtować swoje umiejętności rachunkowe w trakcie gier. Są tak pochłonięte grą, że zapominają o zmęczeniu. Ze wszystkich sił starają się sprawnie liczyć , bo od tego przecież zależy sukces - pokonanie przeciwnika. Dlatego stosunkowo szybko przechodzą na rachunek pamięciowy. A o to przecież chodzi.

Czytaj dalej
obraz

Wspomnienia z tabliczką mnożenia

Mateusz Grabowski

Z czasów szkolnych pamiętamy różne historie. Śmieszne sytuacje, szkolnych przyjaciół, zabawy matematyczne… No właśnie – czy każdy pamięta zabawy/zawody matematyczne w szkole? Ja pamiętam bardzo dobrze moje przygody z tabliczką mnożenia.

Czytaj dalej
obraz

Bystrzak - świąteczna łamigłówka z tabliczką mnożenia

Mateusz Grabowski

Świąteczny bystrzak to łamigłówka z tabliczką mnożenia. Przygotowaliśmy dwa warianty: do 50 i do 100. Na każdej planszy jest 9 równości, na których są choinki, bombki, czapki Mikołaja i wstążki. Przekonaj się, czy Twoje dziecko jest bystrzakiem i odgadnie wszystkie równości!

Czytaj dalej
obraz

Czy tabliczkę mnożenia trzeba wkuć na pamięć?

Mateusz Grabowski

Tabliczka mnożenia dla wielu dzieci jest wyzwaniem. Rodzice zastanawiają się, jak pomóc dziecku, ale przed wszelkimi działaniami warto wiedzieć, dlaczego tabliczka mnożenia jest potrzebna i przede wszystkim – czy trzeba ją wkuć na pamięć?

Czytaj dalej
obraz

Uczenie się matematyki to maraton

Mateusz Grabowski

Maraton. Rozpoczynamy bieg, przed nami jeszcze 40 km, długi dystans. W trakcie biegu zapewne wiele razy przeżywamy kryzys, ale staramy się go przezwyciężyć. W końcu udaje nam się dobiec do mety, niekoniecznie na pierwszym miejscu. Ale jaka jest radość i satysfakcja. A teraz pomyślmy o uczeniu się matematyki, jak o maratonie.

Czytaj dalej
obraz

Hasło dnia - zabawa z tabliczką mnożenia

Mateusz Grabowski

Zabawa, którą można realizować w dowolnym momencie dnia. W każdej chwili możesz zadać dziecku pytanie z tabliczki mnożenia i odwrotnie. Kto nie odpowie, daje fant, który można odkupić na koniec dnia np. tańcząc. Wspólna zabawa dla rodziców i dzieci.

Czytaj dalej
obraz

Wpływ aktywności fizycznej na rozwój dziecka

Mateusz Grabowski

Zachęcajmy dzieci do biegania, skakania, zwykłego ganiania w „berka”, kopania w piłkę – w ten sposób będą się rozwijać, nie tylko pod względem kondycji i sprawności fizycznej, ale również zdolności do myślenia. Takie wnioski przedstawiają nam badania przeprowadzone przez badaczy z University of Illinois z 2014 roku.

Czytaj dalej
obraz

Baw się matematyką

Mateusz Grabowski

Rodzicu – jesteś ważną osobą w edukacji Twojego dziecka. Warto zaangażować się i zadbać o to, żeby matematyka kojarzyła się dziecku już na początkowym etapie edukacji z zabawą. Ćwiczyć możemy wszędzie – w domu, idąc na spacer czy podróżując. Okazji w życiu codziennym jest wiele. Bawmy się więc matematyką.

Czytaj dalej
  1. Idź do

  2. Wszystkie artykuły
  3. #Wszystkie tagi