„Wojna” - gramy kartami Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Każdy z nas dobrze zna grę karcianą „Wojna”. Dziś pokażemy wariant tej gry z talią kart matematycznych Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”. Zapraszamy do zabawy!

Do gry przygotowujemy:

  • 44 karty duże o wartościach od 0 do 10;
  • 10 kart purpurowych z liczbami od 11 do 20.

Zasady gry

1. Prowadzący rozdaje wszystkie karty uczestnikom gry.

2. Uczestnicy układają otrzymane karty w kupce przed sobą.

3. Następuje wojna na dodawanie. Każdy z zawodników wyciąga dwie karty z wierzchu stosu. Ten, kto ma dwie karty, na których wartości zsumowane są większe – wygrywa rozdanie i zabiera wszystkie 4 karty ze stołu (jedna karta to jeden punkt). Każdy odpowiada w swoim czasie.

W przypadku remisu – uczestnicy wyciągają kolejne 2 karty ze swojego stosu. Zwycięzca pojedynku zabiera w tym przypadku ze stosu 8 kart.

Jeśli uczestnik poda niepoprawny wynik dodawania – karty zabiera przeciwnik, pod warunkiem że poda poprawny wynik dodawania na pokazane przez siebie karty. Jeśli wszyscy zawodnicy podadzą niepoprawne wyniki – nikt kart w rozdaniu nie zdobywa.

4. Gra toczy się do momentu, aż wszyscy uczestnicy nie będą mieli kart w kupkach.

W wersji łatwiejszej wykorzystujemy karty o wartościach od 0 do 10.

W wersji trudniejszej dodajemy karty o wartościach od 11 do 20.

Inne warianty gry „Wojna”

1. Każdy z uczestników wyciąga ze swojego stosu 3 karty i sumuje wartości ze wszystkich kart.

2. W grze możemy ćwiczyć również inne języki – zsumowane wyniki każdy z uczestników podaje wtedy w ustalonym języku gry, np. angielskim, niemieckim czy francuskim.

3. Wariant gry „Wojna na odejmowanie”. Ustalamy, że pojedynek wygrywa osoba, u której wynik odejmowania na dwie pokazane karty jest największy. Np. jeśli zawodnik A pokazał karty 10 i 2, a zawodnik B karty 15 i 4, wygrywa zawodnik B (15-4>10-2).

4. Wariant dla najmłodszych: uczestnicy gry wykładają po jednej karcie i porównują wartości kart.

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.