Matematyczny styl mowy i jego wpływ na rozwój dzieci

obraz

Artykuł z kategorii

Edukacja i rozwój dziecka

Opublikowano:

Używanie liczb w codziennych rozmowach nauczycieli z dziećmi – pomaga im w rozwoju matematycznych umiejętności. Nawet takie z pozoru proste zdania jak: „Weźcie proszę swoje dwie kurtki”, zamiast „Weźcie proszę swoje kurtki” – mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci. Taki wniosek przedstawiają badacze z University of Chicago, na podstawie badania przeprowadzonego wśród nauczycieli przedszkola w USA.

Nagrywanie nauczycieli

Każdy z 26 nauczycieli, który wzięli udział w badaniu – miał przyczepiony mikrofon podczas lekcji. Nagrywane były słowa, które nauczyciel kierował do dzieci w trakcie tłumaczenia, co aktualnie będą robić w klasie. Nawet kiedy nauczyciele nie mieli akurat zaplanowanych matematycznych ćwiczeń na danych zajęciach – często używali liczb w swoich zdaniach czy pytaniach. Np. jeden nauczyciel spytał się dzieci „ilu spośród 21 dzieci w klasie jest dzisiaj obecnych?”

Sprawdzenie wiedzy dzieci

Badacze sprawdzili umiejętności matematyczne dzieci na początku i na koniec roku szkolnego. Jednym z zadań dzieci było wskazanie karty z cyfrą „2”. Inne zadania obejmowały m.in. proste zadania z dodawaniem. Okazało się, że dzieci, do których kierowane były słowa czy proste pytania z liczbami – bardzo dobrze radziły sobie z matematycznymi zagadnieniami przez cały rok szkolny.

Matematyka na co dzień

„Magazyny i książki dla rodziców zwracają uwagę na to samo: pracuj nad matematyką w trakcie codziennych czynności. Rzeczywiście nasze badanie to pokazało.” – mówi autorka badań, profesor Raquel Klibanoff.

Profesor przeprowadzająca badanie, zauważyła, że sama zaczęła zwracać uwagę na matematyczny styl mowy kierowany do swojego 4-letniego synka.

Niech ta historia będzie inspiracją dla rodziców! Sposób, w jakim mówimy do naszych dzieci może mieć wpływ na ich matematycznych rozwój.


Źródło:

"Teachers' math talk may boost preschool math skills", American Psychological Association

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.