5 najczęściej zadawanych pytań o karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” istnieją już od ponad 20 lat. Przez ten czas mieliśmy okazję rozmawiać z setkami osób, którzy chcieli bawić się matematyką z dzieckiem właśnie z Kartami Grabowskiego. Zebraliśmy 5 pytań, które najczęściej słyszeliśmy od rodziców.

1. Co mogę z tymi kartami zrobić?

Do dyspozycji mamy talię kart: 55 kart czarnych z przykładami mnożenia i 55 kart czerwonych z w wynikami. Karty Grabowskiego to jednak nie tylko dobieranie kart w pary – jest to zdecydowanie za mało, żeby dziecko utrwaliło tabliczkę mnożenia. Do wyboru jest 77 gier o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności.

Chcemy żeby dziecko trochę się poruszało? Gry Piłkarz matematyk i Królowa skakanki będą w sam raz.
Chcemy poćwiczyć z dzieckiem strategiczne myślenie? Gra Ogrodnik będzie dla niego wyzwaniem.
Chcemy zagrać w gry planszowe? Proszę bardzo – Sumo, Rajd samochodowy i 4 inne gry tego typu czekają w kolejce.

2. Od czego zacząć?

Na początku wybieramy zakres tabliczki mnożenia, które ma dziecko wprowadzone w szkole. I tak wśród talii kart wybieramy tabliczkę mnożenia np. do 30. Najpierw dobieramy karty w pary, żeby dziecko mogło swobodnie się z nimi zapoznać. Później przechodzimy do gier z jedną gwiazdką. Popularną grą, od której dzieci lubią zaczynać swoją przygodę z Kartami Grabowskiego jest Piotruś matematyk. Z biegiem czasu zwiększamy zakres tabliczki mnożenia i próbujemy gier o podwyższonym poziomie trudności.

3. Czy moje dziecko nauczy się tabliczki mnożenia, skoro tak opornie jej się uczy?

Oczywiście, że tak. Karty Grabowskiego służą do zrozumienia i utrwalenia tabliczki mnożenia. Nawet jeśli dziecko ma początkowo trudności z jej opanowaniem – z kartami szybko mogą zostać one przezwyciężone. Pomocne przy tym są kafelki, zamieszczone na środku każdej karty. Dzięki nim dziecko, które nie zna tabliczki mnożenia, jest w stanie uczestniczyć w grze i... wygrać!

Karty Grabowskiego są przede wszystkim zabawą. Dzieci są tak pochłonięte rozgrywką, że nawet nie zauważają kiedy wykonują tysiące obliczeń w pamięci.

Niektóre gry zawierają element losowy, co oznacza, że nawet dziecko, które nie ma perfekcyjnie opanowanej tabliczki mnożenia może w nich wygrać. Często jest to dla niego ogromną motywacją do dalszej nauki i rozwoju.

Warto zwrócić uwagę na nazwy gier, które kojarzą się dziecku często z czymś co znają, albo wydaje się im to po prostu ciekawe. Np. gry Zorro, Samuraj, Kółko i krzyżyk, Lustereczko, Karuzela czy Szeryf. Z nazwami gier wiąże się zdobywanie tytułów na końcu gry. I tak zwycięzca może zostać Mistrzem Zręczności, Akrobatyki, Prymusem czy Mistrzem Pojedynków.

4. Jak długo można grać w jedną grę?

Na początku najlepiej kilka razy zagrać w jedną grę. Kiedy dziecko już gra swobodnie, pamięta zasady – możemy myśleć nad wprowadzeniem kolejnej gry. Ważne jest (szczególnie na początku), aby nie skakać bardzo często między grami – tak, żeby dziecku nie mieszały się zasady. Pamiętajmy też, żeby dziecko się nie przemęczało. Lepsze efekty osiągniemy ćwicząc często i np. pół godziny dziennie.

5. Czy starsze, np. 12-letnie dziecko może grać w karty?

TAK! Karty są odpowiednie nie tylko dla dzieci 7 czy 8-letnich. Karty Grabowskiego to przede wszystkim zabawa i wyzwanie również dla starszych. Dzieci potrafią grać kilka lat w gry, mierzyć swoje czasy i poprawiać rekordy. Gry z Kartami często wciągają dorosłych, a co dopiero starsze dzieci. Niektóre gry są naprawdę wymagające: Mini Brydż, Szachownica czy Teleturniej „Tabliczka mnożenia”. Frajda i wyzwanie dla każdego.

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.