Jak powstały Karty Grabowskiego?

Historia Kart Grabowskiego rozpoczyna się w 1994 roku, gdy Andrzej Grabowski, matematyk i trener lekkiej atletyki, trafia do Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinku. Jako nauczyciel matematyki szybko zauważa, jak duży problem stanowi dla dzieci nauka tabliczki mnożenia. Szuka sposobów, aby ułatwić najmłodszym uczniom opanowanie podstawowych działań. Dzięki swojemu sportowemu doświadczeniu i pomysłowości opracowuje karty matematyczne i gry z ich wykorzystaniem pozwalające dzieciom poznawać i utrwalać tabliczkę mnożenia przez zabawę.

obraz

Karty zostają oficjalnie wydane w 1996 roku i bardzo szybko zdobywają uznanie nauczycieli, rodziców i – co najważniejsze – dzieci. Chętnie korzystają one z tej niezwykłej pomocy dydaktycznej i uczą się matematyki, nawet tego nie zauważając.

Sukces pierwszych Kart – Tabliczka mnożenia – doprowadza do stworzenia kolejnych. Karty Dodawanie i odejmowanie powstały w 1998, natomiast w 2014 roku Andrzej Grabowski, wraz z córką, Justyną Grabowską-Dybek, tworzy Gry logiczne. Pomocą dla najmłodszych dzieci – już w wieku przedszkolnym – staje się natomiast bączek matematyczny Piruet (dziś Bączek matematyczny Grabowskiego).

Od samego początku Karty Grabowskiego doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i w szkole. Gry z wykorzystaniem Kart rozwijają nie tylko matematyczne umiejętności dzieci, ale i poprawiają ogólną sprawność (wiele gier można połączyć z aktywnością fizyczną), szybkość reagowania oraz umiejętność pracy w grupie. Dzieci uczą się skutecznej komunikacji i uczciwej rywalizacji, a satysfakcja z wygranej motywuje je do dalszej nauki i wzmacnia samoocenę.

Zaangażowanie i entuzjazm dzieci oraz tak pozytywne przyjęcie Kart zaowocowały pomysłem na stworzenie matematyczno-sportowego wydarzenia popularyzującego Karty i naukę tabliczki mnożenia przez zabawę. W 1998 roku Andrzej Grabowski organizuje pierwsze Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Impreza odbywa się do dziś, a do tej pory udział w niej wzięło ponad pół tysiąca polskich szkół. Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Karty Grabowskiego, jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To doceniana na całym świecie międzynarodowa akcja, w której co roku udział biorą uczniowie z ponad 20 krajów.

Karty Grabowskiego dziś

Dziś Karty Grabowskiego to prężnie działająca, rodzinna firma. Obok doskonalenia i popularyzowania gier edukacyjnych stworzonych przez Andrzeja Grabowskiego na specjalnych warsztatach dla nauczycieli i rodziców, zajmujemy się także organizacją wspomnianych, cyklicznych wydarzeń matematyczno-sportowych, w których co roku udział biorą tysiące dzieci: Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia, Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia oraz Mistrzostw Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym.