Wybierz kategorię i przeglądaj artykuły
- Wszystkie
- Nasze produkty
- Matematyka wokół nas
- Edukacja i rozwój dziecka
- Z życia firmy
- Gry, zabawy i łamigłówki
Artykuły

KARTObeka - seria żartobliwych filmów
Pragniesz oderwać się od rzeczywistości i pogrążyć w świetle nie tylko matematycznego humoru? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie coś specjalnego. Zapraszamy do świata żartobliwych i satyrycznych filmów, które rozśmieszają, zadziwiają i skłaniają do refleksji. KARTObeka to seria łącząca w sobie dawkę humoru, mądrych przemyśleń i codziennych sytuacji.

Karty Grabowskiego na zakończenie roku szkolnego
Zbliża się koniec roku szkolnego, dzieci z niecierpliwością czekają na okres wakacji. Częstą praktyką w szkole i domu jest zakup nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce lub po prostu zakup pamiątki wieńczącej trudy roku szkolnego. W tym artykule przedstawimy Wam korzyści płynące z grania w Karty Grabowskiego i dlaczego jest to dobry pomysł na prezent na zakończenie roku szkolnego. Jeśli planujecie zakupy naszych kart (a wiemy z maili, że tak :)) w minimalnej liczbie 10 sztuk… to koniecznie doczytajcie do końca artykułu :-)

RACJA CZY RELACJA? – czyli o tym, czy warto postawić na swoim...
Piękno rodziny polega przede wszystkim na zdrowych relacjach, zaufaniu i otwartości na siebie. To jest ideał! Każdy z nas, tak myślę, wyobrażał sobie, że z kim, jak z kim, ale z dziećmi będzie potrafił się porozumieć. Przecież jesteśmy z nimi praktycznie od dnia narodzin. Każdego dnia z maluchem rozmawialiśmy, gaworzyliśmy w jego języku, na jego uśmiech reagowaliśmy uśmiechem, więc co mogło się stać? Co więcej, okazało się, że im starsze dziecko, tym więcej trudności komunikacyjnych. Pojawiają się pierwsze bunty, coś idzie nie po mojej myśli, a jeszcze gorzej, gdy nie idzie po myśli naszego malucha... Coś zatem trzeba z tym zrobić. Spróbujemy?

Matematyka w Muzyce część 2 (Rytm i metrum)
W poprzedniej części poruszyłam tematykę nut i pauz. Pokazałam Ci ich rodzaje oraz jakie przyjmują wartości rytmiczne. Wiedza ta na pewno przyda się do niniejszego wpisu, gdyż wprowadzę Cię w świat rytmu i metrum. Zaczynajmy!

Matematyka w biznesie - część 1 (czyli jak przez drobne koszty można stracić duże pieniądze)
Wiemy, że matematyka nas otacza. Pisaliśmy już o matematyce w sztuce, w muzyce…, a nawet o tej rowerowej ;) W naszej najnowszej serii odsłonię Wam kulisy działalności Kart Grabowskiego. Pokażę, jak ważna jest matematyka w biznesie i jak niezwracanie na nią uwagi może nas kosztować dużo pieniędzy.

7 złotych zasad efektywnej nauki tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że próbując nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, natknąłeś się na mur niechęci i frustracji? Nie martw się, bo z Kartami Grabowskiego to wszystko jest znacznie prostsze! Oto siedem złotych zasad efektywnej nauki tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego, które uczynią naukę łatwiejszą, przyjemniejszą i bardziej efektywną. Dzięki nim, Twój mały geniusz matematyczny osiągnie mistrzowski poziom bez żadnego bólu głowy! Przygotuj się na niezapomnianą przygodę z matematyką, poznaj złotą siódemkę i graj!

Jak szybko NAUCZYĆ dziecko matematyki? Karty Grabowskiego & Przygody Przedsiębiorców rozmowa z Mateuszem Grabowskim
Jakiś czas temu na kanale Przygody Przedsiębiorców pojawił się wywiad z Mateuszem Grabowskim. Mateusz opowiada tam swoją historię, a tym samym historię Kart Grabowskiego. Spokojnie, nie zanudzi Was jednak suchymi faktami. To przede wszystkim inspirująca rozmowa o ludziach, stracie, walce z przeciwnościami losu, kulisach prowadzenia rodzinnej firmy i misji, która nieprzerwanie przyświeca nam od początku powstania Kart Grabowskiego. Obejrzyjcie wywiad, a jeśli wolicie czytać, przygotowaliśmy dla Was transkrypcję poniżej.

Jak pomóc dziecku w nauce
Jestem nauczycielem matematyki w klasach od IV szkoły podstawowej do III liceum. Wiem, jak ważna jest rola rodzica w edukacji matematycznej dziecka. Co ciekawe, czasami wystarczy bardzo niewiele, aby pomóc dziecku rozwijać się matematycznie i udowodnić, że matematyka nas otacza. Dam Wam kilka wskazówek, które każdy z Was może wprowadzić już teraz, by pomóc dziecku w nauce.

Rower na lekcji…?!
Chyba każdy z nas słyszał hasło: Sport to zdrowie! Ta maksyma szczególnie ma zastosowanie w dzisiejszych czasach. W dobie nauki zdalnej i częstszego korzystania z komputerów ruch może być dla dzieci zbawienny. Z jednej strony element ruchu może być świetnym przerywnikiem w trakcie nauki i sposobem na rozładowanie energii. Z drugiej pozwala również umysłowi na odpoczynek i zbudowanie koncentracji. Idąc dalej – jak myślicie – czy ruch można połączyć z nauką matematyki? W tym artykule pokażemy Wam ciekawy przykład z USA.

Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Meldujemy, że podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i zostaliśmy oficjalnym partnerem uczelni!

Warsztaty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Czarni
Zrealizowanie warsztatów z Kartami Grabowskiego w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym było dla nas nie lada wyzwaniem. Jednak bez chwili zawahania podjęliśmy się tego tematu. Okazało się, że takie wyzwanie to sama przyjemność i pełna satysfakcja dla wszystkich. Najlepszym tego potwierdzeniem był uśmiechy nieschodzące z twarzy dzieci.

„Karty na stół” – czas na nowy projekt (i przygodę)
Przez (prawie) całe swoje życie zawodowe jestem związany z Kartami Grabowskiego. To tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki w biznesie i tutaj zbierałem cenne (często bolesne) doświadczenia związane z prowadzeniem rodzinnej firmy. Dzisiaj przyszedł czas na nowy projekt „Karty na stół”. Chcę Wam o tym więcej opowiedzieć.

Gdy w szkole pojawia się… dziecko i poznaje Karty Grabowskiego
Człowiek z natury jest ciekawy! Rodzimy się, by eksplorować i odkrywać to, co nieznane. Jak się okazuje, pasja do nauki zostaje z nami na długo, o czym może świadczyć termin „longlife learning”, czyli koncepcja uczenia się przez całe życie.

Proszę pani, a kiedy będą ułamki?
Kiedy zaczynam uczyć matematyki w klasie czwartej szkoły podstawowej, uczniowie po edukacji wczesnoszkolnej pytają: „A kiedy będą ułamki”? Jest to temat, który ich interesuje, ponieważ wszyscy mówią im, że zobaczysz, jak to będzie przy ułamkach.

Co mam dziś napisać?
Zadzwonił do mnie ostatnio znajomy i poprosił, żebym coś napisał. Nie miałem ochoty nic pisać… co mam napisać? Mam tyle pracy, że nie mam czasu pisać… Po chwili refleksji przypomniał mi się stary dowcip, kiedy to kierownik budowy upomina swojego pracownika, ponieważ nie zostało wykonane to, co powinno już być dawno zrobione. Bardzo zakłopotany pracownik odpowiada wówczas szefowi : „Szefie my tak szybko biegamy z tymi taczkami, że nie nadążamy ich załadować”. Pomyślałem: czas się zatrzymać i spojrzeć na wszystko nieco z boku.

Ruletka z wykorzystaniem Bączka Matematycznego Grabowskiego
Ruletka to gra, która powstała w wyniku wykorzystania kreatywności dzieci. Tak naprawdę to one są twórcami tej gry. Wykorzystując Bączka Matematycznego oraz wszystkie pierścienie kształtujemy dodawanie i odejmowanie (również liczby ujemne) oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Ruletka wymaga od graczy opracowania oraz zastosowania indywidualnej strategii. Gra charakteryzuje się dużą losowością, dlatego każdy może wygrać, o ile dopisze mu szczęście.

Dzieci uczą dzieci - czyli ciąg dalszy naszego eksperymentu
Po naszej lekcji matematyki w zerówce z Kartami Grabowskiego, „sława” i fenomen kart rozeszły się po całej szkole … No cóż … trzeba było sobie jakoś z nią radzić i ruszyliśmy do pracy. Dla klasy 1-3 SP przygotowaliśmy lekcję z tabliczki mnożenia, gier logicznych, jak również nie zapomnieliśmy o dodawaniu. Zacznijmy od początku.

Matematyka w Muzyce część 1 (Muzyczne ułamki, czyli nuty i pauzy)
Matematyka i muzyka, dwie różne planety w jednym wszechświecie. Na jednej z nich króluje logika, na drugiej emocje. Wszyscy czujemy się lepiej, kiedy panuje równowaga. W połączeniu tych dwóch elementów możemy stworzyć muzykę, a tym samym osiągnąć upragnioną harmonię.

Co sztuczna inteligencja „myśli” o nauce matematyki, czyli wywiad z Chat GPT
Chat GPT to specjalnie wytrenowany model sztucznej inteligencji (AI), który potrafi - w formie dialogu - odpowiadać na pytania zadawane przez użytkowników. Został uruchomiony 30 listopada 2022 roku i w ciągu zaledwie pięciu pierwszych dni zdobył milion użytkowników! My również postanowiliśmy porozmawiać z Chat GPT. Czy „sztuczną inteligencję” możemy już nazwać inteligentną? Przeczytaj wywiad i oceń sam.

Karty Grabowskiego u dzieci z autyzmem
W pierwszym artykule przybliżyłam pojęcie autyzmu. Wiedząc już, czym on jest, jak się objawia, oraz na jakie trudności w zabawie możemy natrafić, jednocześnie szukając odpowiedniego rozwiązania. I tym niewątpliwie jest nauka przez zabawę z wykorzystaniem Kart Grabowskiego.

W ułamek sekundy – podsumowanie 2022 roku
2022 rok miał 31 536 000 ⏱ sekund, ale gdybyście spytali nas, który ułamek sekundy tego roku był najważniejszy bez wahania odpowiedzielibyśmy, że właśnie ten, który widzicie na zdjęciu! W minionym roku oddaliśmy w Wasze 🤲 ręce nowość - Karty Grabowskiego Ułamki ☺️

Nauka przez zabawę w autyzmie?
Nazywam się Kinga Kania. Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz terapeutą. Pracuję z dziećmi ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera od blisko 6 lat. W czasie zajęć bardzo często stosuję naukę przez zabawę. Jestem zwolennikiem takiego nauczania. A dlaczego? Opowiem o tym w niniejszym artykule.

Dlaczego łut szczęścia jest ważny w grach edukacyjnych?
Główną blokadą w nauce matematyki 🧮 u dzieci jest często brak pewności siebie i strach przed popełnieniem błędu. Gry edukacyjne pozwalają ten lęk przełamać i zamienić naukę matematyki w przyjemność. Tym samym, stanowią świetne uzupełnienie i wsparcie dla tradycyjnej edukacji. Patrząc z perspektywy rodzica 👨👩👧👦 wybierającego daną grę, możemy się zastanawiać, czy nie będzie ona zbyt trudna dla naszego dziecka. W końcu trzeba mieć już pewne umiejętności, żeby z niej skorzystać. I tutaj na ratunek przychodzi, często niezauważalny, ale bardzo ważny element, łut szczęścia 😀.

Świąteczne zadanie - kodowanie
Zakodowany obrazek to zadanie, które dzieci bardzo lubią. Jest ono dla dziecka ciekawe, ponieważ po każdej zaznaczonej kratce zastanawia się, jaki powstanie obrazek. Ćwiczenie kodowania w kratkach pomaga w treningu orientacji przestrzennej.

Świąteczne łamigłówki matematyczno-logiczne z Kartami Grabowskiego 2022 (dla klas 1-3 oraz 4-8)
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was zestaw łamigłówek dla klas 1-3 oraz 4-8. Zadania będą wymagały od Was umiejętności w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz spostrzegawczości i logicznego myślenia. Zapraszamy do wspólnej, rodzinnej zabawy!

Świąteczne pieczenie ciasteczek z matematyką w tle (przepis na kruche ciastka i zadania)
Jestem matematykiem i entuzjastą kreatywnej edukacji, dlatego szukam możliwości wykorzystywanie matematyki w praktyce. Zbliża się czas, kiedy będziemy mogli wspólnie przygotowywać się do Świąt Boże Narodzenia. 🎄 Przedstawię Wam kilka pomysłów, w jaki sposób można ciekawie i naukowo spędzić czas przy pieczeniu świątecznych ciasteczek. Jest to przepis na tak zwane „nudzi mi się” 😊

I po co nam szkoła?
Kiedy na poważnie zaczynamy myśleć o szkole 🏫, to jawi nam się ona jako pasmo niekończących się notatek, ćwiczeń, zadań domowych, które staraliśmy się wypełnić lepiej lub gorzej. Z perspektywy czasu ⏱ patrzymy na to, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam to było?

Bajkowa Noc Matematyków, czyli jak rozbudzić zainteresowanie uczniów do matematyki
Zaczynając pracę nauczyciela 👨🏫 w 2015 roku, zaobserwowałem, że nauczanie matematyki nie będzie wcale takie łatwe i proste, jak mi się wydawało. W mojej głowie pojawiały się następujące pytania: Jak można zmniejszyć niechęć do matmy 🔢? Jak rozbudzić zainteresowania, a z czasem wręcz gorące uczucie do tego przedmiotu? Jak sprawić, że strach, o którym się mówi, że ma wielkie oczy 👀, miał je coraz mniejsze, a potem znikał? I wtedy wpadłem na pomysł ….

Karty Grabowskiego na zajęciach ze studentami
Karty Grabowskiego poznałam podczas warsztatów 👩🏫 w 2019 roku organizowanych w ramach XXIV Wojewódzkich Warsztatów SNM. Prowadząca przybliżyła nam zabawy usprawniające szybkość wykonywania działań matematycznych. Byłam pod wielkim wrażeniem, jak łatwo można uczyć się matematyki poprzez zabawę.

Jak Karty Grabowskiego odmieniły moje zajęcia w szkole... historia Pani Marleny
Nazywam się Marlena Baranowska i jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Lidzbarku Warmińskim. Moja przygoda z Kartami Grabowskiego rozpoczęła się na początku 2021 roku, kiedy to szukałam ciekawych, niecodziennych pomocy dydaktycznych ułatwiających uczniom naukę matematyki oraz logicznego myślenia💡.

Dzieci grają w otwarte Karty - czyli co tak naprawdę myślą o Kartach Grabowskiego?
Jakiś czas temu wpadliśmy z wizytą do szkoły Mieszko w Poznaniu, gdzie Karty Grabowskiego na lekcjach matematyki 🧮 są na porządku dziennym. Bez znaczenia, czy gra odbywa się na początku, na końcu, czy w trakcie trwania lekcji, czy przerwy - gry z Kartami Grabowskiego zawsze wywołują emocje i spełniają swoje określone funkcje.

Dzielenie z Kartami Grabowskiego
Często otrzymujemy pytania typu: „Czy są Karty Grabowskiego Tabliczka dzielenia?", albo „Czy są Karty na dzielenie". Swoją rolę w zakresie nauki dzielenia spełniają Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia. Często są nawet potocznie nazywane przez użytkowników kart „Tabliczka mnożenia i dzielenia". W jaki więc sposób uczymy się dzielenia z Kartami?

Przypowieści matematyczne część 8 (Urodziny jubilera)
Zapewne wiecie, że „Jubiler” to jedna z ciekawszych gier z zestawu Kart Grabowskiego, Dodawanie i Odejmowanie ➕. Jubiler to również pasjonat matematyki i bohater kolejnej przypowieści. Sprawdź czy rozwiążesz jego łamigłówkę 🤔.

Karty Grabowskiego Gry logiczne – sposób na kształtowanie zdolności matematycznych
Gry Logiczne 🎲 są idealną propozycją dla dzieci już od piątego roku życia. Choć z doświadczenia innych i swojego wiemy, że i młodsze dzieci również radzą sobie z łatwiejszymi grami. Gry logiczne: ich różnorodność, elastyczność i wszechstronność stanowią doskonałe wprowadzenie do edukacji matematycznej przedszkolnej i szkolnej. Są również bardzo dobrą alternatywą dla wielu gier rodzinnych 👨👩👧👦.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia ze starszymi klasami
W dniu 7 października🗓 obchodziliśmy w mojej szkole Światowy Dzień Tabliczki mnożenia. W tym roku uczę matematyki w klasa 7 i 8 SP oraz w LO. Jak obchodzić ten dzień ze starszymi klasami? Mam na to rozwiązanie.

„W obawie, by śmierć nie wydarła dziecka, wydzieramy dziecko życiu; nie chcąc, by umarło, nie pozwalamy żyć" (Janusz Korczak)
Wiele osób uważa, że gry na współzawodnictwo niepotrzebnie wzbudzają u dzieci wiele emocji (np. agresję). Przywołują też sytuacje, kiedy to gra staje się przestrzenią, w której w mniej lub bardziej jawny sposób pojawia się przemoc psychiczna, prowadząca nawet do izolacji osób przegranych.

„A co to takiego jest Nauka?" Czyli rzecz o tym, jak „bezpiecznie niebezpiecznym” powinna być nauka dzieci…
Nauka to proces zdobywania wiedzy, dzięki której możemy opisać i nazwać rzeczywistość. Jednak wymaga to pewnego wysiłku i zależy od różnych okoliczności. Zatem jak to z tą edukacją jest, co ma na nią wpływ?

EBOOK – 59 łamigłówek na (prawie) każdą okazję
Składając zamówienie na naszej stronie, otrzymasz ebooka z łamigłówkami GRATIS! Czytaj dalej aby się dowiedzieć więcej...

„Ludzie myślcie, to nie boli”, czyli rzecz na temat myślenia
Kilkadziesiąt lat temu, w pewnym mieście zobaczyłem napis na murze: „Ludzie myślcie, to nie boli”. Ujął mnie on swą treścią, jednak byłem wtedy małym chłopcem i bardzo szybko okazało się, że w świecie jest zupełnie inaczej.

Przypowieści matematyczne część 7 (Obóz harcerski)
W kolejnej odsłonie przypowieści matematycznych poznacie sprytnych harcerzy, którzy dla swojej wygody użyli fortelu związanego z matematyką. Niekoniecznie ich postępowanie należy naśladować, warto natomiast podziwiać umiejętności matematyczne.

Zaburzenia grafomotoryczne a praca z Bączkiem Matematycznym i Kartami Grabowskiego
Obniżenie sprawności w zakresie motoryki małej można już śmiało nazwać problemem cywilizacyjnym współczesnego pokolenia. Dzieci są wyręczane w codziennych obowiązkach, pozbawione możliwości manipulowania przy czynnościach samoobsługowych, statyczny tryb życia…to tylko jedne z wielu przyczyn, które mogą wpłynąć na obniżenie sprawności ręki.

Czy na końcu drogi jest cel, czy tylko odpoczynek? Refleksje nauczyciela przed rozpoczęciem roku szkolnego
Edukacja to przede wszystkim spotkanie z Drugim Człowiekiem. Uczenie to konfrontacja z marzeniami, sposobem patrzenia na świat, jak również odkrywaniem nowych horyzontów. Stojąc na progu nowego roku szkolnego, warto zastanowić się nad tym, czym może być edukacja, szczególnie w świecie, który tak szybko się zmienia i wszystko jest na wyciągnięcie dłoni.

Karty Grabowskiego jako element wyprawki szkolnej
Początek roku szkolnego 👩🏫 wiąże się z wieloma trudnościami. Po wakacyjnym odprężeniu i pewnej dekoncentracji, nie jest łatwo wejść w nowy rok szkolny w pełnym skupieniu tak, aby sprostać nowym obowiązkom i zadaniom.

Klasa ósma i zerówka uczą się razem na lekcji matematyki - czy to możliwe?
Mam na imię Kamila i jestem nauczycielem matematyki, fizyki oraz wychowawcą klasy 8 oraz 2 LO. Mam przyjemność pracować z Kartami Grabowskiego i „być częścią ich rodziny” czyli Certyfikowanym Trenerem. Karty pomagają pokazać mi, że nauka matematyki może być ciekawa i przyjemna, a uczniowie chętnie angażują się w lekcje. Uczymy się logicznego myślenia, kreatywności, powtarzamy działania, współpracujemy, integrujemy się, czasami też trochę rywalizujemy, a przede wszystkim rozwijamy się tak jak lubimy.

Rowerowa matematyka część 2
W pierwszej części omówiliśmy rysunek roweru, jego matematyczne części, jak również mogliśmy poznać geometryczne elementy tego pojazdu🚲. Teraz czas na nowe odkrycia. Otóż, nieodzowną częścią naszej matematyki jest także podróżowanie🚵 i umiejętne korzystanie z mapy. Zatem ruszamy…

Rowerowa matematyka część 1
Świat🌍 otulony jest liczbami, to one wypełniają nasze przestrzenie, nasze umysły i naszą pracę, precyzyjnie określają otaczającą nas rzeczywistość. Królują w wielu miejscach: w sklepie, w szkole, w komputerze💻, w zegarku, a może niektórych to zaskoczy, że i w rowerze. Nie bez przyczyny mówi się, iż matematyka objęła królestwo nauki.

Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)
Poniższa przypowieść przenosi nas w czasie za ocean, na dziki zachód. Bohaterowie musieli zmagać się z dość “ciężkim” wyzwaniem w niecodziennych warunkach. Poradzili sobie doskonale, przy okazji tworząc matematyczną łamigłówkę🤔 dla czytelnika.

„Za naszych czasów” - czyli offline czy online?
Współczesny świat nazywany jest globalną wioską. Możemy poruszać się po niej bez wychodzenia z domu, klikając poszczególne klawisze na coraz to lepszym smartfonie. Mamy poczucie, że granice się zatarły, człowiek potrafi sprowadzić z końca kuli ziemskiej🌍 każdą bardziej lub mniej potrzebną rzecz.

Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)
Piąta odsłona przypowieści matematycznych ponownie przenosi nas w czasie do średniowiecza. Tak, w czasach odległych matematyka też była pomocna, niezbędna i wykorzystywana na co dzień. Nasi bohaterowie umiejętnie stosowali matematykę🧮 do sprawiedliwego podziału, by uczciwie się najeść.

Entuzjazm, zaciętość, satysfakcja - czyli o emocjach w Kartach Grabowskiego
Emocje – nieodłączny element dnia codziennego. A czym są? To nic innego jak uczucia budzące się pod wpływem tego, czego w danej chwili doświadczamy.

Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)
Czwarta część przypowieści przenosi nas do średniowiecza, wprost na dwór króla🤴 Władysława. Poznamy w niej częsty problem doskwierający wielu władcom średniowiecznej Europy. Specyficzny kłopot króla doprowadzi do bardzo ciekawego sposobu rozwiązania.

Łamigłówki z Kartami Grabowskiego Gry logiczne - zasady (video)
Rusz głową! Karty Grabowskiego Gry logiczne ćwiczą spostrzegawczość, pamięć, koncentrację, a także logiczne myślenie. Przed Leszkiem i Antkiem twardy orzech do zgryzienia - łamigłówki. Zobacz jak sobie poradzili 😀

Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)
Mądrość wielu ludzi wynika bardzo często ze zdobytej wiedzy i doświadczenia. Zatem mądrość wymaga pielęgnowania, treningu i systematyki. Podobnie jest z matematyką - warto trenować a zapewne wykorzystamy ją do rozwiązywania sporów i wykrywania oszustw. Poznaj historię spadku Bożydara.

Konkurs plastyczny z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka, z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy konkurs plastyczny z nagrodami. W artykule przedstawiamy zwycięskie prace i laureatów 😊

Gra Salto z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia - zasady gry (video)
🤸Salto - gra z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia. Zobacz, jak Justyna ze swoim synem - Leszkiem robią matematyczne salta z kartami! Salto to tylko jedna z 11 gier z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia.

Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)
Każdy z nas kieruje się w życiu pewnymi zasadami. Wiemy, że warto być uprzejmymi, pomagać potrzebującym, ustąpić miejsca starszym. Ale czy uprzejmość bez znajomości matematyki to dobre rozwiązanie? Z poniższej przypowieści wypływa jeden morał. Jaki? Przeczytaj 😊

Nietypowa zagadka szachowa
W szachy nauczył mnie grać mój Tata. Pamiętam, że ta nasza wspólna przygoda z szachami dawała mi ogromną satysfakcję. Czasami graliśmy zwykłą partię, a czasami głowiłam się nad zagadkami szachowymi, które Tata układał na szachownicy. Zawsze potrafił zadania dobierać tak, aby nie były ani za łatwe, ani za trudne. Teraz w szachy gram z moim synem Leszkiem (10 lat). Leszek lubi wymyślać niestandardowe problemy i dzisiaj takie właśnie nietypowe zadanie szachowe chcielibyśmy wam pokazać.

Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)
Matematyka towarzyszy ludziom od zawsze, spotykamy ją niemal codziennie. Wielu wykorzystuje zdolności i umiejętności matematyczne do osiągania różnych celów. Inni nie znając matematyki popełniają błędy mniejsze i większe, które mogą przynieść niezamierzone skutki podjętych decyzji.

Krótki przewodnik – jakie Karty Grabowskiego wybrać dla swojego dziecka?
Od jakiego wieku można zacząć grać „Kartami Grabowskiego”? Jaki wariant Kart wybrać: podstawowy czy rozszerzony? Co wybrać dla 10-latka z ogromnymi problemami z tabliczką mnożenia? Na te i na inne wątpliwości odpowiemy w tym artykule. Zawarliśmy w nim odpowiedzi na pytania, które otrzymywaliśmy od rodziców na przestrzeni ostatnich lat. Można więc powiedzieć, że jest on krótkim przewodnikiem od rodziców dla rodziców zastanawiających się, jakie „Karty Grabowskiego” wybrać dla swojego dziecka.

Potęga dużych i małych liczb
Świat pędzi do przodu, otaczają nas promocje i kolejne „najlepsze oferty pod słońcem”. Nie sprzyja to odkładaniu oszczędności. Mamy coraz mniej czasu, żeby podchodzić skrupulatnie do każdej podejmowanej przez nas decyzji. Jak z tej rzeczywistości wyjść z obronną ręką? Mając w zanadrzu świadomość „potęgi dużych i małych liczb”. To pozwoli nam się na chwilę zatrzymać i podjąć lepszą decyzję odnośnie do własnych pieniędzy.

Matematyczne wykreślanki do pobrania
Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestaw matematycznych wykreślanek. To doskonała zabawa dla wszystkich, która pozwoli się zrelaksować ale również będzie wymagać spostrzegawczości i skupienia. Waszym zadaniem będzie odnalezienie pojęć matematycznych oraz przyrządów związanych z matematyką. Życzymy dobrej zabawy 😊

Nie bierz wszystkiego tak na serio… Ale jak to zrobić? Ciąg dalszy opowieści o porażkach… i sukcesach
Poprzednio próbowaliśmy przyjrzeć się temu, dlaczego część dzieci z taką ogromną trudnością znosi porażki i gwałtownie reaguje na przegraną. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Jak to się dzieje, że są dzieci, które potrafią przyjmować porażki stosunkowo spokojnie? Będziemy starali się dalej zgłębić tę niezwykłą kwestię.

Świąteczne łamigłówki matematyczno-logiczne z Kartami Grabowskiego 2021 (dla klas 1-3 oraz 4-8)
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was zestaw łamigłówek dla klas 1-3 oraz 4-8. Zadania będą wymagały od Was umiejętności w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz spostrzegawczości i logicznego myślenia. Zapraszamy do wspólnej, rodzinnej zabawy!

Świąteczne kolorowanki z Kartami Grabowskiego do pobrania
Pobierz serię świątecznych kolorowanek z Kartami Grabowskiego. Przygotowaliśmy dla Was aż 14 różnych kolorowanek, na których znajdziecie postacie dzieci z naszych książek oraz rysunkową postać Andrzeja Grabowskiego - pomysłodawcy Kart Grabowskiego :)

Matematyczna kartka świąteczna - Bombki 3D
Dzisiaj przedstawiamy naszą ostatnią propozycję w tym roku na kartkę świąteczną z matematyką w tle. Wcześniej pokazaliśmy Wam, jak zrobić kartkę z bałwankiem, kartkę z wyskakującą choinką, a dzisiaj wykonamy przepiękną kartkę z bombkami 3D. A przy okazji... jak zwykle będziemy bawić się matematyką. Zapraszamy!

Matematyczna kartka świąteczna - Wyskakująca choinka
Niedawno pokazaliśmy Wam, jak zrobić kartkę świąteczną "Bałwanek". Dzisiaj przedstawiamy kolejną propozycję na kartę świąteczną z matematyką w tle :) Życzymy udanej zabawy!

Matematyczna kartka świąteczna - Bałwanek
Ostatnio, szykując z Antkiem kartki świąteczne dla najbliższych zauważyliśmy, że i tu spotykamy się z matematyką. Bardzo nas to zaintrygowało, więc zaczęliśmy kombinować. Okazało się, że wiele symboli świątecznych ma powiązania matematyczne. Przestawiamy Wam dzisiaj naszą propozycję na matematyczną kartkę świąteczną. Dlaczego matematyczną? Bo to właśnie z Królowej Nauk czerpiemy wiedzę niezbędną do ich wykonania. Oczywiście, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do stworzenia kartek nie wykorzystali też rzeczy nieoczywistych, często już niepotrzebnych 😉

Sklep dla szkół - Zamów Karty Grabowskiego z rabatem 15%
Przygotowaliśmy specjalny Sklep dla szkół, w którym obowiązuje rabat 15% na wszystkie nasze produkty. Dostępna jest również forma płatności przelew z terminem 14 dni. Zapraszamy do składania zamówień :)

Matematyka w sztuce część 1 (Pablo Picasso i kubizm)
Matematyka. Samo słowo wzbudza w nas lęk, radość, obawę, ekscytację, krótko mówiąc – emocje. Sztukę można by określić w analogicznych słowach i zakończyć jednym – emocje. Stworzę dla Was serię wpisów „ Matematyka w sztuce”. Będziemy wspólnie odwiedzać miejsca związane ze sztuką, poznawać artystów, zgłębimy istotę matematyki w sztuce. Chciałabym wzbudzić w Was inspirację do matematycznego postrzegania otaczającego nas piękna, do kreatywności, która łączy liczby i obraz.

Gra Poławiacze Pereł z Kartami Grabowskiego Dodawanie i odejmowanie - zasady gry (video)
✨ Łowimy Perły! Gra Poławiacze Pereł z Kartami Grabowskiego Dodawanie i odejmowanie✨ 🎣 Oliwka, Leszek i Antek pokażą prawdziwą perełkę! 🎣 ✨Podczas gry dzieci szybko połkną haczyk i pokochają matematykę.

Dwie transmisje live na Facebooku (18.11 oraz 1.12). Zapisz się na wydarzenia!
Zapraszamy rodziców i nauczycieli na transmisje live, która odbędą się 18 listopada oraz 1 grudnia o godz. 18:30. W pierwszej transmisji pokażemy Wam, jak wykorzystać Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia, a w drugiej omówimy Karty Gry logiczne. Zapisz się na wydarzenia już dziś :) W trakcie każdej transmisji przeprowadzimy konkurs, w którym do wygrania będą Karty Grabowskiego.

O słomce, która powaliła słonia
Wiele osób zauważa u swoich dzieci, że z ogromną trudnością znoszą porażki, nie potrafią przegrywać. Pojawia się wtedy pytanie: Skąd takie gwałtowne reakcje na przegraną? Jak to się dzieje, że jedne dzieci potrafią przyjmować porażki spokojnie, inne natomiast bardzo boleśnie je przeżywają?

Uczeń u progu klasy czwartej – zadbajmy o dobry start
Nauka w szkole, jak wszyscy dobrze pamiętamy, oparta jest na cyklach edukacyjnych, w których to każdy niesie ze sobą konieczność zmiany. Podczas gdy przejście z etapu wychowania przedszkolnego do edukacji wczesnoszkolnej dla większości dzieci przebiega dość płynnie, to zmiana przy przekraczaniu progu klasy czwartej jest według mnie niezmiernie trudna, ale i dość kluczowa. Oczywiście nie ma rozwoju bez kryzysu, który trzeba pokonać, zatem my, rodzice, i my, nauczyciele, musimy zrobić wszystko, aby to przejście było dla naszych dzieci jak najłagodniejsze. Zastanówmy się zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby ten szczególny czas nie stał się początkiem końca przyjaznej i efektywnej edukacji naszych pociech, a szkoła złem koniecznym…

Z ilu patyczków składa się tort? Łamigłówka z okazji naszych 26. urodzin
14 października to ważna dla nas data z kilku powodów. Po pierwsze jest to Dzień Edukacji Narodowej, a po drugie to urodziny naszej firmy. Już 26! 🎂 W związku z tym przygotowaliśmy dla Was specjalny tort złożony z patyczków, które są częscią talii Kart Grabowskiego Gry logiczne. Kto odgadnie z ilu patyczków składa się nasz urodzinowy tort?

Nasza kartka jesienna i zadania Antka - rozwiążesz je wszystkie?
Naszą tradycją są kartki dodawane do każdego zamówienia :) Lubimy, gdy jest kolorowo - dlatego o każdej porze roku dołączamy inne kartki. Tym razem przygotowaliśmy edycję jesienną, która jak się okazało - może być też świetną okazją do ćwiczenia spostrzegawczości. Na ciekawy pomysł wykorzystania kartki wpadł Antek, syn Moniki - naszej Manager. Oddajemy więc mu głos :)

Matematyczne spacery
Tatry, ferie zimowe 1999 rok. Wracamy z wycieczki górskiej. Niestety trochę zboczyliśmy z trasy i nasza wędrówka zaczęła się nieco przedłużać. Gdy dotarliśmy do drogi asfaltowej, byliśmy już wykończeni i głodni – zwłaszcza mój młodszy brat Mateusz (który obecnie kieruje firmą Karty Grabowskiego). A tu jeszcze godzina marszu. Wtedy Tata zaproponował nam pewną zabawę, która tak nas pochłonęła, że nie wiedzieliśmy kiedy, a już byliśmy na miejscu.

Poznaj Karty Grabowskiego bliżej - wywiad i sesja zdjęciowa
W październiku 2020 roku na portalu Ładne Bebe ukazał się wywiad z Justyną Grabowską-Dybek oraz Mateuszem Grabowskim. Dzisiaj go przypominamy :) Jest on dla nas wyjątkowy, bo okraszony rodzinną sesją zdjęciową. Zapraszamy do przeczytania - dowiecie się o Kartach Grabowskiego dużo więcej.

Sowa - szablon do wycięcia i złożenia
Zapraszamy Was do wspaniałej zabawy rozwijającej sprawność manualną oraz wyobraźnię przestrzenną. Pokażemy Wam, jak zrobić sowę - symbol Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Przygotowaliśmy dla Was specjalny szablon - do wydruku, wycięcia i złożenia oraz film z instrukcją. Miłej zabawy :)

Łamigłówki z tabliczką mnożenia dla uczniów klas 3 i starszych
W tym roku odbyła się już 11. edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM 2021). Jest to akcja dla nas wyjątkowa, ponieważ jej pomysłodawcą jest Andrzej Grabowski - twórca Kart Grabowskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestaw łamigłówek, dzięki którym będziecie mieli okazję przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia i poćwiczyć logiczne myślenie :) Do zabawy zapraszamy również osoby dorosłe :)

Zdaj egzamin z tabliczki mnożenia
Znasz już tabliczkę mnożenia i chcesz się sprawdzić w naszym teście? Odpowiedz na 5 pytań w przeciągu 60 sekund i zdaj egzamin z tabliczki mnożenia!

12.10. odbędzie się live dla nauczycieli o Kartach Grabowskiego! Zapisz się na wydarzenie
Zapraszamy nauczycieli na transmisję live, która odbędzie się 12.10. o godz. 18:30. Poprowadzi ją Mateusz Grabowski. Pokażemy Wam, m.in.: jak wykorzystać Karty Grabowskiego w szkole (omówienie rodzajów Kart Grabowskiego wraz z pokazaniem gier) oraz jak wyglądają warsztaty z Kartami Grabowskiego, które organizujemy na terenie całego kraju. Zapisz się na wydarzenie już dziś :)

Gra Zaczarowany Bank z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia - zasady gry (video)
🌟 Jak zaczarować bank? 🌟 Leszek i Antek z pomocą odrobiny magii przybliżą Wam zasady gry Zaczarowany Bank z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia 🌟 Nie czarujemy - dobrą zabawę masz jak w banku!

Aktywna Tabliczka mnożenia, czyli o wykorzystaniu Kart Grabowskiego na zajęciach ruchowych w szkole
Wychodząc naprzeciw moim uczniom, szukając ciekawych rozwiązań na lekcje, opracowałam kilka zabaw z wykorzystaniem kart TABLICZKA MNOŻENIA. Jedną z nich jest Aktywne Mnożenie z wykorzystaniem Kart Grabowskiego na lekcji wychowania fizycznego. Wprowadzam elementy zabawy i rywalizacji podczas lekcji. Dzieci mają wtedy możliwość powtarzania różnych sytuacji i układów, a zdobyta wiedza ma szansę bardziej się utrwalić. Nauka staje się niezwykle interesującą zabawą, podczas której kształtujemy kompetencje matematyczne na lekcji wuefu. ;) W dalszej części artykułu dokładnie pokażę, co będziemy potrzebować do przeprowadzenia Aktywnego Mnożenia oraz jak przebiega zabawa.

Radio Poznań - rozmowa z Mateuszem Grabowskim
Gościem Radia Poznań w dniu 15.09. był Mateusz Grabowskim. Tematem przewodnim była tabliczka mnożenia (m.in. czy wkuwanie na pamięć to dobry sposób na jej naukę), Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia oraz dlaczego tak ważne jest pokazanie dziecku nauki w formie zabawy . Zapraszamy do odsłuchania!

XI Światowy Dzień Tabliczki mnożenia – darmowa akcja dla szkół + plakat do pobrania
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna dla szkół, którą organizujemy od 2011 roku. W tym roku odbędzie się już 11 edycja akcji! Jeśli jeszcze nie znasz naszej akcji – chcemy Ci ją przybliżyć i zachęcić do rejestracji, która trwa do 24 września. Każda szkoła, która weźmie udział w ŚDTM otrzyma dostęp do unikalnych materiałów.

Karty Grabowskiego a realizacja podstawy programowej
Karty Grabowskiego są narzędziem niezwykle elastycznym i uniwersalnym. Jednocześnie z powodzeniem można realizować założenia podstawy programowej. I mowa tu nie tylko o edukacji matematycznej. Grając Kartami Grabowskiego z łatwością, a przede wszystkim z przyjemnością, każdy nauczyciel poprzez grę i zabawę będzie uczył i wpisywał się w obowiązujący kanon programowy. Poniżej przedstawiam przykłady i możliwości realizacji podstawy programowej w poszczególnych obszarach rozwoju.

Jak dziecko uczy się tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego?
Karty Grabowskiego są cenione przez rodziców i nauczycieli jako pomoc w nauce i opanowaniu tabliczki mnożenia. Grając w karty, dziecko nie wie, że się uczy, i dzięki temu jest w stanie opanować tabliczkę mnożenia bezboleśnie. Tylko właściwie – jak wygląda nauka z Kartami? Czy dziecko musi już znać tabliczkę, żeby w nie zagrać? Odpowiem na te pytania i przybliżę Wam najważniejsze założenia metody nauki tabliczki mnożenia z Kartami Grabowskiego. Skupię się na podstawach.

Zaplanuj swój tydzień z Kartami Grabowskiego – darmowe plany zajęć do pobrania i wydruku
Macie już plan zajęć? Przygotowaliśmy dla Was plany w dwóch wersjach – czarnobiałej i kolorowej. Wybierz ulubiony i wypełnij go swoimi zajęciami. Wśród wielu aktywności, nie zapominajcie jednak o graniu w karty! W planach znajdziecie małe przypominajki z naszym logo, dzięki którym zawsze będziecie pamiętać o rozegraniu kilku partyjek.

Pokoloruj nasz świat – kolorowanki z Kartami Grabowskiego do wydruku
Pobierz darmową i gotową do wydruku serię kolorowanek z Kartami Grabowskiego. Dzięki kolorowankom dziecko ćwiczy dokładność, precyzję oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Ponadto kolorowanki pobudzają także kreatywność!

Dzień Dziecka w Kartach Grabowskiego ... Każdy ma w sobie dziecko :)
Z okazji Dnia Dziecka pozwoliliśmy sobie na małą wycieczkę w przeszłość. Zobaczcie relację z naszej nostalgicznej podróży!

Wiosenne Manewry - Gramy Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia i Gry logiczne
W Karty Grabowskiego gramy od dawna i ciągle nam mało 😊. Dlatego często podczas znanych nam już gier, zawartych w książkach z instrukcjami, wymyślamy nowe zasady, które z reguły mają na celu utrudnienie ich przebiegu. Zgodnie z mottem naszego syna, Antka: „Lubię, jak jest trudno” 😉.

Karty Grabowskiego w Hej Poznań
W połowie lutego mieliśmy ogromną przyjemność gościć w programie Hej Poznań portalu codziennypoznan.pl 🎥 Tematem rozmowy były oczywiście nasze Karty, które powstały w myśl nauki poprzez zabawę. Ta dewiza wciąż nam przyświeca, a Karty Grabowskiego oprócz nauki liczenia uczą też innych przydatnych umiejętności. Jesteście ciekawi jakich? Obejrzyjcie program!

Karty Grabowskiego - podsumowanie roku 2020 na zdjęciach
Rok 2020 był trudnym czasem dla wszystkich. Mimo wielu trudności i przeciwności losu udało nam się zrealizować wiele ciekawych pomysłów. Na początku roku braliśmy aktywny udział w targach. W ograniczonym zakresie i zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbywały się warsztaty dla nauczycieli. Pojawialiśmy się w mediach. Zapraszamy na fotorelację i podsumowanie roku 2020.

Tabliczka mnożenia - do wydruku i wypełnienia
Przygotowaliśmy dla Was tabliczkę mnożenia do wydruku i wypełnienia :) Szablony mogą posłużyć jako uzupełnienie nauki przez zabawę z Kartami Grabowskiego - jako sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia.

Historia sukcesu Kart Grabowskiego Facebook wspiera społeczności
11 września 2018 r. w Warszawie w Przestrzeń for Facebook odbyło się pierwsze spotkanie z serii Facebook wspiera społeczności, na które zostaliśmy zaproszeni. Mieliśmy ogromną przyjemność opowiedzieć naszą historię. Zapraszamy do obejrzenia - dowiesz się, jak wyglądały nasze początki oraz jak rozwijaliśmy się przez ostatnie kilka lat :)

Matematyka w historii - Część 3
To już trzecia odsłona cyklu „Matematyka w historii”. Przedstawiamy kolejne ciekawostki, analogie i działania matematyczno-historyczne. Wierzymy, że i one uatrakcyjnią lekcje obu przedmiotów oraz będą służyć jako codzienne zagadki i łamigłówki.

Karty, które uczą życia - wywiad z Mateuszem Grabowskim
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Mateuszem Grabowskim, prezesem Kart Grabowskiego. Dowiecie się z niego m.in jak wyglądały początki Kart Grabowskiego oraz dlaczego gra Kartami to coś więcej niż nauka matematyki. Wywiad został opublikowany w magazynie Sukces po poznańsku.

Matematyka w historii - Część 2
Pierwszy artykuł „Matematyka w historii” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Dlatego postanowiliśmy kontynuować ten wątek. Przedstawiamy kolejną odsłonę „matematyka w historii”. A w niej trzy ciekawostki, analogie do wykorzystania w domu i szkole.

Karty Grabowskiego na lekcjach matematyki w klasie pierwszej
Matematyka w klasie pierwszej nie powinna być nudna. Pierwsze zetknięcie z liczeniem powinno dawać dzieciom dużo radości. Jak sprawić, żeby ćwiczenia nie były nudne? Wiemy, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty, ale czy można bawić się na matematyce?

Matematyka w historii - Część 1
Matematyka w historii, a może historia w matematyce. Z pewnością ten artykuł można traktować dwojako. Poniżej zaprezentowane są analogie, ciekawostki, obliczenia, które mogą być wykorzystane na lekcjach historii i matematyki lub po prostu jako forma nauki przez zabawę.

Łamigłówki We Love Math 2021 (darmowy PDF do pobrania)
Kochamy matematykę do kwadratu DODAJEMY, ODEJMUJEMY, MNOŻYMY z miłością do matematyki, a naszą pasją DZIELIMY się z Wami. Już od 25 lat uczymy poprzez zabawę i pokazujemy, że matematykę da się lubić, a nawet kochać! W swojej miłości kierujemy się logiką, a nie ma lepszego sposobu na wyrażenie naszych uczuć, jak pozostawienie Wam specjalnych matematycznych łamigłówek :) Mamy nadzieję, że zakochacie się od pierwszego rozwiązania!

10 powodów, dla których warto grać Kartami Grabowskiego. OPINIE RODZICÓW I NAUCZYCIELI
Karty Grabowskiego powstały w latach 90. Od tego czasu mieliśmy okazję przekonać się, w jaki sposób karty wpływają na naukę tabliczki mnożenia oraz matematyki przez dzieci. Jesteśmy pasjonatami tego, co robimy. Pasjonujemy się naszymi kartami. Wiemy, że jest to produkt wyjątkowy, który jest w stanie pokazać matematykę w formie zabawy każdemu. A za tym idą wymierne korzyści: od budowania pewności siebie po dobre wyniki w nauce. Zebraliśmy dla Was 10 powodów, dla których warto grać Kartami Grabowskiego. Zrobiliśmy to w niestandardowy sposób. Każdy z punktów będzie zaczynał się opinią naszych klientów, do których dodamy nasze komentarze. Wszak każdy widzi inne zalety naszych produktów.

Gdy gramy z dzieckiem... czyli o wspólnym budowaniu relacji w trakcie gier
Świat pędzi. A my razem z nim. Praca, obowiązki domowe, zajęcia dodatkowe i zadania domowe naszych dzieci – wszystko to wypełnia nam dzień często całkowicie, pochłania bez reszty. Tylko czasem pojawia się refleksja: zaraz, zaraz, a gdzie w tym wszystkim jesteśmy my, gdzie czas na spontaniczną zabawę, na śmiech bez powodu, beztroskie szaleństwo, na bycie ze sobą tak naprawdę?

Poznaj magię z Kartami Grabowskiego (seria)
Zapraszamy Was na niezapomnianą podróż do świata prawdziwej magii. Zaczynamy od zapowiedzi serii i regularnie będziemy dzielić się z Wami 11 odcinkami. Zostańcie z nami!

9 praktycznych wskazówek dla rodziców małego matematyka
Bycie rodzicem to już wyzwanie, bycie rodzicem małego matematyka tym bardziej. Poniższe wskazówki są przeznaczone nie tylko dla małych matematyków. Mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach w życiu codziennym niezwiązanym z matematyką. Należy również pamiętać o indywidualnym tempie rozwoju, różnych predyspozycjach i zdolnościach dziecka. Wskazówek nie należy traktować jako złotego środka na wszelkie aspekty matematycznego świata. Warto natomiast o nich pamiętać i wykorzystywać, gdy będą ku temu możliwość i okazja.

Matematyka w kuchni. Robimy pizzę
Matematyka – królową nauk! Warto zapytać - dlaczego? Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Bo matematyka jest wszędzie i spotykamy ją na co dzień. Tak! Nawet w kuchni. Dziś zrobimy pyszną pizzę i będziemy uczyć się i bawić. Ważne, by w trakcie przygotowań i realizacji zabawy zwracać uwagę na wydawanie konkretnych poleceń, tak by dziecko było w pełni zaangażowane w cały proces. Oczywiście polecenia należy dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Tak je dobrać, aby nadal była to zabawa i pomoc w kuchni, a nie tylko nauka.

Świąteczne łamigłówki matematyczno-logiczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Waszych dzieci i dla Was – rodziców, zestaw łamigłówek. Zadania będą wymagały od Was umiejętności w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz logicznego myślenia. Ostatnie zadanie jest trudniejsze – przygotowaliśmy je z myślą o Was – rodzicach:) Zapraszamy do wspólnej, rodzinnej zabawy!

Karty Grabowskiego na żywo - odc. 4 - pierwsza pomoc z Pomogę bo mogę
W czwartym odcinku audycji live na Facebooku "Karty Grabowskiego na żywo" gościliśmy Konrada Pierzchalskiego, ratownika medycznego z Pomogę bo mogę. Rozmawialiśmy o tym czym jest pierwsza pomoc, czym różni się pierwsza pomoc u dziecka oraz u dorosłego, jak postępować w przypadku zadławienia i o wielu innych sytuacjach, z którymi możemy się spotkać jako rodzice.

Kolorowy deszcz - Zabawa z Bączkiem matematycznym Grabowskiego
Dzisiaj będziemy bawić się matematyką… w kolorowym deszczu pierścieni z naszego zestawu Bączka matematycznego Grabowskiego. Pokażemy dwa warianty gry (łatwiejszy i trudniejszy) oraz wariant zespołowy.

8 przerywników w trakcie nauki
Czy przerwy w trakcie nauki są ważne, a jeśli tak, to jak często je robić? Prawdopodobnie wiele osób zastanawia się nad tą kwestią. Czy to będąc uczniem lub studentem, czy też rodzicem, który chce usprawnić naukę swojego dziecka.

Gra Tarzan z Kartami Grabowskiego Gry logiczne – OPIS, VIDEO, SZABLON
Gra Tarzan z Kartami Gry logiczne polega na naśladowaniu dźwięków zwierząt. Taki scenariusz bardzo się dzieciom podoba i zapewnia wiele frajdy. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy instruktaż video jak można w prosty i fajny sposób narysować świnkę, krówkę oraz kotka. Dodatkowo załączyliśmy szablony do gry – gotowe do pobrania i wydrukowania.

Karty na lekcji – dylematy kreatywnego nauczyciela
Kto spełnia się w zawodzie nauczycielskim i nieustannie poszukuje, ten wie, że od zapału do wdrożenia często wiedzie długa droga. Droga przez mękę wątpliwości, nieprzespanych nocy spędzonych na dostosowywaniu narzędzi, a potem wielu prób i błędów, które mają doprowadzić do szczęśliwego końca, zwieńczonego dobrymi wynikami naszych podopiecznych. Karty Grabowskiego to pomoc dydaktyczna, której wprowadzenie nie wymaga zbyt wiele wysiłku, ale warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Budowanie poczucia własnej wartości i… co mają do tego Karty Grabowskiego?
Jak sprawić, by dziecko w życiu dorosłym posiadało te cechy oraz takie umiejętności, które pozwolą mu żyć bez zbędnych ograniczeń, z wewnętrzną motywacją i zdrowym apetytem na życie, w zgodzie ze sobą i z szacunkiem do innych? Są na to sposoby i z nimi zapoznaję rodziców w trakcie warsztatów i sesji coachingowych. Ale o tym przy innej okazji. Dziś chciałam się podzielić moim odkryciem.

Karty Grabowskiego na żywo - odc. 3 - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W trzecim odcinku audycji live na Facebooku "Karty Grabowskiego na żywo" opowiadamy o naszej akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, w tym o nowościach z okazji X edycji akcji.

Karty Grabowskiego na żywo - odc. 2 - Powrót do szkoły
W drugim odcinku audycji live na Facebooku "Karty Grabowskiego na żywo" omawiamy temat powrotu do szkoły, pozytywnym wpływie nauki przez zabawę oraz w jaki sposób pomagają w tym Karty Grabowskiego.

Karty Grabowskiego na żywo - odc. 1 - Poznaj nasze produkty
W pierwszym odcinku audycji live na Facebooku "Karty Grabowskiego na żywo" przedstawiamy nasze produkty wraz z kilkoma grami. W kolejnych audycjach będziemy bardziej szczegółowo omawiać nasze Karty i pokazywać więcej gier (w tym nieopublikowanych).

Matrioszka - matematyczna zabawka
Dla mnie matrioszka to zabawka pełna magii. Bardzo dobrze pamiętam emocje, które towarzyszyły mi, gdy bawiłam się nią jako dziecko. Niepozorna laleczka, która kryje w sobie tyle niespodzianek! Teraz matrioszkami bawią się moje dzieci, a ja razem z nimi. Bawimy się i… uczymy matematyki.

7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego
Andrzej Grabowski, twórca Kart Grabowskiego, zawsze mówił, że nauka przez zabawę jest dla dzieci atrakcyjna i daje świetne efekty. To go skłoniło do stworzenia autorskiej metody uczenia się matematyki. Karty powstały w 1995 roku i możemy śmiało powiedzieć, że dzieci od tego czasu, po dziś dzień, podzielają jego zdanie. Bazując na naszym doświadczeniu i wielu rozmowach z rodzicami – zebraliśmy dla Was 7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego.

Karty Grabowskiego a wysiłek organizacyjny
Ponury, deszczowy czwartek… szósta lekcja – matematyka – i ja dwojąca się i trojąca pod tablicą, żeby iskra zainteresowania tematem ciągle się jeszcze tliła… Kto z nas uczących nie zna tego wszechogarniającego uczucia bezsilności i zwątpienia w swoją kreatywność, w swoje umiejętności podtrzymania koncentracji uczniów na tyle, by mimo wszystko wynieśli z tej lekcji coś konstruktywnego? Karty Grabowskiego to moja tajna broń w sytuacjach podbramkowych…

Dlaczego w wakacje warto ćwiczyć z dziećmi tabliczkę mnożenia?
Wydaje się, że wakacje nie są porą na naukę, w tym obcowanie z matematyką. Dwa miesiące przerwy od nauki szkolnej mają w założeniu służyć wypoczynkowi i zabawie. Tymczasem możliwe jest połączenie przyjemnego (uwielbianych przez dzieci gier) z pożytecznym (utrwaleniem mimochodem tabliczki mnożenia) i stworzenie radosnej zabawy dla całej rodziny. Nazywam to matematyką ukradkiem.

5 zabaw, którymi wygrasz z nudą podczas jazdy samochodem
Podróże samochodem nie zawsze muszą kojarzyć się dzieciom z nudą, a rodzicom z zastanawianiem się jak tej nudzie zapobiec. Nie zawsze też konieczne jest używanie telefonów lub tabletów. Dzisiaj proponujemy zabawy, które mogą świetnie się sprawdzić w trakcie podróży samochodowych. Są one bardzo proste i nie wymagają od nas dużo wysiłku. To właśnie w takich chwilach - podczas takich zabaw - dbamy o dobre relacje z naszym dzieckiem. Każdy czas spędzony z córką bądź z synem - nawet zwykła rozmowa - sprawia, że budujemy z nimi więź. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami zabaw!

7 sposobów, by dzieci nie nudziły się w podróży
Jak wiadomo, dzieci, często jako istoty ruchliwe i ciekawe świata, mogą nudzić się w długich podróżach, które odbywamy z nimi czy to samochodem, czy to pociągiem, czy innym środkiem transportu. Zresztą, rozciągnięte w czasie wyprawy potrafią znużyć nawet dorosłych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, co można robić oprócz włączania bajek lub gier na tabletach, by zapewnić dzieciom (a często także nam samym) rozrywkę. Dzisiaj podajemy kilka propozycji!

Karty Grabowskiego stworzył Andrzej Grabowski, mój Tata
Tata był nauczycielem matematyki. Jego ogromną pasją było nauczanie poprzez zabawę. W swoją pracę zawsze wkładał wiele serca – dzięki czemu potrafił dotrzeć do każdego dziecka.

Kółko i krzyżyk z dodawaniem i odejmowaniem
Dzisiaj znana gra „Kółko i krzyżyk” w nowej odsłonie. Będziemy dodawać, odejmować i starać się ułożyć 3 karty w swoim kolorze w jednej linii. Jeżeli wykażemy się spostrzegawczością, możemy pokrzyżować plany przeciwnika, zajmując jego pole! A wszystko to na karcianej planszy zbudowanej z kart „Dodawanie i odejmowanie”.

Wyzwanie Świętego Mikołaja - Zabawa z kartami Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”
Mój syn zaproponował pewnego dnia: Mamo, zagrajmy w „Świętego Mikołaja” (gra z kartami „Dodawanie i odejmowanie”). Ale będę grał tylko ja. A jak dobrze odpowiem, to dostanę punkty. Zobaczymy, ile uzbieram. Dopracowaliśmy zasady, dołożyliśmy rzut kostką i tak powstała zabawa „Wyzwanie Świętego Mikołaja”. Baw się z nami! Podejmij wyzwanie i zdobądź 100 punktów! A gdy Ci się uda, próbuj jeszcze raz i pobijaj własne rekordy!

Czy zwierzęta potrafią liczyć? Część 2
W pierwszej części artykułu pokazaliśmy, że zmysł numeryczny nie jest tylko cechą człowieka. Posiada go też wiele gatunków zwierząt - szczury, ptaki, lwy, słonie, delfiny, małpy a nawet pszczoły i ryby. Nic w tym dziwnego, w końcu umiejętność szacowania zwiększa szansę na przeżycie w środkowisku naturalnym. Przydaje się, gdy trzeba ocenić liczbę potencjalnych wrogów, czy zdecydować, gdzie znajduje się więcej pożywienia. W latach 80-tych naukowcy stworzyli jednak nowy obszar badań nad umiejętnościami numerycznymi zwierząt: postanowili sprawdzić, czy są one zdolne do posługiwania się symbolem liczby.

Czy zwierzęta potrafią liczyć? Część 1
Ludzie posiadają niespotykane w świecie zwierząt umiejętności matematyczne. Wiele wskazuje na to, że ich podstawę stanowi nasz wrodzony zmysł numeryczny. Ale czy jest on cechą tylko człowieka, czy może posiadają go też zwierzęta? Może więc i one potrafią na przykład… liczyć?

Tabliczka mnożenia - do wydruku
8 plakatów do DARMOWEGO pobrania! Plakaty kolorowe i czarno-białe w dwóch formatach: A4 i A3.

5 najczęściej zadawanych pytań o Karty Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”
Zebraliśmy pytania zadawane najczęściej przez rodziców o Karty Grabowskiego. Przydadzą się one tym, którzy nie mieli jeszcze okazji ich poznać. A posiadacze Kart mogą znaleźć ciekawe inspiracje do dalszych zabaw.

Chłopcy są skłonni do większego ryzyka przy odpowiadaniu - badanie z USA
Jesteśmy w klasie, pada pytanie i staramy się szybko na nie odpowiedzieć. Nie jest ona jednak prawidłowa. Jednak z biegiem czasu idzie nam coraz lepiej, metodą prób i błędów dochodzimy do dobrych rozwiązań. Badanie przeprowadzone w USA w 2012 roku pokazuje, że takie sytuacje i pewna odwaga chłopców przy odpowiadaniu może wpłynąć na poprawę ich matematycznych wyników.

Czy prace domowe przez Internet to dobry pomysł?
Prace domowe zadawane do rozwiązania online? Być może taki typ pracy domowej sprawiłby, że uczenie się byłoby interaktywne i bardziej przyjemne. Niekoniecznie jednak może to być dobre rozwiązanie. W dłuższym okresie może to spowodować zwiększanie różnic pomiędzy uczniami z biednych rodzin, a z tymi z większym dochodem na rodzinę.

Czy chłopcy są lepsi w matematyce od dziewczynek?
To pytanie przewija się w światowych debatach już od lat. Wielu rodziców i nauczycieli odpowiada na nie twierdząco i wierzy, że chłopcy są lepsi od dziewczynek w matematyce. I tak zdanie powtarzane przez wiele lat urosło już do matematycznego stereotypu. Czy jest on prawdziwy? Zebraliśmy wnioski z 8 badań, które pomogą nam na to odpowiedzieć.

Porażka kluczem do sukcesu
Rozwiązując zadania matematyczne, prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy nam po prostu nie wychodzi. Zadanie jest trudne, zawiera nowe zagadnienia i wymaga od nas większego skupienia i wiedzy. Być może na początku kilka tego typu zadań nie uda nam się zrobić, ale z biegiem czasu – zaczniemy „łapać” o co chodzi. Niepowodzenie pomaga nam zrozumieć zagadnienie i się rozwinąć. Może to właśnie jest kluczem do sukcesu w matematyce?

Poważna rola mobilizuje dzieci
Jak zachęcić dziecko do matematyki? Jest na to wiele sposób, np. gry planszowe czy karciane. Dziś opiszemy, dlaczego warto wprowadzić dodatkowy element w edukacji matematycznej dziecka. A mianowicie – przyznawanie ról. Dzieci bardzo lubią, kiedy mogą przyjmować różne role i być prowadzącym, sędzią, nauczycielem czy egzaminatorem.

Jak wygląd klasy wpływa na dzieci
Co każdy z nas potrzebuje, aby efektywnie pracować albo uczyć się? Dobre światło, jasne ściany, wygodne krzesło, duże biurko. Każdy z nas też ma zapewne swoje przyzwyczajenia. A jak jest z dziećmi i ich szkolnym otoczeniem? Jakie czynniki w klasie mają na nie największy wpływ? Sprawdzili to szczegółowo badacze z Wielkiej Brytanii na przykładzie prawie 4 000 uczniów.

Matematyczny styl mowy i jego wpływ na rozwój dzieci
Używanie liczb w codziennych rozmowach nauczycieli z dziećmi – pomaga im w rozwoju matematycznych umiejętności. Nawet takie z pozoru proste zdania jak: „Weźcie proszę swoje dwie kurtki”, zamiast „Weźcie proszę swoje kurtki” – mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci. Taki wniosek przedstawiają badacze z University of Chicago, na podstawie badania przeprowadzonego wśród nauczycieli przedszkola w USA.

„Wojna” - gramy kartami Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”
Każdy z nas dobrze zna grę karcianą „Wojna”. Dziś pokażemy wariant tej gry z talią kart matematycznych Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”. Zapraszamy do zabawy!

Zajęcia z filozofii – czyli jak dyskusja wpływa na rozwój dzieci
Dzięki dyskusji rozwijamy się. Z takiego założenia wyszli uczeni z Durham University ze Szkocji, którzy wprowadzili niecodzienne zajęcia z filozofii w 48 szkołach podstawowych w Anglii. Jak dyskusja na różne tematy wpłynęła na dzieci?

Dlaczego umiejętność pracy w grupie jest ważna dla naszego dziecka
Jedną z wielu umiejętności, które przydają się w życiu jest umiejętność współpracy w grupie. Przydaje się ona na każdym etapie edukacji oraz w trakcie życia zawodowego. Im więcej okazji będzie nasze dziecko miało, żeby ją rozwijać – tym lepiej. Zaprocentuje to w przyszłości. Dlaczego jest to tak ważne?

Jestem podekscytowany! - czyli jak poradzić sobie ze stresem
Przed nami test z matematyki, którego się boimy. Albo wystąpienie publiczne, które nas stresuje. Co więc na to poradzić? Spróbujmy powiedzieć „Jestem podekscytowany” zamiast „Wyluzuj się, będzie dobrze”. Okazuje się, że dobre nastawienie i powiedzenie jego na głos może nam pomóc.

Dzieci uczą dzieci, czyli ciekawy projekt ze Szkocji
7 – i 8-latki wzajemnie uczące się czytania i matematyki? Na taki pomysł wpadli uczeni ze szkockiego Durham University. Wprowadzili oni niecodzienny projekt w 129 szkołach podstawowych w Szkocji. Dzieci poświęcały 20 minut tygodniowo na wzajemną naukę. Program trwał 2 lata. Jakie były efekty?

Dorośli dokształcają się w matematyce
Masz zaległości w matematyce? Nic nie szkodzi! Zawsze można je nadrobić. W Australii coraz częściej dorośli podchodzą do doszkalających kursów, które pozwolą im opanować ułamki zwykłe, dziesiętne czy chociażby tabliczkę mnożenia.

Jak negatywne nastawienie do matematyki wpływa na życie zawodowe
Chyba każdy z nas słyszał zdanie typu: Matematyka nie jest moją mocną stroną czy Nie jestem dobry z matematyki. Często powodem tych słów są złe doświadczenia z matematyką, która nie kojarzy się pozytywnie. I tak przez cały okres nauki nie przywiązujemy uwagi do matematyki, a efekty takiego stanu rzeczy mogą wpłynąć nawet na nasze przyszłe życie zawodowe.

Strach rodziców przed matematyką wpływa na dzieci
Matematyka nie każdemu kojarzy się z zabawą. U niektórych wciąż wywołuje ona szybsze bicie serca i naturalną chęć powiedzenia Jak ja nie lubię matematyki. Mając takie nastawienie, chcemy pomóc dziecku np. w pracy domowej. Okazuje się, że pomimo dobrych chęci – nasze dziecko może nie wyjść na tym dobrze. Zbadali to uczeni z University of Chicago.

Budujemy fundamenty z kartami Grabowskiego
Budujemy dom, najpierw są fundamenty. Żyjemy w nim kilka lat. Nagle pojawia się problem – chcemy postawić ganek a fundamenty są zbyt płytkie. Jeśli nie zadbamy o fundamenty na początku budowy – zaczniemy o nich myśleć później, ale dopiero jak pojawi się problem. Tak samo jest z matematyką - warto więc żeby zadbać o dobre fundamenty naszego dziecka.

5 najczęściej zadawanych pytań o karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” istnieją już od ponad 20 lat. Przez ten czas mieliśmy okazję rozmawiać z setkami osób, którzy chcieli bawić się matematyką z dzieckiem właśnie z Kartami Grabowskiego. Zebraliśmy 5 pytań, które najczęściej słyszeliśmy od rodziców.

Rozmawiaj z nauczycielem
Pokazanie dziecku matematyki w formie zabawowej to proces długotrwały. Rozmowa, opowiadanie matematycznych historyjek, wspólne zabawy. To tylko kilka z rzeczy, które każdy rodzic może robić codziennie. Dziś chcemy Was zachęcić, abyście porozmawiali z nauczycielem swojego dziecka i byli z nim w stałym kontakcie.

Kształtowanie umiejętności rachunkowych u dzieci z kartami Grabowskiego
Ćwiczenia rachunkowe proponowane dla dziecka powinny być atrakcyjne. Jeżeli będą nudne, dziecko będzie mało interesowało się matematyką. Bardzo dobre rezultaty osiąga się, gdy dzieci mogą kształtować swoje umiejętności rachunkowe w trakcie gier. Są tak pochłonięte grą, że zapominają o zmęczeniu. Ze wszystkich sił starają się sprawnie liczyć , bo od tego przecież zależy sukces - pokonanie przeciwnika. Dlatego stosunkowo szybko przechodzą na rachunek pamięciowy. A o to przecież chodzi.

Wspomnienia z tabliczką mnożenia
Z czasów szkolnych pamiętamy różne historie. Śmieszne sytuacje, szkolnych przyjaciół, zabawy matematyczne… No właśnie – czy każdy pamięta zabawy/zawody matematyczne w szkole? Ja pamiętam bardzo dobrze moje przygody z tabliczką mnożenia.

Bystrzak - świąteczna łamigłówka z tabliczką mnożenia
Świąteczny bystrzak to łamigłówka z tabliczką mnożenia. Przygotowaliśmy dwa warianty: do 50 i do 100. Na każdej planszy jest 9 równości, na których są choinki, bombki, czapki Mikołaja i wstążki. Przekonaj się, czy Twoje dziecko jest bystrzakiem i odgadnie wszystkie równości!

Czy tabliczkę mnożenia trzeba wkuć na pamięć?
Tabliczka mnożenia dla wielu dzieci jest wyzwaniem. Rodzice zastanawiają się, jak pomóc dziecku, ale przed wszelkimi działaniami warto wiedzieć, dlaczego tabliczka mnożenia jest potrzebna i przede wszystkim – czy trzeba ją wkuć na pamięć?

Uczenie się matematyki to maraton
Maraton. Rozpoczynamy bieg, przed nami jeszcze 40 km, długi dystans. W trakcie biegu zapewne wiele razy przeżywamy kryzys, ale staramy się go przezwyciężyć. W końcu udaje nam się dobiec do mety, niekoniecznie na pierwszym miejscu. Ale jaka jest radość i satysfakcja. A teraz pomyślmy o uczeniu się matematyki, jak o maratonie.

Hasło dnia - zabawa z tabliczką mnożenia
Zabawa, którą można realizować w dowolnym momencie dnia. W każdej chwili możesz zadać dziecku pytanie z tabliczki mnożenia i odwrotnie. Kto nie odpowie, daje fant, który można odkupić na koniec dnia np. tańcząc. Wspólna zabawa dla rodziców i dzieci.

Wpływ aktywności fizycznej na rozwój dziecka
Zachęcajmy dzieci do biegania, skakania, zwykłego ganiania w „berka”, kopania w piłkę – w ten sposób będą się rozwijać, nie tylko pod względem kondycji i sprawności fizycznej, ale również zdolności do myślenia. Takie wnioski przedstawiają nam badania przeprowadzone przez badaczy z University of Illinois z 2014 roku.

Baw się matematyką
Rodzicu – jesteś ważną osobą w edukacji Twojego dziecka. Warto zaangażować się i zadbać o to, żeby matematyka kojarzyła się dziecku już na początkowym etapie edukacji z zabawą. Ćwiczyć możemy wszędzie – w domu, idąc na spacer czy podróżując. Okazji w życiu codziennym jest wiele. Bawmy się więc matematyką.