Dzielenie z Kartami Grabowskiego

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Często otrzymujemy pytania typu: „Czy są Karty Grabowskiego Tabliczka dzielenia?", albo „Czy są Karty na dzielenie". Swoją rolę w zakresie nauki dzielenia spełniają Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia. Często są nawet potocznie nazywane przez użytkowników kart „Tabliczka mnożenia i dzielenia". W jaki więc sposób uczymy się dzielenia z Kartami?

Czym są Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia?

Zacznijmy od podstaw - czyli od przedstawienia kompletu. „Karty Tabliczka mnożenia” to specjalna talia kart do gry zawierająca: 55 kart czarnych z działaniami i 55 kart czerwonych z wynikami. Do Kart stworzone zostały książki z opisami gier.

Jak uczymy się tabliczki mnożenia?

Zanim przejdziemy do tematu dzielenia z Kartami Grabowskiego zaczniemy przewrotnie od pytania: „Jaki jest schemat nauki tabliczki mnożenia? Znacie?”. Zapewne macie w głowie schemat: „2 razy 2 to ile?”, „5 razy 6 to ile?" Bardzo rzadko dzieci poznają tabliczkę mnożenia podczas odwracania schematu: „Jakie dwie liczby pomnożone przez siebie dadzą 56?". A jest to niezwykle ważne. Za chwilę wytłumaczymy dlaczego.

Jak mają się do tego Karty Grabowskiego?

Jak opisaliśmy wcześniej - mamy talię kart czarnych i czerwonych. Natomiast najważniejszym elementem Kart są gry! Polegają one z jednej strony na odpowiedzi na karty czarne („2 razy 2 to ile?”), ale również na karty czerwone („Jakie dwie liczby pomnożone przez siebie dadzą 56?”). Zresztą zobaczcie na przykładową grę Salto:

Leszek i Justyna odpowiadają raz na karty czarne, a raz - na czerwone. Podczas tylko jednej gry wykonują mnóstwo takich obliczeń. Dodajmy do tego emocje i mamy niezwykle efektywny sposób nauki. Wiemy przecież, że kiedy jest zabawa i emocje, to dzieci uczą się znacznie sprawniej i ta wiedza zostaje z nimi na dłużej.

Dlaczego odwracanie schematu jest tak ważne?

Odwracanie schematu pozwala dzieciom zrozumieć nie tylko tabliczkę mnożenia, ale również dzielenie. Wiemy z doświadczenia, że dzieci, które pierwszy raz słyszą pytanie: „Jakie dwie liczby pomnożone przez siebie dadzą 56?”, długo się zastanawiają. Nawet jeśli znają tabliczkę na pamięć.

Trudności w opanowaniu dzielenia mają dwa źródła: brak zrozumienia dzielenia (jako działania) lub opanowanie tabliczki mnożenia w niewystarczającym stopniu (w sposób schematyczny).

Doszliśmy więc do rozwiązania. Dziecko grając w karty, uczy się odwracania schematu, a tym samym dzielenia. Dzieci, które nie radzą sobie z dzieleniem, najczęściej nie rozumieją, na czym ono polega, a także nie miały okazji sprawdzić tego w praktyce. Grając w karty, tych okazji jest cała masa! Dlatego właśnie dzieci, które regularnie grają kartami, nie mają problemów z dzieleniem :) A wiemy to z prawie 30-letniego doświadczenia z Kartami.

Dedykowane gry na dzielenie

Nie dość, że dzielenie możemy ćwiczyć w trakcie praktycznie każdej gry z Kartami (ponieważ ćwiczymy tabliczkę, odwracając schematy), to w wariancie rozszerzonym Kart „Tabliczka mnożenia” stworzyliśmy dwie gry na dzielenie: „Karuzelę” i „Kolekcjonerzy”.

Cechy podzielności liczb

Z Kartami Grabowskiego możemy również ćwiczyć cechy podzielności liczb w trakcie niezwykle emocjonującej gry pt. „Szeryf”. Kto raz spróbuje zagrać w „Szeryfa”, na jednej rozgrywce nie skończy! Zobaczcie, na czym ona polega (od 4 minuty i 20 sekundy):

Dzielenie pomaga w skracaniu ułamków

Mówiąc o dzieleniu, nie sposób nie wspomnieć o tym, że w późniejszym etapie znacznie pomaga ono w skracaniu ułamków. Bardzo ważne jest więc zrozumienie dzielenia przez dzieci. A najlepiej zrobić to w trakcie zabawy :)

  1. Tagi:

  2. #lekcja
  3. #wdomu
  4. #dzielenie

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.