Krótki przewodnik – jakie Karty Grabowskiego wybrać dla swojego dziecka?

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Od jakiego wieku można zacząć grać „Kartami Grabowskiego”? Jaki wariant Kart wybrać: podstawowy czy rozszerzony? Co wybrać dla 10-latka z ogromnymi problemami z tabliczką mnożenia? Na te i na inne wątpliwości odpowiemy w tym artykule. Zawarliśmy w nim odpowiedzi na pytania, które otrzymywaliśmy od rodziców na przestrzeni ostatnich lat. Można więc powiedzieć, że jest on krótkim przewodnikiem od rodziców dla rodziców zastanawiających się, jakie „Karty Grabowskiego” wybrać dla swojego dziecka.

1. Czym są Karty Grabowskiego?

Zacznijmy od podstaw, czym właściwie są „Karty Grabowskiego”? Otóż, Karty Grabowskiego to specjalne karty do gry z wieloma ich wariantami, uczą one dzieci matematyki przede wszystkim przez zabawę. Stworzył je w 1995 roku wieloletni nauczyciel matematyki – Andrzej Grabowski, który rozpoczynając pracę w szkole podstawowej, zauważył ogromny problem z tabliczką mnożenia u dzieci. Postanowił im w tym pomóc i stworzył specjalną talię kart, dzisiaj znaną właśnie jako „Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia” Od tego czasu karty w sposób nieprzerwany sprawdzają się w domach i w szkołach.

2. Jakie są rodzaje Karty Grabowskiego?

Są 4 rodzaje Kart Grabowskiego: Gry logiczne (dla dzieci od 5. roku życia), Dodawanie i odejmowanie (od 6 lat), Tabliczka mnożenia (od 8 lat) oraz oraz Ułamki (od 10 lat). Tutaj widać już podstawowy podział kart ze względu na wiek. Każdy rodzaj kart jest inny i ćwiczy różne umiejętności. Kiedy więc wybieramy karty np. dla dziecka 8-10 letniego, to odpowiedni będzie każdy rodzaj Kart Grabowskiego, czyli Kolekcja Kart Grabowskiego.

3. Produkty rozwijane przez lata – efekt: wiele propozycji gier

Każdy z naszych pomysłów jest rozwijany przez dłuższy czas. Zanim zostanie oficjalnie wydany, to testujemy go razem z dziećmi. Dla nas istotna jest wartość merytoryczna naszych produktów.

Jak to działa? Do każdego rodzaju kart dołączona została książka z opisami gier. Do wyboru jest ich wiele, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. I tak na przykład: „Karty Dodawanie i Odejmowanie” oraz „Gry Logiczne” świetnie sprawdzają się również u dzieci nie tylko w wieku 8-9 lat, ale nawet jeszcze starszych. Można zatem powiedzieć, że nawet najprostsze gry są świetną zabawą dla dorosłych! Wystarczy dobrać odpowiedni poziom trudności, który proponujemy w książeczce.

Zresztą warto spojrzeć na grę Poławiacze pereł z talii „Dodawanie i odejmowanie”. Świetnie sprawdza się ona u dzieci w każdym wieku. A gdy zostaną dodane kolejne karty ze znakami matematycznymi, to można stworzyć już naprawdę trudną wersję!

4. Wybór Kart według umiejętności

Podstawowym kryterium doboru kart jest przede wszystkim wiek, ale naszym zdaniem, trzeba na temat spojrzeć trochę szerzej. Każde dziecko jest przecież inne, jest na innym etapie rozwoju i ma inne umiejętności. Jeśli dziecko 4-letnie, które poznało już inne gry planszowe, karciane wydaje się być gotowe, aby przestrzegać zasad w trakcie gry, to warto spróbować wprowadzić „Gry logiczne”. Wiemy od rodziców, że dzieci 4-letnie świetnie radzą sobie z najprostszymi grami.

Świetną, uniwersalną grą jest Król mostów z talii Gry logiczne, gdyż bawi ona dzieci w wieku 4 lat i starsze. Ba! Wywołuje również mnóstwo emocji wśród nauczycieli w trakcie warsztatów, które regularnie prowadzimy.

Możemy też mieć sytuację, kiedy 7-letnie dziecko już bardzo dobrze dodaje i odejmuje w pamięci, więc jest gotowe do nauki tabliczki mnożenia. Wtedy możemy już sięgnąć po „Karty Tabliczka Mnożenia” i zagrać np. w Salto :) Pamiętajmy, żeby na samym początku wybrać karty z mniejszym zakresem tabliczki mnożenia, np. do 30, a nawet do 20 :)

Doskonałym dopełnieniem umiejętności matematycznych będzie wybór „Kart Ułamki” dla starszych graczy. Dzięki tym Kartom możemy poznać od podstaw ułamki zwykłe, nauczyć się ich porównywania, skracania i rozszerzania. I co jest również bardzo istotne grając tym zestawem zdobędziemy i udoskonalimy umiejętności w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków. Pamiętajmy, by zacząć od łatwiejszych gier oznaczonych w instrukcji jedną *, systematycznie zwiększając poziom trudności.

5. Nauka przez zabawę przynosi efekty

Nie od dziś wiadomo, iż oświeceniowa zasada „bawiąc – uczyć” sprawdza się nawet w XXI wieku. Jeśli dzieci regularnie grają kartami już od najmłodszych lat – bardzo szybko robią postępy. Nie są one tego świadome – to się po prostu dzieje 😊 Warto więc obserwować dziecko, nawet te najmłodsze, gdyż może okazać się, że jest już gotowe na karty o trudniejszych wymaganiach. A nic tak dzieci nie wciąga jak dobra i ciekawa zabawa. Najpiękniejszym efektem grania w karty jest chęć dziecka do próbowanie trudniejszych wariantów gier. Trzeba ten moment wychwycić i „pójść za dzieckiem”.

6. Co dla 10-latka z ogromnymi trudnościami z tabliczką mnożenia?

Podstawowym wyborem są „Karty Tabliczka Mnożenia”. Zanim jednak nimi zagramy, zdecydowanie polecamy grę „Kartami Dodawanie i Odejmowanie”. Jeśli starsze dziecko ma wciąż problemy z tabliczką mnożenia, upewnijmy się, czy nie ma trudności z dodawaniem i odejmowaniem w pamięci. Wtedy warto najpierw pograć „Kartami Dodawanie i Odejmowanie”, które to usprawnią liczenie w pamięci i przygotują dziecko na naukę tabliczki mnożenia. Czasami trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby potem zrobić dwa kroki do przodu 😊

7. Wariant podstawowy, czy rozszerzony?

Każdy rodzaj kart dostępny jest w wariancie podstawowym lub rozszerzonym. W wariancie podstawowym znajdują się karty oraz książka z opisami gier. Natomiast - rozszerzony składa się z części podstawowej oraz dodatkowo z książki z instrukcją i pomysłami do kolejnych zabaw. Co ważne – wariant rozszerzony daje nie tylko większy wybór gier trudnych, ale również pozwala na te najprostsze. Jeśli np. Twoje dziecko dopiero zaczyna przygodę z tabliczką mnożenia, to wariant rozszerzony będzie dla niego również odpowiedni. Będziecie mieli większy wybór gier na początek, ale również będą na Was czekały gry trudniejsze – na późniejszy etap.

8. Jaka jest górna granica wieku graczy?

Trudno tak naprawdę określić górną granicę wieku dla naszych kart 😊 Są to produkty na tyle uniwersalne, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. (Również dorosły!) Patrząc jednak z perspektywy praktyki, niektóre gry z talii „Gry logiczne” oraz „Dodawanie i Odejmowanie” mogą być zbyt proste dla dzieci starszych – 12-13 letnich. Jednak wariant rozszerzony „Kart Tabliczka mnożenia” będzie dla starszych dzieci już wyzwaniem 😊 Zdecydowanie warto również sięgnąć po „Ułamki”, bo przecież jest to niezwykle ważne zagadnienie, co więcej, działania wykonywane na ułamkach są nieodłącznym elementem egzaminów ósmoklasisty. Można powiedzieć, że Karty coraz częściej pojawiają się w szkołach średnich jako odmiana w prowadzonych zajęciach. Trzeba przyznać, że młodzieży powtórka z tabliczki mnożenia i ułamków się również przydaje, a w takim wydaniu jest dla nich niesamowitym doświadczeniem. 😊

9. Jakie Karty wybrać dla swojego dziecka?

W naszym krótkim przewodniku można znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Należy jednak pamiętać, iż podstawowym kryterium wyboru kart jest wiek. Warto też brać pod uwagę umiejętności i etap edukacyjny, na którym dziecko aktualnie się znajduje. Każdy rodzaj kart da coś innego, a trudniejsze warianty poczekają na potem 😊 Niezwykłym doświadczeniem dla rodzica może być obserwacja rozwoju własnego dziecka, które dzięki naszym kartom odkrywa nowe elementy matematycznego świata, a to, co jest magią w tych produktach to widok, kiedy karty rosną razem z dzieckiem.

Dowiedz się więcej i dokonaj zakupu:

Tabliczka mnożenia

Dodawanie i odejmowanie

Gry logiczne

Ułamki

Kolekcja Kart Grabowskiego

  1. Tagi:

  2. #kartygrabowskiego
  3. #dodawanie
  4. #tabliczkamnożenia
  5. #ułamki
  6. #grylogiczne

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.