7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Andrzej Grabowski, twórca Kart Grabowskiego, zawsze mówił, że nauka przez zabawę jest dla dzieci atrakcyjna i daje świetne efekty. To go skłoniło do stworzenia autorskiej metody uczenia się matematyki. Karty powstały w 1995 roku i możemy śmiało powiedzieć, że dzieci od tego czasu, po dziś dzień, podzielają jego zdanie. Bazując na naszym doświadczeniu i wielu rozmowach z rodzicami – zebraliśmy dla Was 7 powodów, dla których dzieci chętnie grają Kartami Grabowskiego.

1. To świetna zabawa

Karty Grabowskiego pomagają rozwijać umiejętności matematyczne. Efekty widać już po kilku grach. Co więcej – wszystko dzieje się w trakcie zabawy, dzięki czemu dzieci bardzo chętnie uczestniczą w rozgrywkach. Zabawa jest tak wciągająca, że nawet nie zauważają, że się uczą!

2. Sukces na wyciągnięcie ręki

Mając do dyspozycji np. zestaw rozszerzony Tabliczka mnożenia – możemy rozegrać 56 gier. Wiele z nich to gry, w których – aby wygrać – potrzebny jest łut szczęścia. Są one bardzo ważne, bo dzięki nim każdy może wygrać z każdym. Początkujący gracz z zaawansowanym, dziecko z dorosłym. Już po kilku grach dziecko zauważa, że sukces (wygrana w grze) jest na wyciągnięcie ręki. Jest to bardzo motywujące.

3. Budowanie pewności siebie

Grając regularnie w karty, dzieci wykonują tysiące obliczeń w pamięci. Dzięki temu nabywają nowych umiejętności – przede wszystkim sprawności w liczeniu. Można powiedzieć, że budują „matematyczną pewność siebie”. Co to oznacza? Każda kolejna rozgrywka Kartami Grabowskiego i każdy nowy temat na lekcji matematyki (choć nie tylko) sprawiają, że dzieci czują się pewniej i – co najważniejsze – nie boją się podejmować nowych wyzwań, nie zniechęcają się. To jest kluczowe do rozwijania umiejętności matematycznych na początkowym etapie edukacyjnym.

4. Przyjmowanie poważnych ról

Dzieci w trakcie gier nie tylko przyjmują role graczy, lecz także prowadzących, asystentów czy sędziów. Prowadzący ma zadanie „pilnować porządku” w grach. Tasuje karty, rozdaje je uczestnikom, zapisuje punkty, przyznaje miejsca w grze (oczywiście na podstawie zdobytych punktów). Dziecko przyjmując taką rolę, wie, że ma ważne zadanie. Od tego, czy dobrze przeprowadzi grę, zależy jej przebieg i rezultat. Zawsze jest to dla dzieci bardzo mobilizujące i ciekawe zadanie. W domu, w trakcie gier 2-osobowych może przyjąć rolę Prowadzącego i ułożyć dla rodzica zadanie z kartami. W szkole, może przyjąć rolę Asystenta i pomagać nauczycielowi we wprowadzaniu Kart Grabowskiego na lekcji.

5. Ciekawe nazwy gier

Gry z Kartami Grabowskiego mają ciekawe nazwy. Zdecydowanie wzbudzają u dzieci ciekawość. Nazwy nawiązują np. do zawodów („Jubiler” czy „Pszczelarz” – gry z Kartami Dodawanie i odejmowanie) czy do sportu („Sumo”, „Rajd samochodowy” – gry z Kartami Tabliczka mnożenia zestaw rozszerzony). Nazwy nawiązują też do tego, co będzie się w danej grze robić. Do każdej gry jest dopasowana odpowiednia narracja, np. w grze „Jubiler” dzieci szukają sztabek złota na planszy z kart, w „Pszczelarzu” dobieramy karty (pszczółki) do ula. Łącznie Kartami Grabowskiego można zagrać w ponad 120 gier! Tak więc ciekawych nazw jest bardzo dużo.

6. Docenienie

Bardzo ważnym elementem w grach Kartami Grabowskiego jest docenienie wysiłku i starań dziecka. Po każdej grze dziecko, które wygra, zdobywa tytuł. I tak może ono zostać np. Mistrzem Gry „Sokole oko”, Supermatematykiem, Jubilerem czy Królem Kotów. Warto zapisywać w zeszycie wszystkie tytuły, które dziecko zdobyło w grach. Dzięki temu zobaczy, ile razy udało mu się zdobyć dany tytuł oraz jakich tytułów brakuje mu jeszcze w kolekcji.

7. Dynamiczne rozgrywki

Gry z Kartami Grabowskiego trwają od 5 do 15 minut. Zazwyczaj rozgrywki są bardzo szybkie, nie ma więc miejsca na nudę. :) Ma to wiele zalet. Kiedy dziecko pozna dobrze Karty Grabowskiego, nie będzie zniechęcało się żadną porażką, ponieważ będzie wiedziało, że za chwilę rozegra kolejną partię. W trakcie jednej godziny każdy z graczy może kilka razy wygrać w różnych grach! Oczywiście do dyspozycji dzieci są też gry znacznie dłuższe, strategiczne, które mogą trwać pół godziny, a nawet dłużej.

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.