Pozwólmy dzieciom uwolnić ich potencjał!

obraz

Artykuł z kategorii

Edukacja i rozwój dziecka

Opublikowano:

Pewna pozornie prosta, codzienna historia przypomniała mi, jak wielki potencjał i możliwości mają w sobie dzieci, z czego my – jako dorośli – nie zawsze sobie zdajemy sprawę.

Wszystko zaczęło się od małego spaceru.

Było piękne wiosenne popołudnie. Ninka (lat 6) na rowerze i Emilek (lat 4) też na rowerze, tylko że z kijkiem. A ja oczywiście jako asekuracja i trzymak kijka.

Patrzę na synka i widzę, że chyba czuje dyskomfort, jadąc na tym rowerze. Że rower jest trochę za duży. Bo już jakiś czas jeździmy z tym kijkiem, a on wciąż nie może złapać większej swobody i samodzielności.

Po dwóch godzinach (po drodze zaliczyliśmy też plac zabaw) zbliżamy się do domu. Na progu wita nas moja żona, która od razu mówi: „Emilek, a może byś spróbował pojeździć bez kijka?”

Emilek: „Nie, boję się!”

Ja: „Spróbujmy. Będę cię asekurował”.

I cóż się wydarzyło?

Pomogłem Emilkowi wystartować i ruszył.

Jedzie. Robi kółko. Wracamy.

Wszystko zrobił sam, bez mojego trzymania. Biegłem najpierw za nim, a potem obok.

Gdy byłem koło niego, krzyknąłem: „Zobacz, Emilek, ja już nawet nie biegnę za tobą, tylko z tobą!”.

Zatrzymał się. Spojrzałem na niego i zobaczyłem w jego oczach ogromną radość zmieszaną z satysfakcją. To był przepiękny widok.

Mimo długiego już pobytu na dworzu, Emilek chciał jeszcze jeździć. Spędził na rowerze kolejną godzinę. Już nawet nie biegłem obok niego. Pozwoliłem mu odjechać na trochę większą odległość i przyglądałem mu się z daleka (oczywiście wszystko blisko naszego domu). W tym czasie syn nauczył się także samodzielnie ruszać z miejsca.

Zszedł z roweru dopiero, gdy już opadł z sił. Miał mnóstwo zadrapań na nogach. Ocierał je sobie pedałami, gdy chciał ruszyć. Zdarzały mu się także upadki. Jednak po każdej wywrotce wstawał i jechał dalej.

Jestem z niego dumny

Wychowując dzieci, czasami warto zrezygnować z kijka.

Warto dać swobodę.

Warto dać dziecku poczucie odpowiedzialności za siebie.

To w takim momentach nasza pociecha może urosnąć o kilka metrów.

Dzieci mają w sobie więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać. Naszą rolą – jako rodziców – jest pokazanie tych możliwości i zapewnienie okazji do ich rozwinięcia.


  1. Tagi:

  2. #dziecko
  3. #rodzice
  4. #zabawa
  5. #rower

O autorze

Mateusz Grabowski

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.