Nasze najnowsze artykuły

Nauka przez zabawę w autyzmie?

Nazywam się Kinga Kania. Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz terapeutą. Pracuję z dziećmi ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera od blisko 6 lat. W czasie zajęć bardzo często stosuję naukę przez zabawę. Jestem zwolennikiem takiego nauczania. A dlaczego? Opowiem o tym w niniejszym artykule.

Dlaczego łut szczęścia jest ważny w grach edukacyjnych?

Główną blokadą w nauce matematyki 🧮 u dzieci jest często brak pewności siebie i strach przed popełnieniem błędu. Gry edukacyjne pozwalają ten lęk przełamać i zamienić naukę matematyki w przyjemność. Tym samym, stanowią świetne uzupełnienie i wsparcie dla tradycyjnej edukacji. Patrząc z perspektywy rodzica 👨‍👩‍👧‍👦 wybierającego daną grę, możemy się zastanawiać, czy nie będzie ona zbyt trudna dla naszego dziecka. W końcu trzeba mieć już pewne umiejętności, żeby z niej skorzystać. I tutaj na ratunek przychodzi, często niezauważalny, ale bardzo ważny element, łut szczęścia 😀.

Matematyka wokół nas

Świąteczne pieczenie ciasteczek z matematyką w tle (przepis na kruche ciastka i zadania)

Jestem matematykiem i entuzjastą kreatywnej edukacji, dlatego szukam możliwości wykorzystywanie matematyki w praktyce. Zbliża się czas, kiedy będziemy mogli wspólnie przygotowywać się do Świąt Boże Narodzenia. 🎄 Przedstawię Wam kilka pomysłów, w jaki sposób można ciekawie i naukowo spędzić czas przy pieczeniu świątecznych ciasteczek. Jest to przepis na tak zwane „nudzi mi się” 😊

I po co nam szkoła?

Kiedy na poważnie zaczynamy myśleć o szkole 🏫, to jawi nam się ona jako pasmo niekończących się notatek, ćwiczeń, zadań domowych, które staraliśmy się wypełnić lepiej lub gorzej. Z perspektywy czasu ⏱ patrzymy na to, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam to było?

Bajkowa Noc Matematyków, czyli jak rozbudzić zainteresowanie uczniów do matematyki

Zaczynając pracę nauczyciela 👨‍🏫 w 2015 roku, zaobserwowałem, że nauczanie matematyki nie będzie wcale takie łatwe i proste, jak mi się wydawało. W mojej głowie pojawiały się następujące pytania: Jak można zmniejszyć niechęć do matmy 🔢? Jak rozbudzić zainteresowania, a z czasem wręcz gorące uczucie do tego przedmiotu? Jak sprawić, że strach, o którym się mówi, że ma wielkie oczy 👀, miał je coraz mniejsze, a potem znikał? I wtedy wpadłem na pomysł ….

Matematyka wokół nas

Karty Grabowskiego na zajęciach ze studentami

Karty Grabowskiego poznałam podczas warsztatów 👩‍🏫 w 2019 roku organizowanych w ramach XXIV Wojewódzkich Warsztatów SNM. Prowadząca przybliżyła nam zabawy usprawniające szybkość wykonywania działań matematycznych. Byłam pod wielkim wrażeniem, jak łatwo można uczyć się matematyki poprzez zabawę.

Jak Karty Grabowskiego odmieniły moje zajęcia w szkole... historia Pani Marleny

Nazywam się Marlena Baranowska i jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Lidzbarku Warmińskim. Moja przygoda z Kartami Grabowskiego rozpoczęła się na początku 2021 roku, kiedy to szukałam ciekawych, niecodziennych pomocy dydaktycznych ułatwiających uczniom naukę matematyki oraz logicznego myślenia 💡.