Matematyka w Muzyce część 2 (Rytm i metrum)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

W poprzedniej części poruszyłam tematykę nut i pauz. Pokazałam Ci ich rodzaje oraz jakie przyjmują wartości rytmiczne. Wiedza ta na pewno przyda się do niniejszego wpisu, gdyż wprowadzę Cię w świat rytmu i metrum. Zaczynajmy!

Rytmiczna matematyka

Zauważ, że rytm tworzy nierozłączny element naszego codziennego życia. Wskazówki zegara poruszają się w określonym tempie co powoduje, że możemy zaobserwować ich rytm. Idąc na spacer, poruszamy się według wyznaczonego przez siebie tempa, które nadaje naszemu marszowi określony rytm. Uważam, że rozwiązywanie zadań matematycznych również można przyrównać do rytmu. Teraz pewnie zastanawiasz się dlaczego? Otóż rozwiązując systematycznie zadania, ćwicząc, zdobywamy nowe umiejętności. Z czasem przeradza się to w schemat ich wykonania. Nie zastanawiamy się, jak rozwiązać równanie, tylko to robimy, zachowując przy tym określony schemat, czyli rytm działania. 😊 W muzyce wyznacznikiem porządkującym rytm jest metrum, które określa liczbę i długość miar w odcinku czasowym, zwanym taktem. Jest on bardzo ważnym elementem muzycznym, gdyż porządkuje utwór w czasie.

Zapoznaj się z grafikami

Spójrz, zapis metrum przypomina ułamek, ale bez kreski ułamkowej. Metrum ¾, oznacza, że w takcie zmieszczą się 3 ćwierćnuty.

Każdą ćwierćnutę można rozbić na mniejsze wartości rytmiczne np. 2 ósemki (podział omawiany w części 1). Matematycznie możemy zapisać to tak: 2x1/8+2x1/8+2x1/8=¾. Zasada zapisu metrum to czysta matematyka.

Przed nami trzecia część muzyki w matematyce, w której pokażę Wam ciekawe łamigłówki matematyczno-muzyczne! Czekajcie na ostatnią część naszej muzycznej serii :)

  1. Tagi:

  2. #muzyka
  3. #wszkole
  4. #ciekawostki

O autorze

 

Nie przegap nowych artykułów.