Matematyka w Muzyce część 1 (Muzyczne ułamki, czyli nuty i pauzy)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Matematyka i muzyka, dwie różne planety w jednym wszechświecie. Na jednej z nich króluje logika, na drugiej emocje. Wszyscy czujemy się lepiej, kiedy panuje równowaga. W połączeniu tych dwóch elementów możemy stworzyć muzykę, a tym samym osiągnąć upragnioną harmonię.

Muzyczna przygoda

Dzięki wczesnemu przyswojeniu podstaw matematycznych, mogłam poznać świat muzyki od strony teoretycznej. Muzyka od zawsze kojarzyła mi się z twórczą wyobraźnią artysty, w której pragnie on podzielić się swoimi emocjami z odbiorcą. Kiedy zaczęłam swoją przygodę w szkole muzycznej, dowiedziałam się, że muzyka nie opiera się tylko na emocjach, ale również na liczbach. Już podczas pierwszej lekcji nauki gry na saksofonie wiedziałam, że aby zagrać poprawnie utwór, konieczne było zapoznanie się z podstawami matematyki.

Stworzyłam dla Ciebie krótkie wpisy, dzięki którym, chcę Ci pokazać, jak ważną rolę w muzyce odgrywają liczby, bez których omawiana dziedzina sztuki nie miałaby racji bytu.

Jesteś gotowy na rytmiczną podróż po pięciolinii?

Muzyczne ułamki

Zacznijmy od wycieczki po nutkach. 😊

Jak zapewne wiesz, matematyka rządzi się swoimi prawami i wzorami. Podobnie jest z muzyką, w której kluczową rolę odgrywają znaki i symbole potrzebne do stworzenia lub odtworzenia utworu muzycznego. Muzyka to nuty, które określają wysokość dźwięku oraz jego wartość rytmiczną, czyli czas trwania. Można je porównać do ułamków występujących w matematyce. Dobra znajomość ułamków jest bardzo ważna, aby stworzyć idealny utwór muzyczny, który opiera się na fundamencie podstaw matematycznych.

Poniżej chcę Ci zaprezentować podstawowe nuty oraz ich wartości. W rzeczywistości jest ich więcej, ale ja postanowiłam skupić się na tych najbardziej powszechnych.

Zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj grafikę

Dostrzegasz matematykę w nutach?

Same nazwy nut pokazują powiązanie muzyki i matematyki. Jak łatwo zauważyć, najwyższą wartość ma cała nuta, a każda kolejna jest połową poprzedniej. W praktyce, podczas grania utworu muzycznego, całą nutę liczymy na 4, półnutę na 2, ćwierćnutę na 1, ósemkę na ½, a szesnastkę na ¼.

A teraz cisza, zróbmy pauzę... Ale taką muzyczną 😊

Pauzy w zapisie nutowym są równie ważne jak nuty. Oznaczają przerwę między dźwiękami. Każda z nich ma swój odpowiednik nutowy. Oznacza to, że czas trwania pauzy jest taki sam jak długość dźwięku nuty.

Część pierwsza dobiegła końca :) W drugiej części wprowadzę Ciebie w świat rytmu, a w trzeciej przygotowałam matematyczno-muzyczne zagadki. Do następnego przeczytania!


  1. Tagi:

  2. #muzyka
  3. #wszkole
  4. #ciekawostki

O autorze

 

Nie przegap nowych artykułów.