Sylwia Janura-Stanikowska

Jestem nauczycielką – polonistką, tutorem, uwielbiam rozwijać się i poszukiwać nowych dróg. Kocham podróże, książki, teatr, słoneczną Italię, deszczową Anglię, niezwykłą Francję, jak również górskie horyzonty. Chętnie czytam, słucham, rozmawiam, podziwiam i poznaję to, co nowe, a przede wszystkim lubię uczyć.

A uczenie dla mnie - to konfrontacja z marzeniami, sposobem patrzenia na świat. Dla mnie najważniejszym zadaniem w szkole jest sprawić, by młody człowiek poszedł w świat szczęśliwy, z przekonaniem o własnej wartości, by odnalazł pasję życia, poznawania i ciągłego zdobywania wiedzy. Co mi w tym pomaga? Od ponad trzech lat jestem tutorem rozwojowym, naukowym i kariery. W swojej praktyce pomagam otwierać nowe możliwości, a także wspieram, by dążyć z miejsca, w którym ktoś jest, do miejsca, do którego chce podopieczny dotrzeć, po to, by spełnił swoje marzenia. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą dwóch synów.

Artykuły autora

obraz

RACJA CZY RELACJA? – czyli o tym, czy warto postawić na swoim...

Sylwia Janura-Stanikowska

Piękno rodziny polega przede wszystkim na zdrowych relacjach, zaufaniu i otwartości na siebie. To jest ideał! Każdy z nas, tak myślę, wyobrażał sobie, że z kim, jak z kim, ale z dziećmi będzie potrafił się porozumieć. Przecież jesteśmy z nimi praktycznie od dnia narodzin. Każdego dnia z maluchem rozmawialiśmy, gaworzyliśmy w jego języku, na jego uśmiech reagowaliśmy uśmiechem, więc co mogło się stać? Co więcej, okazało się, że im starsze dziecko, tym więcej trudności komunikacyjnych. Pojawiają się pierwsze bunty, coś idzie nie po mojej myśli, a jeszcze gorzej, gdy nie idzie po myśli naszego malucha... Coś zatem trzeba z tym zrobić. Spróbujemy?

Czytaj dalej
obraz

I po co nam szkoła?

Sylwia Janura-Stanikowska

Kiedy na poważnie zaczynamy myśleć o szkole 🏫, to jawi nam się ona jako pasmo niekończących się notatek, ćwiczeń, zadań domowych, które staraliśmy się wypełnić lepiej lub gorzej. Z perspektywy czasu ⏱ patrzymy na to, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam to było?

Czytaj dalej
obraz

Czy na końcu drogi jest cel, czy tylko odpoczynek? Refleksje nauczyciela przed rozpoczęciem roku szkolnego

Sylwia Janura-Stanikowska

Edukacja to przede wszystkim spotkanie z Drugim Człowiekiem. Uczenie to konfrontacja z marzeniami, sposobem patrzenia na świat, jak również odkrywaniem nowych horyzontów. Stojąc na progu nowego roku szkolnego, warto zastanowić się nad tym, czym może być edukacja, szczególnie w świecie, który tak szybko się zmienia i wszystko jest na wyciągnięcie dłoni.

Czytaj dalej
obraz

Rowerowa matematyka część 2

Mateusz Fabijanowski, Sylwia Janura-Stanikowska

W pierwszej części omówiliśmy rysunek roweru, jego matematyczne części, jak również mogliśmy poznać geometryczne elementy tego pojazdu🚲. Teraz czas na nowe odkrycia. Otóż, nieodzowną częścią naszej matematyki jest także podróżowanie🚵 i umiejętne korzystanie z mapy. Zatem ruszamy…

Czytaj dalej
obraz

Rowerowa matematyka część 1

Mateusz Fabijanowski, Sylwia Janura-Stanikowska

Świat🌍 otulony jest liczbami, to one wypełniają nasze przestrzenie, nasze umysły i naszą pracę, precyzyjnie określają otaczającą nas rzeczywistość. Królują w wielu miejscach: w sklepie, w szkole, w komputerze💻, w zegarku, a może niektórych to zaskoczy, że i w rowerze. Nie bez przyczyny mówi się, iż matematyka objęła królestwo nauki.

Czytaj dalej
obraz

„Za naszych czasów” - czyli offline czy online?

Ewelina Kupczyńska , Sylwia Janura-Stanikowska

Współczesny świat nazywany jest globalną wioską. Możemy poruszać się po niej bez wychodzenia z domu, klikając poszczególne klawisze na coraz to lepszym smartfonie. Mamy poczucie, że granice się zatarły, człowiek potrafi sprowadzić z końca kuli ziemskiej🌍 każdą bardziej lub mniej potrzebną rzecz.

Czytaj dalej
  1. Idź do

  2. Wszystkie artykuły
  3. #Wszystkie tagi