Pytanie na śniadanie: czy znasz tabliczkę mnożenia?

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Z okazji XIII edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia Mateusz Grabowski był gościem programu „Pytanie na śniadanie”. A jak pytanie, to oczywiście o tabliczkę mnożenia.

Mnożenie z rana lepsze niż kawa

Takie poranne odpytywanie u wielu powoduje szybsze bicie serca i stawia na nogi lepiej niż kawa. Nauczyciele sami powtarzali przecież jak mantrę: „Wyrwani ze snu macie znać odpowiedź”.

No właśnie, a jak to jest z kondycją tabliczkowej wiedzy? Czy dorośli zapytani w środku nocy lub przy porannej kawie pamiętają, ile to jest, chociażby 8 x 9?

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Jako Karty Grabowskiego – organizator Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) sprawdzamy to już od 13 lat. Bo jeżeli dorośli mają kłopot z mnożeniem, to i dzieci także. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Akcję wymyślił Andrzej Grabowski – twórca Kart Grabowskiego. Pracując z dziećmi, zauważył, że tabliczka jest odwiecznym szkolnym problemem i zmorą wielu, a wcale nie musi tak być, bo matematyka jest fajna! Ma tylko zły PR.

Walka z demonizowaniem

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to nie tylko tabliczka, to przede wszystkim zmiana nastawienia do matematyki. W tej bezpłatnej akcji edukacyjnej dla szkół na całym świecie chodzi o zabawę matematyką, przełamanie schematów pokutujących od lat, że tabliczkę trzeba wkuć na pamięć i to nic fajnego. A nauka jak najbardziej może być przyjemna i to w tej akcji pokazujemy.

Polska akcja o światowym zasięgu

Matematyka jest uniwersalnym językiem i posługują się nią ludzie na całym świecie. Bez względu na używany język, wynik tabliczki mnożenia będzie zawsze taki sam, dlatego nie ograniczaliśmy akcji tylko do Polski.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 7 tysięcy szkół z całego świata między innymi z Chorwacjii, Nigerii, Ukrainy, Ghany, Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Czech, Indii i wielu innych krajów.

Czynnie pracujemy nad dalszym rozwojem i chcemy pomnożyć (a jakże!) liczbę uczestników za rok, dlatego pojawiamy się tu i ówdzie w radiach i telewizjach.

Są to bardzo ciekawe rozmowy, dlatego zachęcamy szczególnie rodziców i nauczycieli do obejrzenia, przesłuchania, a potem do zabawy matematyką!

Karty Grabowskiego - sprawdzony sposób na naukę przez zabawę

W Pytaniu na śniadanie Mateusz oprócz opowiadania o ŚDTM pokazuje także Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia, które od lat są docenianym i skutecznym sposobem na naukę tabliczki w trakcie zabawy. Ponadto bardzo fajnie można łączyć je ze sportem. W programie są gry matematyczno-ruchowe z Kartami, które dzieciaki kochają. Takiego właśnie podejścia do tematu potrzebują dzieci :)

Obejrzyj całą rozmowę z Mateuszem Grabowskim w Pytaniu na śniadanie:

Obejrzyj wywiad z Justyną Grabowską-Dybek w TVP Poznań w programie W każdej sprawie:

Mateusz także był w TVP Poznań w programie W każdej sprawie:

A także w programie „Pokój na Poddaszu” (od 21.41):


Byliśmy też w radiu!

https://www.polskieradio.pl/18/4562/artykul
/3282410,jak-bawic-sie-matematyka-
podpowiada-polskie-radio-dzieciom

  1. Tagi:

  2. #śdtm
  3. #wmtday
  4. #tabliczkamnożenia
  5. #matematyka
  6. #edukacja

O autorze

Ewelina Kupczyńska

Ewelina Kupczyńska

Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna — Nowe media. Obecnie pracuję w Kartach Grabowskiego w dziale marketingu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.