Opole tabliczką mnożenia stoi!

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

17 kwietnia Opole ze stolicy polskiej piosenki przeobraziło się w stolicę tabliczki mnożenia. Wszystko za sprawą II Mistrzostw Opola w Tabliczce Mnożenia z Kartami Grabowskiego. Czy Opole zna tabliczkę śpiewająco? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Mistrzostwa Opola, a może Polski?

Organizatorem zawodów były oczywiście Karty Grabowskiego oraz Oddział Opolski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Mistrzostwa przeprowadziliśmy według oryginalnego scenariusza Andrzeja Grabowskiego – autora Kart Grabowskiego i organizatora Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia. Takie zawody odbywały się w latach 1997–2010 i cieszyły się dużą popularnością. Kto wie, może powrócimy jeszcze do tego pomysłu… Jak jednak wyglądają takie mistrzostwa?

To nie recytacja tabliczki mnożenia!

W Mistrzostwach udział wzięły dzieci z klas trzecich z 16 szkół podstawowych. Do zawodów każda szkoła wystawiła reprezentację swoich czterech najlepszych zawodników, którzy ostro trenowali przez cały rok. Uczestnicy startowali w pięciu konkurencjach: Prymus, Szeryf, Olimpijczycy, Krzyżak i Ekspres. Nazwy tych konkurencji to oczywiście gry z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia. To nie jest recytacja tabliczki mnożenia. To ogromne emocje! Bieganie, mnożenie, odpowiednia strategia. Tutaj liczy się nie tylko matematyka, ale i refleks, precyzja, szybkość oraz spryt.

Sędzia to kozak!

Na straży porządku czuwali licealiści, którzy tabliczkę mnożenia mają już w małym paluszku. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu, gdzie odbywała się impreza, spisali się na medal. Byli bardzo opiekuńczymi, ale sprawiedliwymi sędziami dla swoich młodszych kolegów.

Zamiana ról

Na koniec ku uciesze wszystkich dzieci nastąpiła zamiana ról, bo tym razem w Krzyżaku sprawdzili się opiekunowie. Nauczyciele mogli się przekonać, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Doping był niesamowity, a wszystkie dzieci chciały, by to właśnie ich opiekun zwyciężył.

„W Karty gram”

II edycja była wyjątkowa, bo na potrzeby mistrzostw stworzyliśmy specjalną aplikację „W Karty gram” do zliczania punktów. W ekspresowym tempie znaliśmy wyniki!

Kto został Mistrzem Tabliczki Mnożenia?

Rywalizacja była bardzo zacięta!

Klasyfikacja indywidualna:

Najlepsza z dziewczynek: Natalia Kryk z PSP-21 Opole

Najlepszy z chłopców: Bolesław Madejczyk z PSP-29 Opole

Klasyfikacja generalna:

I miejsce zajęła szkoła: PSP-21 Opole

II miejsce zajęła szkoła: PSP-29 Opole

III miejsce zajęła szkoła: ZSP-2/PSP-16 Opole

Zakuwanie na pamięć nie daje tyle emocji!

Nasze Mistrzostwa propagują naukę przez zabawę. Pokazujemy, że matematyką można się wspaniale bawić. Można ją nawet polubić i spełniać się w tej dziedzinie. Oto co mówili uczestnicy tegorocznej edycji:

– Karty Grabowskiego są fajne, matematyka sama w sobie też jest fajna. Jedne tematy z matematyki są fajniejsze, drugie mniej, ale karty Grabowskiego przydają się – oceniła Laura.

– Karty Grabowskiego są fajne. Na początku myślałam, że łatwiejszy jest język polski, a jednak matematyka z kartami Grabowskiego jest fajniejsza – dodała Ola w rozmowie z Radiem Opole. (źródło:https://radio.opole.pl/100,812689,trzecioklasisci-rywalizowali-o-tytul-mistrza-w-t)

– Lubię liczyć i tato zawsze mi pomaga z matematyką, bo również ją bardzo lubi. Do tych zawodów też się razem przygotowaliśmy. W konkurencji Prymus zdobyłam pierwsze miejsce, a w krzyżaku drugie. Lubię matematykę – skomentowała Lena, uczennica Szkoły Podstawowej nr 30 w Opolu w rozmowie z portalem www.24opole.pl.

(źródło: https://www.24opole.pl/52079,Mnozyli_i_biegali_walczac_o_tytyl_Mistrza_Opola,wiadomosc.html)

Od przedszkola do Opola

Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy sędziom i współorganizatorom za wspaniałe mistrzostwa! Mamy nadzieję, że za rok pobijemy kolejne rekordy, a przygotowania do kolejnych edycji będą trwały już od przedszkola do Opola!


  1. Tagi:

  2. #matematyka
  3. #wszkole
  4. #mistrzostwa
  5. #tabliczkamnożenia
  6. #uczniowie
  7. #nauczyciele

O autorze

Ewelina Kupczyńska

Ewelina Kupczyńska

Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna — Nowe media. Obecnie pracuję w Kartach Grabowskiego w dziale marketingu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.