9 praktycznych wskazówek dla rodziców małego matematyka

obraz

Artykuł z kategorii

Edukacja i rozwój dziecka

Opublikowano:

Bycie rodzicem to już wyzwanie, bycie rodzicem małego matematyka tym bardziej. Poniższe wskazówki są przeznaczone nie tylko dla małych matematyków. Mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach w życiu codziennym niezwiązanym z matematyką. Należy również pamiętać o indywidualnym tempie rozwoju, różnych predyspozycjach i zdolnościach dziecka. Wskazówek nie należy traktować jako złotego środka na wszelkie aspekty matematycznego świata. Warto natomiast o nich pamiętać i wykorzystywać, gdy będą ku temu możliwość i okazja.

Zachęcaj do działania

Zachęcaj dziecko do wymyślania zadań dla rodziców. Nie tylko rozwiązywanie zadań jest ważne. Dzieci mają w sobie bardzo duże pokłady kreatywności. Warto je wykorzystać. Stworzenie zadań dla dorosłych, rodzeństwa zmusza do dokładności. Tworząc zadania, z pewnością uda się stworzyć nową grę lub zabawę.

Doceniaj swoje dziecko

Chwal, a nie krytykuj. Pochwal za tok rozumowania – nie wytykaj błędów. Każdy nawet najmniejszy sukces jest wart pochwały. Doceniaj najmniejsze nawet umiejętności i unikaj porównywania do innych rówieśników czy rodzeństwa.

Korzystaj z możliwości

Używaj wszystkiego co i czym można liczyć (palce, patyczki, rzodkiewki, kasztany…) Pozwól dziecku na korzystanie z takich możliwości. Warto pamiętać, że jest to wykorzystywanie różnych metod do osiągnięcia sukcesu.

Trenuj umysł

Zawsze trenuj umysł – licz kroki, ptaki na drzewie, samochody na parkingu, latarnie uliczne…. Taka zabawa pomaga w skupieniu. Uczy systematyki i wzmacnia koncentrację oraz uwagę. Również podczas podróży samochodem, o tym pisaliśmy tutaj -> 5 zabaw, którymi wygrasz z nudą podczas jazdy samochodem.

Emocje

Wspieraj emocjonalnie w przegranej i wygranej. Radość z wygranej, rozwiązania trudnego zadania jest oczywista. Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami po przegranej to wyzwanie. Po niepowodzeniu zachęcaj dziecko do ponownej rozgrywki. Zrób przerwę i wspólnie ponówcie próbę rozwiązania zadania. Można tak ustawić rozgrywkę, aby przegrana była minimalna. Dać dziecku wygrać minimalnie, by zwiększyć motywację.

Popełnij błąd

Celowo popełnij błąd, tak by dziecko go znalazło. Takie nietypowe działanie uczy, że każdy ma prawo do błędu. A najważniejsze jest, by go znaleźć i poprawić. W ten sposób pokazujemy dzieciom i uczymy je, że kontrola jest czymś naturalnym i pozytywnym. Odnalezienie błędu rodzica zapewne będzie satysfakcjonujące i sprawi wiele radości.

Zmień komentarz

Zamiast powiedzieć „To trudne zadanie”, powiedz „To bardzo ciekawe zadanie”. Nie pytaj „Czego nie rozumiesz?”, bo przecież właśnie tego dziecko nie wie. Zaproponuj: „Zróbmy to zadanie razem”. „Źle zrobiłeś to zadanie” zamień na „Do tego momentu zrobiłeś dobrze”. „Tutaj popełniłeś poważny błąd” zastąp „Tę część zadania zrobiłeś świetnie”. Staraj się wskazać pozytywy wysiłku dziecka.

Graj i baw się w grupie

Zabawa w grupie uczy współpracy, wzmaga ducha rywalizacji. Jest też doskonałym rozwiązaniem przy zajęciach integracyjnych. Grupa to również najbliższa rodzina, przyjaciele. Warto zainicjować wspólne gry i zabawy w gronie najbliższych. 

Wspieraj, ale nie wyręczaj

Czasami ciężko jest się powstrzymać przed podaniem dziecku gotowego rozwiązania. Warto wtedy przypomnieć sobie słowa Konfucjusza:

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż mi, a zapamiętam,
pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

To, co dziecko odkryje samodzielnie, zostanie z nim na dłużej i wzmocni jego samoocenę.

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.