Czym jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia?
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stworzył Andrzej Grabowski – twórca Kart Grabowskiego i wielki pasjonat nauczania matematyki przez zabawę. Jako organizator Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia poszedł o krok dalej, bo tabliczka mnożenia jest przecież taka sama na całym świecie i tak oto w 2011 roku odbyła się pierwsza edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
To akcja dla szkół na całym świecie. Głównym mottem imprezy jest hasło:
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
W tym dniu dzieci wychodzą ze szkoły na tabliczkowy patrol i przepytują przechodniów, sklepikarzy, pracowników banków. W szkołach organizowane są także konkursy i egzaminy, które propagują misję nauki przez zabawę.
Dlaczego warto obchodzić Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Twojej szkole?
Warto wziąć udział, bo to akcja o zasięgu międzynarodowym. Jest całkowicie bezpłatna. Każda szkoła, która bierze udział, otrzymuje tytuł Organizatora Lokalnego oraz oficjalną licencję. Wszyscy uczestnicy otrzymują dostęp do ogromnej biblioteki darmowych materiałów. Wśród nich znajdziemy plakaty, scenariusze gier, łamigłówki, kolorowanki i wiele innych.
Poprzednie edycje ŚDTM — jak wspominają je uczestnicy?
Tak o akcji wypowiadali się uczestnicy poprzedniej edycji:
„Akcja wzbogaciła warsztat i metody pracy nauczyciela. Zachęciła i motywowała uczniów do nauki. Akcja sprzyjająca i pomagająca w realizacji celów dydaktycznych, a w szczególności utrwalaniu tabliczki mnożenia. Bardzo ciekawe i pomysłowe materiały”.
„Zamieszczone materiały bardzo przydatne i umożliwiające udział w akcji uczniom w różnym wieku”
„Materiały bardzo ciekawe można wybrać coś dla wszystkich grup wiekowych od przedszkola do klasy ósmej.”
„Nowatorskie podejście do nauki sprawiło, że matematyka stała się fascynującą przygodą, z której wszyscy czerpali ogromną przyjemność. Nauczyciele aktywnie wspierali uczniów, tworząc atmosferę, w której nauka była zarówno skuteczna, jak i przyjemna”.
„Dzień Tabliczki Mnożenia z powodu dużego zainteresowania przedłużyliśmy do wtorku”.
„Uczniowie zachwyceni! Dzieci dziwiły się, że polonistki znają tabliczkę mnożenia”.
Jak wyglądała poprzednia edycja, czyli ŚDTM 2023?
W poprzedniej edycji wzięło udział 7421 szkół z całego świata! W tym z: Nigerii, Chorwacji, Filipin, Ukrainy, Turcji, Łotwy, Litwy, Czech, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Zambii, Nowej Zelandii, Mozambiku, Peru i z wielu innych zakątków świata.
Szkoły prześcigają się w ciekawych pomysłach na przeprowadzenie akcji. Jedni patrolują ulice i przepytują mieszkańców, inni z kolei sprawdzają, jak dobrze tabliczkę mnożenia znają władze miasta. Jeszcze inni w ten dzień organizują zawody sportowo-matematyczne lub matematyczne przebrania:
„Specjalnie przebrana w kalkulator, w tabliczkę mnożenia, ołówek i gumkę grupa chodziła po klasach w czasie lekcji i przeprowadzała egzamin wśród uczniów”
W kolejnym artykule przybliżymy najciekawsze sposoby na obchodzenie Światowego Dnia Tabliczki mnożenia. Pomysłów i inspiracji będzie cała masa!
Kiedy jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2024?
W tym roku akcja odbędzie się 15 listopada. Mamy nadzieję, że pobijemy dotychczasowy rekord liczby uczestników!
Jak zgłosić szkołę do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia?
Szkołę będzie można zarejestrować na stronie: https://www.wmtday.org/pl. O uruchomieniu rejestracji będziemy informować na bieżąco – w naszych mediach społecznościowych i na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do śledzenia i zapisów!