Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Artykuły autora

obraz

A może karty nad morzem? – zabawne dyktando z Kartami Grabowskiego

Bartosz Trojanowski

Zabawne dyktando może być świetnym narzędziem edukacyjnym do wykorzystania zarówno w szkole, jak i w domu. Dyktando może pomóc w rozwijaniu umiejętności słuchania, koncentracji i pamięci. Dyktowanie krótszych i dłuższych fragmentów tekstu jest dobrym sposobem na rozwijanie tych umiejętności.

Czytaj dalej
obraz

Jak wyglądają warsztaty dla nauczycieli z Kartami Grabowskiego?

Bartosz Trojanowski

Od wielu lat realizujemy warsztaty z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli w szkołach w całej Polsce. Do tej pory mieliśmy przyjemność zagrać w Karty z kilkunastoma tysiącami nauczycieli, którzy odmienili swoje lekcje, dzięki czemu uczniowie z radością uczestniczą w zajęciach.

Czytaj dalej
obraz

Matematyka w rękach płytkarza, czyli jak działania układają się na podłodze

Bartosz Trojanowski

Ten artykuł zabierze Was w niezwykłą podróż w świat płytek ceramicznych i matematyki. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób płytkarz wykorzystuje swoje matematyczne umiejętności w pracy? Otóż okazuje się, że układanie płytek to nie tylko rzemiosło, ale również pewna forma sztuki matematycznej.

Czytaj dalej
obraz

Warsztaty z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli przedszkola - w jaki sposób je organizujemy…

Bartosz Trojanowski

Warsztaty dla nauczycieli realizujemy już od ponad 20 lat. Nasi trenerzy przyjeżdżają do każdej placówki w Polsce. Podczas 6 godzin lekcyjnych dzielimy się naszym doświadczeniem i w sposób praktyczny pokazujemy, jak wykorzystać gry i zabawy na zajęciach z dziećmi. Często otrzymujemy pytania od nauczycieli przedszkoli, czy te warsztaty są również dla nich? Odpowiadamy: TAK! By rozwiać wszelkie wątpliwości, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.🙂

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego na zakończenie roku szkolnego

Bartosz Trojanowski

Zbliża się koniec roku szkolnego, dzieci z niecierpliwością czekają na okres wakacji. Częstą praktyką w szkole i domu jest zakup nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce lub po prostu zakup pamiątki wieńczącej trudy roku szkolnego. W tym artykule przedstawimy Wam korzyści płynące z grania w Karty Grabowskiego i dlaczego jest to dobry pomysł na prezent na zakończenie roku szkolnego. Jeśli planujecie zakupy naszych kart (a wiemy z maili, że tak :)) w minimalnej liczbie 10 sztuk… to koniecznie doczytajcie do końca artykułu :-)

Czytaj dalej
obraz

Warsztaty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Czarni

Bartosz Trojanowski

Zrealizowanie warsztatów z Kartami Grabowskiego w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym było dla nas nie lada wyzwaniem. Jednak bez chwili zawahania podjęliśmy się tego tematu. Okazało się, że takie wyzwanie to sama przyjemność i pełna satysfakcja dla wszystkich. Najlepszym tego potwierdzeniem był uśmiechy nieschodzące z twarzy dzieci.

Czytaj dalej
obraz

Ruletka z wykorzystaniem Bączka Matematycznego Grabowskiego

Bartosz Trojanowski

Ruletka to gra, która powstała w wyniku wykorzystania kreatywności dzieci. Tak naprawdę to one są twórcami tej gry. Wykorzystując Bączka Matematycznego oraz wszystkie pierścienie kształtujemy dodawanie i odejmowanie (również liczby ujemne) oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Ruletka wymaga od graczy opracowania oraz zastosowania indywidualnej strategii. Gra charakteryzuje się dużą losowością, dlatego każdy może wygrać, o ile dopisze mu szczęście.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 8 (Urodziny jubilera)

Bartosz Trojanowski

Zapewne wiecie, że „Jubiler” to jedna z ciekawszych gier z zestawu Kart Grabowskiego, Dodawanie i Odejmowanie ➕. Jubiler to również pasjonat matematyki i bohater kolejnej przypowieści. Sprawdź czy rozwiążesz jego łamigłówkę 🤔.

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego Gry logiczne – sposób na kształtowanie zdolności matematycznych

Bartosz Trojanowski

Gry Logiczne 🎲 są idealną propozycją dla dzieci już od piątego roku życia. Choć z doświadczenia innych i swojego wiemy, że i młodsze dzieci również radzą sobie z łatwiejszymi grami. Gry logiczne: ich różnorodność, elastyczność i wszechstronność stanowią doskonałe wprowadzenie do edukacji matematycznej przedszkolnej i szkolnej. Są również bardzo dobrą alternatywą dla wielu gier rodzinnych 👨‍👩‍👧‍👦.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 7 (Obóz harcerski)

Bartosz Trojanowski

W kolejnej odsłonie przypowieści matematycznych poznacie sprytnych harcerzy, którzy dla swojej wygody użyli fortelu związanego z matematyką. Niekoniecznie ich postępowanie należy naśladować, warto natomiast podziwiać umiejętności matematyczne.

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego jako element wyprawki szkolnej

Bartosz Trojanowski

Początek roku szkolnego 👩‍🏫 wiąże się z wieloma trudnościami. Po wakacyjnym odprężeniu i pewnej dekoncentracji, nie jest łatwo wejść w nowy rok szkolny w pełnym skupieniu tak, aby sprostać nowym obowiązkom i zadaniom.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)

Bartosz Trojanowski

Poniższa przypowieść przenosi nas w czasie za ocean, na dziki zachód. Bohaterowie musieli zmagać się z dość “ciężkim” wyzwaniem w niecodziennych warunkach. Poradzili sobie doskonale, przy okazji tworząc matematyczną łamigłówkę🤔 dla czytelnika.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)

Bartosz Trojanowski

Piąta odsłona przypowieści matematycznych ponownie przenosi nas w czasie do średniowiecza. Tak, w czasach odległych matematyka też była pomocna, niezbędna i wykorzystywana na co dzień. Nasi bohaterowie umiejętnie stosowali matematykę🧮 do sprawiedliwego podziału, by uczciwie się najeść.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)

Bartosz Trojanowski

Czwarta część przypowieści przenosi nas do średniowiecza, wprost na dwór króla🤴 Władysława. Poznamy w niej częsty problem doskwierający wielu władcom średniowiecznej Europy. Specyficzny kłopot króla doprowadzi do bardzo ciekawego sposobu rozwiązania.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)

Bartosz Trojanowski

Mądrość wielu ludzi wynika bardzo często ze zdobytej wiedzy i doświadczenia. Zatem mądrość wymaga pielęgnowania, treningu i systematyki. Podobnie jest z matematyką - warto trenować a zapewne wykorzystamy ją do rozwiązywania sporów i wykrywania oszustw. Poznaj historię spadku Bożydara.

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)

Bartosz Trojanowski

Każdy z nas kieruje się w życiu pewnymi zasadami. Wiemy, że warto być uprzejmymi, pomagać potrzebującym, ustąpić miejsca starszym. Ale czy uprzejmość bez znajomości matematyki to dobre rozwiązanie? Z poniższej przypowieści wypływa jeden morał. Jaki? Przeczytaj 😊

Czytaj dalej
obraz

Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)

Bartosz Trojanowski

Matematyka towarzyszy ludziom od zawsze, spotykamy ją niemal codziennie. Wielu wykorzystuje zdolności i umiejętności matematyczne do osiągania różnych celów. Inni nie znając matematyki popełniają błędy mniejsze i większe, które mogą przynieść niezamierzone skutki podjętych decyzji.

Czytaj dalej
obraz

Karty Grabowskiego a realizacja podstawy programowej

Bartosz Trojanowski

Karty Grabowskiego są narzędziem niezwykle elastycznym i uniwersalnym. Jednocześnie z powodzeniem można realizować założenia podstawy programowej. I mowa tu nie tylko o edukacji matematycznej. Grając Kartami Grabowskiego z łatwością, a przede wszystkim z przyjemnością, każdy nauczyciel poprzez grę i zabawę będzie uczył i wpisywał się w obowiązujący kanon programowy. Poniżej przedstawiam przykłady i możliwości realizacji podstawy programowej w poszczególnych obszarach rozwoju.

Czytaj dalej
obraz

Matematyka w historii - Część 3

Bartosz Trojanowski

To już trzecia odsłona cyklu „Matematyka w historii”. Przedstawiamy kolejne ciekawostki, analogie i działania matematyczno-historyczne. Wierzymy, że i one uatrakcyjnią lekcje obu przedmiotów oraz będą służyć jako codzienne zagadki i łamigłówki.

Czytaj dalej
obraz

Matematyka w historii - Część 2

Bartosz Trojanowski

Pierwszy artykuł „Matematyka w historii” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Dlatego postanowiliśmy kontynuować ten wątek. Przedstawiamy kolejną odsłonę „matematyka w historii”. A w niej trzy ciekawostki, analogie do wykorzystania w domu i szkole.

Czytaj dalej
obraz

Matematyka w historii - Część 1

Bartosz Trojanowski

Matematyka w historii, a może historia w matematyce. Z pewnością ten artykuł można traktować dwojako. Poniżej zaprezentowane są analogie, ciekawostki, obliczenia, które mogą być wykorzystane na lekcjach historii i matematyki lub po prostu jako forma nauki przez zabawę.

Czytaj dalej
obraz

9 praktycznych wskazówek dla rodziców małego matematyka

Bartosz Trojanowski

Bycie rodzicem to już wyzwanie, bycie rodzicem małego matematyka tym bardziej. Poniższe wskazówki są przeznaczone nie tylko dla małych matematyków. Mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach w życiu codziennym niezwiązanym z matematyką. Należy również pamiętać o indywidualnym tempie rozwoju, różnych predyspozycjach i zdolnościach dziecka. Wskazówek nie należy traktować jako złotego środka na wszelkie aspekty matematycznego świata. Warto natomiast o nich pamiętać i wykorzystywać, gdy będą ku temu możliwość i okazja.

Czytaj dalej
obraz

Matematyka w kuchni. Robimy pizzę

Bartosz Trojanowski

Matematyka – królową nauk! Warto zapytać - dlaczego? Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Bo matematyka jest wszędzie i spotykamy ją na co dzień. Tak! Nawet w kuchni. Dziś zrobimy pyszną pizzę i będziemy uczyć się i bawić. Ważne, by w trakcie przygotowań i realizacji zabawy zwracać uwagę na wydawanie konkretnych poleceń, tak by dziecko było w pełni zaangażowane w cały proces. Oczywiście polecenia należy dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Tak je dobrać, aby nadal była to zabawa i pomoc w kuchni, a nie tylko nauka.

Czytaj dalej
  1. Idź do

  2. Wszystkie artykuły
  3. #Wszystkie tagi