Urodziny jubilera
Z okazji swoich urodzin, zamożny jubiler postanowił przekazać swoim trzem synom sztabki złota, jako zabezpieczenie ich przyszłości. Każdy syn miał dostać tyle sztabek ile ma lat. W sumie jubiler przekazał swoim synom 24 sztabki. Jako, że z zamiłowania był matematykiem, nie powstrzymał się od zastosowania pewnej ciekawej kombinacji. Rzekł do synów:
„Najmłodszy z Was niech połowę swoich sztabek zostawi sobie, a druga połowę podzieli równo pomiędzy starszych braci. Następnie średni z Was niech uczyni tak samo ze wszystkimi swoimi sztabkami, również z otrzymanymi od najmłodszego, połowę zostawi sobie, a drugą podzieli równo pomiędzy braci. Najstarszy, niech zrobi tak samo”
Po wykonaniu wszystkich poleceń, synowie jubilera mieli równą ilość sztabek złota. Podział okazał się sprawiedliwy, bo każdy otrzymał 8 sztabek złota. Nasuwa się pytanie ile lat miał każdy z synów? Odpowiedz na pytanie korzystając z poniższej tabeli.
Pobierz plik z tabelką do wypełnienia
To już ostatnia przypowieść. Jestem pewien, że zaprezentowany cykl będzie uczył i bawił. Wszystkie przypowieści można wykorzystać jako gotowy materiał edukacyjny w ramach zajęć lekcyjnych. Wierzę, że sprawdzą się również w zaciszu domowym w ramach wspólnego spędzania wolnego czasu.
Inspiracje zaczerpnięte z:
Szczepan Jeleński „Lilavati”
Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)
Przecztaj Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 7 (Obóz harcerski)