Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Matematyka towarzyszy ludziom od zawsze, spotykamy ją niemal codziennie. Wielu wykorzystuje zdolności i umiejętności matematyczne do osiągania różnych celów. Inni nie znając matematyki popełniają błędy mniejsze i większe, które mogą przynieść niezamierzone skutki podjętych decyzji.

Pewien skąpy rycerz Gniewosz odwiedzał kasztelana w mieście, po obfitej uczcie postanowił wrócić na swoje wiejskie posiadłości oddalone o 20 km od miasta. Poczuł się zmęczony i postanowił wrócić dorożką. Znany ze skąpstwa rycerz błąkał się po miejskim rynku szukając najtańszego środka transportu. Podchodził do wszystkich dorożkarzy pytając o cenę. Niestety wszystkie proponowane stawki były dla niego zbyt wysokie. Jeden za podwózkę żądał 200 zł, drugi 300, kolejny 250. Zrezygnowany podszedł do ostatniej dorożki i zapytał o cenę. Dorożkarz odpowiedział:

Czcigodny rycerzu, za pierwszy kilometr poproszę niewiele bo tylko 1 grosza. Za drugi kilometr poproszę 2 grosze. Za trzeci 4 grosze. Za czwarty kilometr wezmę 8 groszy, bo trudna droga przez las. Za piąty kilometr poproszę dwa razy więcej niż za poprzedni i tak aż dojedziemy do wsi.

Uradowany Gniewosz nie zastanawiał się ani chwili, ciesząc się, że jedynie groszami będzie płacił, wsiadł i odjechali. Gdy dojechali na miejsce rycerz doznał szoku z powodu wysokości rachunku. Musiał oddać wszystkie swoje pieniądze i wiele kosztowności. Zapłacił bowiem ….. bardzo dużo. Ile dokładnie? Sprawdźcie sami, wykorzystując tabelę do wydruku. Do obliczeń można użyć kalkulatora.

Pobierz plik z tabelką do wypełnienia

Dzięki opowiadaniom i przypowieściom możemy zapamiętać i zrozumieć matematykę obrazowo, wykorzystując wyobraźnię. Zachęcamy do tworzenia opowiadań wraz dziećmi, taka twórczość pomoże zapamiętać i co równie ważne polubić matematykę.

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)

Inspiracje zaczerpnięte z:

Szczepan Jeleński „Lilavati”

Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”

  1. Tagi:

  2. #przypowieści matematyczne

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.