Przypowieści matematyczne część 7 (Obóz harcerski)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

W kolejnej odsłonie przypowieści matematycznych poznacie sprytnych harcerzy, którzy dla swojej wygody użyli fortelu związanego z matematyką. Niekoniecznie ich postępowanie należy naśladować, warto natomiast podziwiać umiejętności matematyczne.

Drużyna harcerzy ruszyła do lasu by wykonać zadanie zlecone przez leśniczego. W 41 osób mieli przenieść i uporządkować drewno po nawałnicy, która przeszła nocą przez okolicę. Mirek i Marek bardzo nie chcieli tego robić, bo był upał i z natury byli dość leniwi. Zaproponowali drużynowemu pewien system pracy, wymyślony przez Mirka, który w swój plan wtajemniczył tylko Marka.

“Ze względu na upał, proponuję, by pracować z przerwami w systemie zmianowym. Ustawimy się w szeregu i odliczymy od 1 do 41. Co trzeci będzie pomagał w pracach. Po godzinie, wróci pierwsza grupa i będzie odpoczywać, a my wznowimy odliczanie i co trzeci pójdzie do pracy. I tak będziemy przeliczać, aż wszystko zostanie uporządkowane.”

Drużynowy, uznał te argumenty za wystarczające i przystał na propozycję Mirka. Pod koniec dnia okazało się, że tylko Mirek i Marek ani razu nie zostali wybrani do pracy. To już drużynowemu się nie spodobało. Zastanawiał się jak do tego doszło? Przeanalizuj poniższe podpowiedzi i odpowiedz, na których miejscach stali Mirek i Marek?

Zobacz rozwiązanie

Aby dokonywać prawidłowych obliczeń należy przede wszystkim ustalić pewien schemat lub po prostu sposób liczenia. Można korzystać z powszechnych wzorów lub stworzyć swoje własne.

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)

Przecztaj Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)

Inspiracje zaczerpnięte z:

Szczepan Jeleński „Lilavati”

Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”

  1. Tagi:

  2. #przypowieści matematyczne

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.