Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Poniższa przypowieść przenosi nas w czasie za ocean, na dziki zachód. Bohaterowie musieli zmagać się z dość “ciężkim” wyzwaniem w niecodziennych warunkach. Poradzili sobie doskonale, przy okazji tworząc matematyczną łamigłówkę🤔 dla czytelnika.

Dyliżans pędził przez prerię, tak by zdążyć przed zmierzchem do miasteczka Silverado City. Bracia John i Tom popędzali konie, by nie zawieść swoich dostojnych pasażerów. Przejeżdżając przez niewielki kanion, pędzący dyliżans najechał na spory kamień i zarył bokiem o piaszczystą drogę. Niestety pękła oś i zostało uszkodzone koło, a konie spłoszyły się i uciekły. Bracia i pasażerowie zostali zmuszeni pokonać dalszą drogę pieszo. John i Tom uchwycili wszystkie walizki pasażerów i wszyscy ruszyli w drogę. Po pewnym czasie John zaczął narzekać na zbyt duży ciężar i ilość niesionych walizek. Tom odpowiedział:


„Dlaczego się skarżysz? Jeśli wezmę od Ciebie jedną walizkę to będę ich miał 2 razy więcej niż Ty. To Ty powinieneś wziąć jedną ode mnie wówczas będziemy mieli tyle samo walizek i tak będzie uczciwie.”


Ile walizek niósł John, a ile Tom?

Zobacz rozwiązanie


Po raz kolejny przekonujemy, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia w wielu jego momentach. Zachęcamy do tworzenia podobnych historii, zadań, które można opowiadać. Warto również sięgnąć po spisane już anegdoty matematyczne i opowiadania.

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)

Przecztaj Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)

Inspiracje zaczerpnięte z:

Szczepan Jeleński „Lilavati”

Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”

  1. Tagi:

  2. #przypowieści matematyczne

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.