Przypowieści matematyczne część 8 (Urodziny jubilera)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Zapewne wiecie, że „Jubiler” to jedna z ciekawszych gier z zestawu Kart Grabowskiego, Dodawanie i Odejmowanie ➕. Jubiler to również pasjonat matematyki i bohater kolejnej przypowieści. Sprawdź czy rozwiążesz jego łamigłówkę 🤔.

Urodziny jubilera

Z okazji swoich urodzin, zamożny jubiler postanowił przekazać swoim trzem synom sztabki złota, jako zabezpieczenie ich przyszłości. Każdy syn miał dostać tyle sztabek ile ma lat. W sumie jubiler przekazał swoim synom 24 sztabki. Jako, że z zamiłowania był matematykiem, nie powstrzymał się od zastosowania pewnej ciekawej kombinacji. Rzekł do synów:

„Najmłodszy z Was niech połowę swoich sztabek zostawi sobie, a druga połowę podzieli równo pomiędzy starszych braci. Następnie średni z Was niech uczyni tak samo ze wszystkimi swoimi sztabkami, również z otrzymanymi od najmłodszego, połowę zostawi sobie, a drugą podzieli równo pomiędzy braci. Najstarszy, niech zrobi tak samo”

Po wykonaniu wszystkich poleceń, synowie jubilera mieli równą ilość sztabek złota. Podział okazał się sprawiedliwy, bo każdy otrzymał 8 sztabek złota. Nasuwa się pytanie ile lat miał każdy z synów? Odpowiedz na pytanie korzystając z poniższej tabeli.

Pobierz plik z tabelką do wypełnienia

To już ostatnia przypowieść. Jestem pewien, że zaprezentowany cykl będzie uczył i bawił. Wszystkie przypowieści można wykorzystać jako gotowy materiał edukacyjny w ramach zajęć lekcyjnych. Wierzę, że sprawdzą się również w zaciszu domowym w ramach wspólnego spędzania wolnego czasu.

Inspiracje zaczerpnięte z:

Szczepan Jeleński „Lilavati”

Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)

Przecztaj Przypowieści matematyczne część 5 (Głodni rycerze)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 6 (Obsługa dyliżansu)

Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 7 (Obóz harcerski)

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.