Odlotowe mycie zębów. Zabawa matematyczna

obraz

Artykuł z kategorii

Gry, zabawy i łamigłówki

Opublikowano:

Uwielbiam wkręcać moje dzieci w matematykę. I to tak, aby była to dla nas przede wszystkim świetna zabawa! Ostatnio bawię się z moją 5-letnią córką w „odlotowe mycie zębów”. Córka wybiera liczbę, a potem wspólnie odliczamy, a gdy dochodzimy do liczby 1, głośno ogłaszamy START!... i myjemy zęby. No i w końcu skończyło się marudzenie, a mycie zębów stało się przygodą 🙂

Moja córka jest właśnie na etapie odkrywania regularności dziesiątkowego systemu liczbowego. Liczy z zapałem i wszystko co się da (a nawet to, czego policzyć się nie da, ale to też bardzo ważne doświadczenie 🙂). Liczymy więc w przód, liczymy wspak, liczymy dziesiątkami... W domu, w samochodzie, na spacerze. A ja się cieszę, bo wiem, jak to jest ważne. I jak mocne fundamenty teraz wspólnie budujemy.

A wracając do liczenia wspak. Dlaczego warto z dzieckiem liczyć wspak? Bo przede wszystkim buduje to lepsze zrozumienie liczb. Dużo łatwiej liczyć jest w przód – bo to jest trochę jak recytowanie wierszyka, ale liczenie wspak – wymaga już świadomości, co jest przed daną liczbą. No i oczywiście, umiejętność liczenie wspak – bardzo pomaga w odejmowaniu w pamięci!

I jeszcze jedno. Możemy też zaangażować NASZE DŁONIE, pokazując za każdym razem, ile palców zostało. W końcu we dwójkę to mamy palców aż 20! Chyba, że padnie propozycja, aby zacząć odliczania od 56 czy 356... Tak, tak – na to też trzeba się przygotować 🤣


  1. Tagi:

  2. #dziecko
  3. #zabawa
  4. #rodzice
  5. #wdomu

O autorze

Justyna Grabowska-Dybek

Justyna Grabowska-Dybek

Współzarządzająca firmą. Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Autorka książek z opisami gier.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.