Z życia firmy

Jak Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia odnalazły się w realiach lat 90.?

Opublikowano:

Lata 90. to czas, gdy Ministerstwo Edukacji wymagało, by wszelkie pomoce dydaktyczne figurowały w specjalnym rejestrze. Karty Tabliczka mnożenia (które stworzył mój mąż w 1995 roku), aby trafić do szkół, musiały spełnić szereg wymogów.

Kto decydował, czy pomoc może wejść do placówek dydaktycznych?

Kluczową rolę odgrywali rzeczoznawcy z listy MEN-u. Opinia dwóch pozytywnych recenzji otwierała drzwi do szkół. Karty Tabliczka mnożenia taki certyfikat uzyskały, otrzymując numer 0216. Dla szkół był to sygnał, że pomoc jest wartościowa. Dla nas – utwierdzenie, że idziemy w dobrym kierunku. Mąż z zapałem zabrał się więc do pracy nad kolejnymi kartami – do nauki dodawania i odejmowania.

Jak wyglądało wdrażanie Kart Tabliczka mnożenia w szkołach i w domach?

Był to proces powolny. Na zaproszenie szkół mąż prowadził pokazy gier. Potrzebny był też czas, żeby nauczyciele przekonali się do nowej formy nauki tabliczki mnożenia. To zrozumiałe – każdy miał już swój wypracowany warsztat pracy.

Dzieci za to od razu łapały bakcyla, opowiadając z entuzjazmem o kartach w domu. Rodzice, widząc ich entuzjazm, również zaczęli spoglądać na karty przychylnym okiem. Przy każdej nadarzającej się okazji mąż pokazywał, że zabawowa forma nauki jest bliska i przyjazna dziecku, a nauka tabliczki nie musi być bolesna.

Powoli ruszyła też sprzedaż w księgarniach. Karty można było zamówić przez telefon. Rodzice często dopytywali, czy karty na pewno pomogą, bo nawet zdolne dzieci nie lubią wkuwania tabliczki. 🙂

Prawda obroni się sama

Andrzej nigdy nie namawiał nachalnie do zakupu. Prezentował karty, a ich walory broniły się same. „Prawda obroni się sama” – to było jego motto. Sam uważał się za kiepskiego biznesmena, ale za to był cenionym pedagogiem.

Zaświadczenie MEN (pdf)

Opinia dla MEN (pdf)


Bożena Grabowska

Bożena Grabowska jest żoną Andrzeja Grabowskiego, autora Kart Grabowskiego. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wykształcenia jest pedagogiem i logopedą, obecnie na emeryturze. Jej ulubionym zajęciem jest rozwiązywanie krzyżówek i wszelkiego rodzaju zagadek umysłowych. Lubi też eksperymentować w kuchni.