Edukacja i rozwój dziecka

Dzieci przez wakacje zapominają tabliczkę mnożenia. Jak im pomóc szybko ją sobie przypomnieć?

Opublikowano:

Wakacje to czas relaksu, zabawy i beztroski, ale także okres, w którym dzieci mogą zapomnieć niektórych szkolnych umiejętności, w tym tabliczki mnożenia. Dwa miesiące przerwy od nauki to wystarczająco długo, by pewne nawyki matematyczne uległy osłabieniu. To w sumie nic dziwnego – jeśli dopiero się czegoś uczymy, a przez dłuższy czas do tego nie wracamy – to wiedza nam umyka. Nadchodzi w końcu nowy roku szkolny… a tabliczkę mnożenia zdecydowanie warto sobie przypomnieć! Jakie znaczenie ma dla dziecka znajomość tabliczki mnożenia? Jakie są sposoby, by szybko ją sobie odświeżyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.

Dlaczego warto przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia po wakacjach?

Tabliczka mnożenia jest fundamentem dla wielu zagadnień matematycznych, które dzieci będą zgłębiać w nowym roku szkolnym. Jej znajomość ułatwia szybkie rozwiązywanie zadań i pozwala skupić się na bardziej złożonych problemach, zamiast tracić czas na podstawowe obliczenia. Dzieci, które dobrze opanowały tabliczkę mnożenia, mogą z większą pewnością przystępować do nowych wyzwań (np. ułamków).

Większa pewność siebie to podstawa

Zapomnienie tabliczki mnożenia może skutkować obniżeniem pewności siebie, zwłaszcza gdy dziecko zauważa, że ma trudności z wykonywaniem prostych obliczeń, które wcześniej przychodziły mu z łatwością. Przypomnienie sobie tabliczki mnożenia po wakacjach pozwala dzieciom rozpocząć nowy rok szkolny z większym poczuciem własnej wartości i lepszym przygotowaniem do nauki. To ważne, bo brak pewności siebie jest jednym z głównych powodów niepowodzeń w nauce matematyki – dzieci mogą wycofywać się przed wyzwaniami, a źródłem tych zachowań są często zaległości, m.in. w opanowaniu tabliczki mnożenia.

Jak pomóc dziecku przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia po wakacjach?

Zacznijmy od podstawowej zasady: nic na siłę i na spokojnie. To, że dziecko już wróciło do szkoły, nie oznacza, że musicie teraz spędzać każde popołudnie na recytowaniu tabliczki mnożenia i w stresie czekać, aż dziecko z pamięci – w końcu – powie ją całą. Nawet wybudzone w środku nocy. Postawmy na normalność!

Język matematyczny

Pisaliśmy kiedyś na naszym blogu o pewnym badaniu, które pokazało, że użycie języka matematycznego wpływa na poprawę wyników w nauce. To jest dla nas wszystkich świetna wskazówka i inspiracja! Jeśli więc jesteście z dzieckiem np. w sklepie, to zadawajcie matematyczne pytania, które wynikają z codziennych sytuacji (nic na siłę!). Np. Zobacz, to mleko kosztuje 4 zł. Ile zapłacimy za 3 opakowania? Kiedy dziecko poda odpowiedź, możesz dodatkowo ją podkreślić np. masz rację, bo 3 razy 4 to 12.

Matematyczne hasło dnia

Zabawa ta powstała w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, ale możecie ją wykorzystać w dowolnym momencie. Świetna, gdy chcemy utrwalić te najtrudniejsze działania z tabliczki mnożenia. Zabawa polega na ustaleniu hasła i odzewu związanego z tabliczką mnożenia. Kto nie odpowie, daje fant :)

Przeczytaj więcej o zabawie Hasło Dnia (są tam również gotowe szablony do pobrania) https://kartygrabowskiego.pl/blog/haslo-dnia-zabawa-z-tabliczka-mnozenia/

Pozwólmy dziecku być ekspertem

Dzieci uwielbiają czuć się ekspertem w jakiejś dziedzinie, mieć ważne zadanie. Właśnie dlatego zachęcamy Was, żeby np. wyjść z dzieckiem (i kolegami, koleżankami – będzie raźniej) na ulicę, przejść się po sąsiadach, zapukać do pobliskiego komisariatu policji… i zaproponować dorosłym sprawdzenie się w teście na tabliczkę mnożenia. Dziecko jest w tej sytuacji egzaminatorem i ma w koszyku wybrane przykłady z tabliczki mnożenia z pozostawionym znakiem zapytania w miejscu do odpowiedzi, np. 7 x 8 = ?. Na losie umieszczacie 5 takich pytań. To schemat Patrolu Egzaminacyjnego, który proponujemy szkołom w ramach organizacji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jednak… zrobienie takiej zabawy np. w dowolny wrześniowy dzień może być dla dziecka też niezłą frajdą! I oczywiście pamiętajcie, żeby też się poddać (najlepiej całą rodziną) takiemu egzaminowi przed dzieckiem ;)

Nauka przez zabawę

Poznaliście już kilka sposobów na przypomnienie sobie tabliczki mnożenia. Warto dołożyć do nich kolejny element: gry :) Proponujemy Karty Grabowskiego, które uczą dzieci tabliczki mnożenia, a one tego nawet nie zauważają. Zobacz przykładową grę Salto, która jest świetna do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia!

Życzymy dzieciom (ale też dorosłym :) miłego przypominania sobie tabliczki mnożenia!

Mateusz Grabowski

Można powiedzieć, że prawie całe swoje życia gra w karty :) Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Wychował się na Kartach Grabowskiego. Dzisiaj zarządza firmą i odpowiada za generowanie nowych pomysłów i nakreślania dalszych kierunków działania. Uwielbia pracę z ludźmi. Twórca kanału na Youtubie i podcastu na Spotify "Karty Na Stół - Mateusz Grabowski". W programie Karty Na Stół opowiada o tym, jak z sukcesem rozwijać własną firmę i mieć przy tym dużo czasu dla rodziny.