Dwie rzeki

obraz

Artykuł z kategorii

Edukacja i rozwój dziecka

Opublikowano:

Wracałam z moją 3-letnią córką samochodem z przedszkola, przejeżdżając – jak zwykle – przez most. Ta krótka podróż, dobrze jej znaną trasą, stała się niespodziewanie okazją do ciekawego odkrycia. Nie tylko dla niej, ale i dla mnie...

„Mamo, popatrz! Dwie rzeki!” – zawołała z entuzjazmem, obserwując przez szybę samochodu płynącą wodę. Uśmiechnęłam się, całkowicie zaskoczona... Tak, wszystko zależy od perspektyw...

Chociaż obie patrzyłyśmy na to samo – każda z nas widziała coś innego. Ta sytuacja przypomniała mi, że świat widziany oczami dziecka może wyglądać zupełnie inaczej niż ten widziany oczami dorosłego. To, co wydaje nam się oczywiste, dla naszego dziecka może być zupełnie nowym odkryciem.

I o tych „dwóch rzekach” przypominam sobie często, zwłaszcza kiedy przejeżdżam przez ten most. To dobrze. Cieszę się, że jest coś, co przypomina mi o tym, że aby zrozumieć, co faktycznie widzi i czuje dziecko, musimy spojrzeć na świat z jego perspektywy. A w natłoku codziennych obowiązków łatwo o tym zapomnieć.

A ile razy my sami – dorośli – widzimy dwie rzeki tam, gdzie płynie jedna?


  1. Tagi:

  2. #dziecko
  3. #rodzice
  4. #wspomnienia
  5. #psychologia

O autorze

Justyna Grabowska-Dybek

Justyna Grabowska-Dybek

Współzarządzająca firmą. Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Autorka książek z opisami gier.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.