Trzej przyjaciele, Bogusz, Miłosz i Sławosz po wygranej bitwie z wrogimi wojskami, postanowili wrócić do swoich domów. Czekała ich długa i trudna podróż, by powrócić do swojego miasteczka. Przemierzali pola, lasy, łąki, pastwiska. Musieli zmierzyć się z siłami przyrody pokonując mokradła i walcząc z dziką zwierzyną. Po długiej wędrówce, zmęczeni i głodni dotarli do karczmy, w której postanowili zostać na noc. Bogusz w imieniu przyjaciół i swoim rzekł:
„Szynkarzu! Przyszykuj nam pokój z trzema posłaniami, byśmy mogli odpocząć i przygotuj dużo jadła, byśmy odzyskali siły oraz trzy puchary zacnego trunku, byśmy ugasili pragnienie.”
Gospodarz sprawnie zaprowadził gości do pokoju, poczęstował trunkiem i uprzedził, że na pyszne gęsie skrzydełka trzeba poczekać. Zmęczeni przyjaciele szybko zasnęli. W tym czasie karczmarz przyniósł do pokoju półmisek pełen pieczonych gęsich skrzydeł. Zapach wybudził Bogusza, ujrzawszy półmisek zjadł 1/3 skrzydełek, tak by 2/3 pozostawić dla przyjaciół, po czym zasnął na dobre. Drugi przebudził się Miłosz, gdy ujrzał strawę zjadł 1/3 z tego co było na talerzu, a 2/3 pozostawił dla swoich towarzyszy i zasnął. Ostatni obudził się Sławosz i postąpił tak jak przyjaciele. Nazajutrz spostrzegli, że pozostało 8 skrzydełek. Zatem, ile skrzydełek gospodarz przyniósł do pokoju? Kto może zjeść pozostałe, by było sprawiedliwie? Wiemy, że Sławosz pozostawił dla przyjaciół 8 skrzydełek (2/3 zawartości talerza). Na tej podstawie możesz obliczyć, ile skrzydełek było na talerzu, gdy się obudził oraz ile skrzydełek Sławosz zjadł. Dalszych obliczeń można dokonać w załączonej tabeli.
Pobierz plik z tabelką do wypełnienia
Od dawna ludzie żyli wśród liczb. Kiedyś były niezbędne do przeliczania prostych rachunków, dziś bez liczb nie bylibyśmy w stanie odpowiednio funkcjonować. Liczby spotykamy na każdym kroku; w sklepie, szkole, pracy, a nawet w opowiadaniach matematycznych.
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 1 (Sprytny dorożkarz)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 2 (Zbędne uprzejmości)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 3 (Testament Bożydara)
Przeczytaj Przypowieści matematyczne część 4 (Korona Króla Władysława)
Inspiracje zaczerpnięte z:
Szczepan Jeleński „Lilavati”
Stanisław Kowal „Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne”