Matematyka w rękach płytkarza, czyli jak działania układają się na podłodze

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Ten artykuł zabierze Was w niezwykłą podróż w świat płytek ceramicznych i matematyki. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób płytkarz wykorzystuje swoje matematyczne umiejętności w pracy? Otóż okazuje się, że układanie płytek to nie tylko rzemiosło, ale również pewna forma sztuki matematycznej.

Szacowanie i pomiary

Pierwszym krokiem jest oszacowanie ilości materiałów potrzebnych do uzupełnienia ubytków w powierzchni podłogi. Kolejny etap to pomiar powierzchni, którą chcemy pokryć glazurą. Płytkarz musi wiedzieć, ile płytek potrzebuje, aby wszystko pasowało idealnie. Tu z pomocą przychodzi matematyka. Dzięki prostym równaniom można obliczyć, ile płytek będzie potrzebnych, aby pokryć całą powierzchnię. Oczywiście płytkarz ma zawsze zapas, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy któraś z płytek nie jest uszkodzona lub niepasująca do reszty.

Kąty i geometria

Płytkarz musi również wziąć pod uwagę kształt płytek i wzór, jaki został zaplanowany do realizacji. Wyobraźcie sobie, że chcecie, aby na waszej podłodze pojawił się piękny wzór w kształcie rombu. Jak to zrobić? Tutaj znowu ogromne znaczenie ma matematyka. Płytkarz musi precyzyjnie obliczyć kąty, w których należy ułożyć płytki tak, aby stworzyć idealny romb. Bez znajomości geometrii trudno byłoby mu to osiągnąć.

Wzory i motywy

Matematyka sprawia, że romb staje się nie tylko figurą geometryczną, ale również elementem sztuki na naszej podłodze, gdyż płytkarz to też artysta. Nie tylko musi znać tajniki rzemiosła, ale również musi być dobry w matematyce. Wyobraźcie sobie, że przychodzi do Waszego domu, kładzie na podłodze różnokolorowe płytki i tworzy magiczne wzory. Jak to możliwe? To właśnie jest Matematyka! To ona pomaga podjąć decyzje dotyczących wzoru i układu płytek. Dzięki matematycznym symetriom można stworzyć efektowne wzory, które będą przyjemne dla oka.

Proporcje i rozmiary

Oczywiście matematyka to nie tylko kąty i równania. Płytkarz musi również wiedzieć, jakie techniki wykorzystać, aby płytki idealnie do siebie pasowały. Tutaj również pomocne są pewne matematyczne zasady. Taki przykład, płytki mogą mieć różne rozmiary, ale płytkarz musi umieć odpowiednio je zestawić, aby były idealnie dopasowane. To umiejętność, którą można osiągnąć dzięki zrozumieniu matematycznych proporcji i relacji.

Koszty i obliczenia

Matematyka jest również wykorzystywana do obliczania kosztów całości projektu. Płytkarz musi wiedzieć, ile kosztują wszystkie niezbędne materiały, ile płytek potrzebuje, ile kleju, ile fugi. To wszystko przecież będzie potrzebne do ukończenia prac. Dzięki tym obliczeniom może określić koszt całego projektu i przedstawić odpowiednią cenę klientowi.

Niedawno w siedzibie naszej firmy mieliśmy poważną awarię układu centralnego ogrzewania i małą powódź. Trzeba było działać szybko. Po zdiagnozowaniu i odnalezieniu usterki niezbędne okazały się usługi remontowe. Z fachową pomocą przybył do nas Maciej. Po rozmowie i omówieniu etapów prac przystąpił on do działania. My bacznie obserwowaliśmy te działania, a wnioski z tych prac przedstawiłem w tym artykule.


  1. Tagi:

  2. #matematyka
  3. #szacowanie
  4. #liczenie
  5. #dodawanie
  6. #pieniądze

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.