Matematyka w historii - Część 3
To już trzecia odsłona cyklu „Matematyka w historii”. Przedstawiamy kolejne ciekawostki, analogie i działania matematyczno-historyczne. Wierzymy, że i one uatrakcyjnią lekcje obu przedmiotów oraz będą służyć jako codzienne zagadki i łamigłówki.
Wiek XIX
XIX wiek był bardzo bogaty w wydarzenia o zasięgu europejskim. Jednym z nich był kongres w Wiedniu zakończony w 1815 roku.
I tak oto otrzymaliśmy rok kolejnego ważnego wydarzenia, a w zasadzie ciągu wydarzeń. Wiosna Ludów – 1848 rok.
Czasy Piastów
Dwa najistotniejsze wydarzenia z czasów budowania się państwa polskiego to niewątpliwie chrzest Polski oraz koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Dodajmy daty tych wydarzeń do siebie.
1991 – w tym roku w Polsce odbyły się pierwsze po upadku komunizmu w pełni demokratyczne wybory parlamentarne.
Wojny z Krzyżakami
Jak wiemy Polska przez wiele lat była uwikłana w konflikty z zakonem krzyżackim. Wielka wojna z zakonem rozpoczęła się w 1409 roku, wojna trzynastoletnia w 1454 roku. Rozbijamy daty i dodajemy, tak jak na zdjęciu. Otrzymamy 2 takie same wyniki.
Zachęcamy naszych czytelników do poszukiwania ciekawostek i informacji, w których występują podobne przykłady. Wykorzystujmy wszelkie możliwe pomoce naukowe, kalkulator, karty, podręczniki do historii. Szukajmy analogii. Zabawa, rozrywka umysłowa i satysfakcja gwarantowane.
Poznaj pozostałe części z serii
Zapraszamy do poznania pozostałych części z serii "Matematyka w historii".
Bartosz Trojanowski
Bartek jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuje się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.