Matematyka w historii - Część 2
Pierwszy artykuł „Matematyka w historii” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Dlatego postanowiliśmy kontynuować ten wątek. Przedstawiamy kolejną odsłonę „matematyka w historii”. A w niej trzy ciekawostki, analogie do wykorzystania w domu i szkole.
Piastowie
Kazimierz Wielki był synem Władysława Łokietka. Obaj byli królami z dynastii Piastów i ważnymi postaciami w historii Polski. Władysław Łokietek zjednoczył Polskę po latach rozbicia dzielnicowego, Kazimierz Wielki umocnił Polskę na arenie Europy. Jeśli od daty śmierci Kazimierza Wielkiego odejmiemy datę śmierci Władysława Łokietka otrzymamy 37. Tyle lat królem Polski był Kazimierz Wielki.
Wojny światowe
Wiek XX był wiekiem I Wojny Światowej i II Wojny Światowej. Polska była uwikłana w oba konflikty. Rozbijamy daty i sumujemy ich wartości. Czy wiesz, że sumy dat zakończenia I i II wojny są identyczne?!
Czasy zaborów i powstań
W czasach zaborów Polacy wielokrotnie organizowali powstania mające na celu walkę z zaborcami i odzyskanie niepodległości. I tutaj też można znaleźć ciekawą analogię. Trzy najważniejsze powstania w czasach zaborów to:
Powstanie Kościuszkowskie – 1794 rok
Powstanie Listopadowe – 1830 rok
Powstanie Styczniowe – 1863 rok
Dodajemy wartości w ten sposób:
Dodajemy wyniki:
Powyższe przykłady nie zawsze muszą być podane jako gotowe rozwiązania. Warto np. ułożyć karty bez wyniku, jako daty zakończenia wojen (przykład 2 – wojny) i zapytać o podobieństwa, analogie. Zmuszamy wówczas umysł dziecka (i nie tylko dziecka) do wysiłku. Odnalezienie zależności pozwoli z pewnością na lepsze zapamiętanie danego przykładu, przyniesie też więcej satysfakcji i zapewni poczucie sukcesu.
Poznaj pozostałe części z serii
Zapraszamy do poznania pozostałych części z serii "Matematyka w historii".
Bartosz Trojanowski
Bartek jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuje się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.