Matematyka w historii - Część 1

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Matematyka w historii, a może historia w matematyce. Z pewnością ten artykuł można traktować dwojako. Poniżej zaprezentowane są analogie, ciekawostki, obliczenia, które mogą być wykorzystane na lekcjach historii i matematyki lub po prostu jako forma nauki przez zabawę.

Bitwa pod Grunwaldem

Jedna z większych bitew w historii średniowiecznej Europy, miała miejsce pod Grunwaldem, toczyła się między sprzymierzonymi wojskami polskimi i litewskimi a wojskami zakonu krzyżackiego. Odbyła się 15 lipca 1410 roku. Rozbijamy datę i sumujemy tak jak na zdjęciu.

Powstała ciekawa analogia. Bitwę stoczono w XV wieku. 15 to również data dzienna wydarzenia. Informacja dla dociekliwych i skrupulatnych: a co z lipcem, siódmym miesiącem w kalendarzu? I to możemy obliczyć, wykorzystując rok bitwy pod Grunwaldem!

Odzyskanie niepodległości

Czasy rozbiorów Polski to bardzo przykry okres w dziejach naszego kraju. Po trzecim rozbiorze Polska ostatecznie zniknęła z mapy Europy na wiele lat. Poniżej sposób na łatwe i pewne zapamiętanie, ile lat Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości i kiedy ją odzyskali.

Powstania

Polacy walczyli w wielu powstaniach. Ostatnim dużym zrywem narodowowyzwoleńczym w XIX wieku było powstanie styczniowe. Dodajmy części daty do siebie.

1944 to rok powstania warszawskiego. 81 lat minęło od powstania styczniowego do warszawskiego.

Do zilustrowania powyższych przykładów mogą posłużyć karty, może to być rysunek, grafika lub wykres. Wystarczy oczywiście zapis w odpowiedniej formie na tablicy. Bardzo dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kreatywności dzieci w procesie tworzenia zapisu graficznego.

Poznaj pozostałe części z serii

Zapraszamy do poznania pozostałych części z serii "Matematyka w historii".

Matematyka w historii z Kartami Grabowskiego część 2

Matematyka w historii z Kartami Grabowskiego część 3

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.