Klasa ósma i zerówka uczą się razem na lekcji matematyki - czy to możliwe?

obraz

Artykuł z kategorii

Edukacja i rozwój dziecka

Opublikowano:

Mam na imię Kamila i jestem nauczycielem matematyki, fizyki oraz wychowawcą klasy 8 oraz 2 LO. Mam przyjemność pracować z Kartami Grabowskiego i „być częścią ich rodziny” czyli Certyfikowanym Trenerem. Karty pomagają pokazać mi, że nauka matematyki może być ciekawa i przyjemna, a uczniowie chętnie angażują się w lekcje. Uczymy się logicznego myślenia, kreatywności, powtarzamy działania, współpracujemy, integrujemy się, czasami też trochę rywalizujemy, a przede wszystkim rozwijamy się tak jak lubimy.

Koniec roku szkolnego… czas na początek nowego projektu

Każdy nauczyciel zna taką sytuację: koniec roku … po egzaminach na koniec szkoły podstawowej … Co robić? Jeżeli ma się pod ręką zaangażowaną klasę 8 z głową pełną pomysłów i Karty Grabowskiego, to można zrobić ciekawy projekt. I tak powstał pomysł na to, aby klasa ósma i zerówka uczyli się razem na lekcji matematyki.

Przygotowania czas zacząć!

Sama często prowadzę lekcje, w czasie których z pomocą przychodzą mi Karty Grabowskiego. Tutaj oddaję narrację moim uczniom. Nasza przygoda zaczęła się od spisania pomysłów na odpowiednie gry dla danego przedziału wiekowego. Ustaliliśmy cele, jakie chcemy osiągnąć z daną klasą i przystąpiliśmy do najprzyjemniejszej części projektu, czyli grania. Po kilku zajęciach byliśmy już gotowi do tego, żeby przedstawić instrukcję gier innym uczniom i bawić się razem z nimi.

Tłumaczenie jest trudniejsze niż samo granie

Nie było to takie proste, ponieważ okazało się, że tłumaczenie jest trudniejsze niż samo granie. Połączyliśmy siły z naszą panią polonistką i efekt był zdumiewający. Instrukcje do Kart Grabowskiego są napisane w przystępny sposób, więc nie mieliśmy problemu, żeby zapoznać się z zasadami i je zrozumieć. Nasze „nie umiem tłumaczyć” zamieniło się na: „teraz już wiem, jak postawić się na miejscu i osoby, która jeszcze nie wie, o co chodzi w grze.” Co było kolejnym wyzwaniem? Zrozumienie, jak można nie umieć dodawać do 10? Musieliśmy cofnąć się do naszych początków edukacji i postawić się w ich sytuacji.

Z pomocą przychodzą karty

Na szczęście karty pomagają wprowadzić cyfry i liczby, więc mieliśmy łatwy materiał do pokazania. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od klasy 0. Na początku pokazaliśmy, w jaki sposób są graficznie przygotowane karty. Wytłumaczyliśmy, jak działają kafelki narysowane na karcie i pokazywaliśmy, ile brakuje do 10, np. karta o wartości 7 ma zamalowane 7 z 10 kafelków. Pytanie było proste: „Ile brakuje do 10?” Jako starsi uczniowie pokazaliśmy, że młodsi mogą się posiłkować graficznym przedstawieniem.


Duża część dzieci po chwili grania już nie potrzebowała graficznej interpretacji. Z każdej poznanej karty, musieli ułożyć „domek” , zatem ćwiczyliśmy również motorykę i cierpliwość. Jak ustaliliśmy, że każdy uczeń już zna ciąg rosnący od 0 do 10, to przeszliśmy do trudniejszych zadań.

Każdy stolik dostał jednego „starszaka” do pomocy. Rozsypaliśmy wszystkie karty na stole tak, żeby widzieć ich wartości i odpowiadaliśmy na pytanie: „Ile brakuje do 10?” Uczniowie klasy starszej pisali na tablicy: ? + 5 = 10, a naszym zadaniem było podnieść kartę o brakującej wartości hmmmm …. 5?

Później starsi zmienili trochę taktykę i zadawali pytania, np. :

6 + ? = 10

? + ? = 10 tu musieliśmy pokazać dwie karty, które w sumie dają wynik 10

Okazało się, że jest więcej niż jedna możliwość stworzenia sumy 10 z dwóch kart. Niektórzy pokazali 10 i 0 inni 2 i 8, a jeszcze inni 3 i 7. Klasa 8 powiedziała, że jest takich par jeszcze więcej, więc naszym zadaniem na słowo „start” było ułożenie wszystkich możliwości sumy 10 złożonej z dwóch kart.

Kto najszybciej ułożył pary? Nie było to dla nas istotne, ponieważ liczyła się dobra zabawa. Chcieliśmy poznać plany starszych uczniów, czy jeszcze coś nam pokażą. Nie zawiedli nas i graliśmy w domino. Tu już było dużo trudniej, ponieważ było można wykorzystywać strategię układania kart tak, żeby jak najszybciej pozbyć się ich z ręki. Przy pomocy klasy 8 była to sama przyjemność. Okazało się, że są całkiem potrzebni, choćby po to, żeby pomóc ułożyć wachlarz z kart i tłumaczyć zasady gry.


Jakie wnioski mają uczniowie? Oddaliśmy im głos

Klasa 0: „świetnie się bawiliśmy ze starszymi uczniami”, „można się uczyć przez zabawę”, „szybko skończyła się lekcja”, „szkoda, że starszaki opuszczają szkołę”, „szkoda, że to już koniec roku”, „teraz mamy starszych kolegów w szkole” :D.

Klasa 8: „jednak umiemy tłumaczyć, ale trzeba się do tego przygotować”, „zagraliśmy w wiele gier i dobrze się przy tym bawiliśmy i zintegrowaliśmy”, „pobudziliśmy kreatywność”, „odstresowaliśmy się po egzaminach”, „spędziliśmy miło czas z nauczycielami i młodszymi koleżankami i kolegami”, „jesteśmy dumni, że mogliśmy pokazać, że da się w przyjemny sposób uczyć matematyk”, „nasza Pani od matematyki grała z nami wiele razy w Karty Grabowskiego, ale okazało się, że jeszcze jest wiele gier, których nie znamy”.

Byliśmy też u klasy 1, 2 i 3 SP oraz 6 SP, ale to opowiemy Wam w kolejnym wpisie 😊 Czy udało nam się zagrać z liceum? Czekajcie na kolejne wpisy :)


  1. Tagi:

  2. #wszkole

O autorze

Kamila Kreczmer

Kamila Kreczmer

Cześć! Mam na imię Kamila i upraszczam przekaz treści edukacyjnych. Poprzez swoją pracę sprawiam, że uczniowie rozumieją i lubią przedmioty ścisłe, a to wszystko dzięki mojej współpracy z Kartami Grabowskiego. Mam przyjemność być Certyfikowanym Trenerem Kart Grabowskiego. Ukończyłam Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na dwóch kierunkach: fizyka ogólna oraz matematyka. Jestem czynnym nauczycielem tych dwóch przedmiotów oraz wychowawcą klasy. W moim zawodzie szczególnie interesuje mnie zastosowanie kreatywnej nauki, dlatego w mojej edukacji pojawiły się Karty Grabowskiego, które wspierają przekonanie, że matematyki można uczyć się w przyjemny i efektywny sposób. W wolnej chwili tworzę autorskie materiały edukacyjne i spędzam czas z moim psem.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.