Inspirujące zwierzęce ciekawostki, czyli małe może wiele

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Zdecydowana większość dzieci marzy o tym, by jak najszybciej urosnąć i stać się dorosłym. Maluchy obserwują swoich rodziców wykonujących codzienne obowiązki, a jednocześnie wspierających ich w trudnych chwilach. Widzą również dorosłych, którzy korzystają z wolności, o jakiej (póki co) one mogą jedynie pomarzyć.

Świat dorosłych fascynuje je i zarazem budzi respekt. Z czasem małą główkę mogą nachodzić obawy: „Świat jest taki duży, a ja taki mały! Jak ja sobie poradzę?”. W takiej sytuacji troskliwi rodzice uspokoją, wytłumaczą, pocieszą. Okazuje się, że z pomocą może przyjść natura! Obserwując ją, możemy nieraz dojść do zaskakujących wniosków i odnieść wrażenie, że wszystko jest możliwe! Oto kilka inspirujących ciekawostek o zwierzętach pokazujących, że małe może wiele!

Malutka wiewiórka

Ten uroczy, puchaty gryzoń potrafi zachwycić każdego! Okazuje się, że może również nas zainspirować. Zdarzało się Wam kiedyś pocieszać dziecko przytłoczone wielkością świata? Ono takie małe, cóż może zdziałać? Następnym razem koniecznie podzielcie się w takim momencie z maluchem ciekawostką, którą poznałam, zaglądając na stronę internetową lasów państwowych. Czy macie świadomość, że wiewiórka jest jednym z najbardziej pracowitych pomocników leśniczego? W pocie czoła zbiera żołędzie spod dębów, wyłuskuje nasionka wciśnięte między łuski szyszek i sadzi je w rozmaitych miejscach. Czy robi to specjalnie, by wzbogacić okoliczną florę? Nic podobnego! Ona po prostu stara się zebrać zapasy na mroźną zimę! Niestety, od czasu do czasu zdarza się jej zapomnieć, gdzie schowała swoje skarby. Dzięki tym porzuconym spiżarkom, co roku pojawia się na całym świecie tysiące nowych sadzonek! Wiewiórka jest mniejsza od dziecka, a tyle dobrego jej zawdzięczamy! To małe stworzonko odważnie skacze przez życie, wykonując niezwykle ważne zadania!

Pingwin-jubiler

Relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest jedyną i niepowtarzalną. Maluchy nie raz starają się przelać swoje uczucia na papier i obdarowują osoby, które kochają, laurkami. Z pozoru taki kawałek papieru może wydawać się niewiele wart. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę wyjątkowość takich rysunków, ilość pracy w nie włożonych i intencje, które kryją się za tym drobnym upominkiem, zobaczymy, że jest on równie wartościowy co najdroższe prezenty. W świecie zwierząt drobne podarunki potrafią być traktowane jak największy skarb, a okazywanie uczuć nie jest jedynie domeną ludzi. Pingwiny mają pod tym względem wiele wspólnego z nami, szczególnie kiedy szukają partnera. Jest to ważny moment, gdyż zostaną z nim już do końca życia. Badacze analizujący ich zachowania godowe byli w szoku, kiedy zobaczyli, jakie podarunki sobie ofiarowują! Samiec chcąc zdobyć serce swojej wybranki, szuka dla niej najbardziej lśniącego, perfekcyjnego... kamienia! Na znak przyjęcia oświadczyn przyszła pani pingwinowa ozdabia nim swoje gniazdo. Pamiętajcie! - to, co dla jednych jest drobiazgiem, dla drugiego może być najwspanialszym skarbem na świecie! Nie liczą się drogie prezenty, liczy się pamięć o bliskich i serce.

Gdzie ten kangurek?

Mama Kangurzyca i Maleństwo to lubiani przez czytelników bohaterowie z popularnej bajki o Kubusiu Puchatku. Dzieciaki mogą utożsamić się z malutkim kangurkiem, który tak jak i one chciałby już być dorosłym, silnym i zaradnym - cokolwiek by się nie działo. Czy jednak wiecie, w jaki sposób kangurki zostają sprowadzone na ten świat? Nierozwinięte jeszcze maluchy, pozbawione jeszcze nóg, rodzą się już po miesiącu trwania ciąży i są wówczas nie większe niż ziarno fasoli! Następnie wspinają się po wylizanej przez mamę ścieżce w futrze i wślizgują się do torby znajdującej się na brzuchu. Służy im ona za dom przez następne 33 tygodnie. Dopiero po tym czasie, w pełni rozwinięte wyskakują one po raz pierwszy ze swojego ruchomego mieszkania. Będą do niego wracały tak długo jak uda im się zmieścić w torbie. To niesamowite, że z takiego maleństwa wyrasta duży, mocno umięśniony kangur! Przypominajmy dzieciom, że również i one wyrosną kiedyś tak duże jak Mama i Tata, a dopóki się to nie stanie, rodzice będą je wspierać bez względu na wszystko, a także troskliwie o nie dbać. Aż pewnego dnia dziecko będzie wreszcie gotowe wyskoczyć z kieszeni mamy i wyfrunie z domu w pełni przygotowane do dorosłego życia!

Kiedy Wasze dziecko zwątpi w swoje możliwości, przypomnijcie mu, że mimo, że jest małe, to może zdziałać wiele dobrego, tak jak niepozorna wiewiórka wytrwale zakopująca orzechy. Ważne, aby pielęgnować w nim wrażliwość podobną to tej, jaka znajduje się w sercu pingwinka oraz uczyć maluchy doceniać swoich przyjaciół i bliskich. My sami okazujmy dziecku miłość, obdarowując je swoim czasem i drobnymi, miłymi gestami, a to spowoduje, iż będzie ono umiało cieszyć się z drobiazgów. Otoczone troską dziecko wyrośnie silne niczym kangur, który będzie dumnie skakał przez życie i bez trudu pokona wszystkie napotkane przeszkody. Każdego roku zdobędzie nowe kompetencje, rozwinie swoje talenty i stanie się coraz bardziej odważne. Pewnego dnia spojrzy w przeszłość i uśmiechnie się do samego siebie dumne, ile udało się mu już osiągnąć. Będzie z pewnością pamiętało, że wspieraliście je w tym wymagającym okresie.

Źródła:

https://www.bbcearth.com/news/the-gift-to-win-a-penguins-heart

https://kids.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/kangaroo


  1. Tagi:

  2. #matematyka
  3. #ciekawostki
  4. #liczenie
  5. #szacowanie

O autorze

Agnieszka Biegańska

Agnieszka Biegańska

Absolwentka Politechniki Poznańskiej. Ukończyła kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Pasjonatka edukacji dziecięcej ceniąca sobie holistyczne podejście do wychowania. Inspiracji szuka w wielu nurtach pedagogicznych, w sposób szczególny czerpie z założeń szkoły Waldorfskiej i metody Montessori. Uwielbia być blisko natury. Dumna mama dwóch małych bystrzaków.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.