Wysyłamy w 24 godziny (w dni robocze). Darmowa dostawa od 158 zł.

Wysyłamy w 24 godziny (w dni robocze). Darmowa dostawa od 158 zł.

Opublikowano: 02.12.2015

Zabawa, którą można realizować w dowolnym momencie dnia. W każdej chwili możesz zadać dziecku pytanie z tabliczki mnożenia i odwrotnie. Kto nie odpowie, daje fant, który można odkupić na koniec dnia np. tańcząc. Wspólna zabawa dla rodziców i dzieci.

Przygotowanie

Do zabawy przygotowujesz plakat A4, na którym wypisujesz przypadki mnożenia w rubrykach „hasło dnia” i „odzew” na 3 dni. Plakat przygotowujesz dzień przed rozpoczęciem zabawy wspólnie z dzieckiem. Wybierasz przypadki mnożenia, które sprawiają dziecku trudność, wspólnie (!) losujecie wśród nich 6 przypadków i wypełniacie plakat. Plakat przyczepiacie w domu, w dowolnym miejscu, na przykład na lodówce.

Zabawę „Hasło dnia” możemy również przeprowadzić z kartami matematycznymi Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”. Wybieracie wtedy te karty z przypadkami mnożenia, które sprawiają dziecku trudność. Następnie wśród tych kart losujecie wspólnie 6 przypadków mnożenia do wpisania na szablony.

Przebieg zabawy

Dla każdego dnia przypisane są hasło i odzew. Jeśli rodzic bądź dziecko spyta „Hasło?”, druga osoba musi odpowiedź, ale zadaje też pytanie w kontrze: „Odzew?”.

Przykładowy przebieg zabawy:
Rodzic: Hasło?
Dziecko: Siedem razy osiem jest pięćdziesiąt sześć
(może powiedzieć też 8*7=56, 56=7*8, 56=8*7).
Dziecko: Odzew?
Rodzic: Cztery razy osiem to trzydzieści dwa.

Kto w trakcie zabawy popełnił błąd – daje fant, który można odkupić w formie zabawowej np. tańcząc, śpiewając. Wykupywanie fantów odbywa się na koniec każdego dnia.

W trakcie zabawy będziecie ćwiczyć trudne przypadki mnożenia – wspólnie z dzieckiem. W szczególności zachęcamy Was do przedstawiania przypadków mnożenia w różnych wariantach (np. nie tylko 4*8=32, ale również 8*4=32, 32=8*4, 32=4*8).

Element zaskoczenia w tej zabawie podoba się dzieciom – w każdym momencie mogą zapytać rodzica o hasło, ale też one mogą zostać zaskoczone. Dużo frajdy jest, kiedy rodzic zapomni hasła bądź odzewu.

Proponujemy również przeprowadzenie zabawy w innych językach.

Szablony do druku

Szablony w innych językach (.zip)

Język angielski

Język niemiecki

Język francuski

Język rosyjski

Język hiszpański

Zabawa hasło dnia została opracowana przez Andrzeja Grabowskiego dla uczestników Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, na podstawie gry „Hasło Dnia” z książki „Gry, zabawy i ćwiczenia z tabliczką mnożenia cz.II”. W książce opisanych jest 66 gier i pasjansów do wykorzystania z kartami matematycznymi Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”.