A może karty nad morzem? – zabawne dyktando z Kartami Grabowskiego

obraz

Artykuł z kategorii

Gry, zabawy i łamigłówki

Opublikowano:

Zabawne dyktando może być świetnym narzędziem edukacyjnym do wykorzystania zarówno w szkole, jak i w domu. Dyktando może pomóc w rozwijaniu umiejętności słuchania, koncentracji i pamięci. Dyktowanie krótszych i dłuższych fragmentów tekstu jest dobrym sposobem na rozwijanie tych umiejętności.

„Podczas przerwy wakacyjnej każdego dnia towarzyszyła mi przepiękna pogoda. Dziś nagle poszarzało, upał zelżał. Tworzące się chmury przybrały groźny charakter. Drzewa i krzewy przestały błyszczeć i przypominały teraz rozżalone figury. Przydrożne wierzby i jarzębiny wyraźnie nadwyrężone przez wicher trzymały się mocno korzeniami podłoża. Nagle, bez uprzedzenia powietrze przeciął grzmot. Potężny huk również przestraszył zwierzęta, a nad brzegiem morza zauważyłem wyraźne błyskawice. Odniosłem wrażenie, że mój przyjaciel Grzegorz stał się przygnębiony. Ogólnie wpadliśmy w ponury nastrój. Rozważyłem w myślach, że trzeba ożywić to popołudnie. Przypomniałem sobie, że w bagażu mam Karty Tabliczka mnożenia w wariancie rozszerzonym. Dla niektórych tabliczka mnożenia to potężna, gorzka pigułka. Rachunki należy ćwiczyć każdego dnia. Nieważne czy za oknem słońce przygrzewa, czy deszcz uderza w pobliskie drzewa, a na wybrzeżu burza. Przeanalizowaliśmy książkę i wybór padł na gry: Kółko i krzyżyk, Szczęściarz i Trzy życia. Każdy uważnie przeglądał swoje przetasowane karty przed wyłożeniem na stół. Upór i spokój ducha w trakcie gry to ważna cecha – tak mówił wujek Józef. Na koniec ułożyliśmy pasjansa Marzenie. Super! Udało się! Marzenie się urzeczywistniło. Powietrze nie było już ciężkie, stało się świeże. Na powrót wyjrzało słońce. Uśmiech wrócił na nasze twarze i powtórnie żartowaliśmy. Później podążyliśmy nad morze i naszą plażę, by się odprężyć".

Tego typu dyktando może być również świetną zabawą dla całej rodziny. Dzięki temu można nie tylko rozwijać umiejętności językowe, ale także spędzić czas razem w przyjemny i kreatywny sposób.

Samo dyktando to nie koniec zabawy! W pliku do pobrania znajdziecie również specjalnie przygotowany klucz, czyli zestawienie mówiące, ile razy dane litery (ó, u, rz, ż, h, ch, ą, ę) zostały użyte w tekście. Taki klucz dajemy dziecku po zakończonym dyktandzie. Jeżeli dziecko zauważy, że jego tekst nie zgadza się z kluczem, to może go jeszcze raz przeanalizować i poprawić!


Pobierz tekst dyktanda

Pobierz klucz

  1. Tagi:

  2. #do pobrania
  3. #zabawa
  4. #łamigłowki

O autorze

Bartosz Trojanowski

Bartosz Trojanowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Obecnie jako Certyfikowany Trener Kart Grabowskiego zajmuję się organizacją i realizacją warsztatów z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.