Sowa. Czego jest symbolem i co ma do tabliczki mnożenia?

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Sowa występuje w logo Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia - bezpłatnej akcji edukacyjnej dla szkół, której pomysłodawcą są Karty Grabowskiego! Uśmiechnięty ptak o wielkich sympatycznych oczach trzyma w rękach (ekhem w skrzydłach) Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia: kartę z iloczynem 8 razy 7 oraz pasującym wynikiem - kartę 56. Wszystko się zgadza, więc od razu widać, że z tej Sowy nie jest żaden ptasi móżdżek!

Sowa, pieszczotliwie zwana u nas Sówką, przez 13 lat była dla nas tak oczywista, że nawet nie przyszło nam do głowy opowiedzieć o jej symbolice. Do momentu, kiedy przy pracach nad kolejną edycją Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia ktoś z naszego zespołu nagle spytał:

"A właściwie, dlaczego sowa?"

No właśnie, dobre pytanie! Postrzeganie sów zmieniało się przez wieki, ale niezmiennie ich tajemniczość fascynowała. Z symbolu mądrości przez wieki i słowiańskie wierzenia zmieniały się w symbol rychłej śmierci, a nawet i diabła! Niektórzy ludzie uważają je za piękne, a inni trochę boją się ich wielkich świecących w ciemności oczu i obracającej się o 270 stopni głowy! Brzmi strasznie? Wcale nie! Nie bądźcie osowiali, bo…

Strach ma wielkie oczy!

To trochę tak jak z matematyką! Jedni kochają matematykę, a innych ona przeraża i paraliżuje. Ta analogia jest niezwykle trafna, ponieważ w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia oswajamy dzieci z matematyką i pokazujemy jej piękno. Nasza Sówka jest przyjazna i bardzo mądra! Pokazujemy, że matematyki nie ma co się bać, a nawet można ją polubić. Obecnie w naszej kulturze sowa ma znaczenie pozytywne i kojarzy się z mądrością.

Pamiętasz Kubusia Puchatka?

Sowa według książek Alana Alexandra Milne jest bardzo mądra. Umie pisać i czytać w przeciwieństwie do Misia o Bardzo Małym Rozumku oraz pozostałych mieszkańców Stumilowego Lasu, ale wróćmy może do początku, a więc do mitologii.

Sowa mądra głowa!

Według mitologii greckiej sowa jest świętym zwierzęciem Ateny – bogini mądrości, sztuki i sprawiedliwej wojny. Od samego początku sowa uważana była zatem jako symbol mądrości. Niektórzy wierzyli, że przeprowadza ona dusze do świata zmarłych i jest symbolem nowego początku. My w ŚDTM natomiast interpretujemy to troszkę inaczej🙂 Jest to początek nowej ekscytującej przygody z matematyką, przez którą bezpiecznie przeprowadzi Cię nasza Sówka – mądra główka!

Wiesz, że sowy są doskonałymi słuchaczami?

Mają wykształcony bardzo dobrze zmysł słuchu, mimo że nie posiadają uszu zewnętrznych! Uszy, które widzicie u naszego puchacza, to tylko pióra. My podobnie jak sowy jesteśmy dobrymi słuchaczami i wiemy, z jakimi problemami matematycznymi borykają się aktualnie dzieci. Problemy ze skupieniem, koncentracją dają się we znaki na lekcjach matematyki. Dodatkowo nie pomogły zajęcia zdalne w czasie pandemii, dlatego w ŚDTM wsłuchujemy się w aktualne problemy i staramy się uczyć przez zabawę! Nie chodzi tutaj o wykucie tabliczki mnożenia na pamięć! Są skuteczniejsze metody, ale jeśli przy pamięci jesteśmy, to sowa wszystko pamięta!

Sowa nie zapomina!

Czy wiesz, że dokładnie zapamiętuje ona swoje terytorium, dzięki czemu może bezpiecznie latać na nocne łowy, a potem bez problemu wracać do swojego gniazda? Dobra pamięć ułatwia wiele rzeczy w nauce matematyki, ale także i w budowaniu strategii i logicznym myśleniu. Nie bez powodu na ŚDTM tworzymy dla Was łamigłówki, do których rozwiązania przydają się sowie zdolności, takie jak spostrzegawczość, dobra pamięć i strategia.

Odważny jak sowa

„Nigdy, nigdy się nie dowiesz jak wielki to ptak Bo w twym sercu gniazdo wije, wije wróbel” Tak śpiewa HEY w utworze „Ja Sowa” i coś w tym jest, ponieważ sowy uważa się za niezwykle odważne. Tą symboliką inspirujemy się przy pracy nad kolejnymi edycjami ŚDTM. Nasza akcja ma dużo większy wymiar niż tylko nauka tabliczki mnożenia. To niekonwencjonalne formy nauki uczące przełamywania schematów edukacyjnych, niezależnego myślenia, odwagi, podejmowania wyzwań, stawiania czoła problemom i niepoddawania się. Taka oto jest nasza Sowa – symbol wszystkich 13 edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nasze zwierzę mocy! Zapisujcie się do akcji ŚDTM! Parafrazując słowa piosenki Beatlesów, pamiętajcie: Owl you need is multiplication tables!

Źródła:

Jan Parandowski: Mitologia. Warszawa: czytelnik, 1979.

http://www.sowy.eco.pl/www/publications/sowy_polski.pdf

https://www.poznan.lasy.gov.pl/sowy-w-slowianskich-wierzeniach

  1. Tagi:

  2. #śdtm
  3. #matematyka
  4. #wszkole
  5. #sowa
  6. #edukacja
  7. #wmtday

O autorze

Ewelina Kupczyńska

Ewelina Kupczyńska

Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna — Nowe media. Obecnie pracuję w Kartach Grabowskiego w dziale marketingu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.