Mistrzostwa Opola, a może Polski?
Organizatorem zawodów były oczywiście Karty Grabowskiego oraz Oddział Opolski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Mistrzostwa przeprowadziliśmy według oryginalnego scenariusza Andrzeja Grabowskiego – autora Kart Grabowskiego i organizatora Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia. Takie zawody odbywały się w latach 1997–2010 i cieszyły się dużą popularnością. Kto wie, może powrócimy jeszcze do tego pomysłu… Jak jednak wyglądają takie mistrzostwa?
To nie recytacja tabliczki mnożenia!
W Mistrzostwach udział wzięły dzieci z klas trzecich z 16 szkół podstawowych. Do zawodów każda szkoła wystawiła reprezentację swoich czterech najlepszych zawodników, którzy ostro trenowali przez cały rok. Uczestnicy startowali w pięciu konkurencjach: Prymus, Szeryf, Olimpijczycy, Krzyżak i Ekspres. Nazwy tych konkurencji to oczywiście gry z Kartami Grabowskiego Tabliczka mnożenia. To nie jest recytacja tabliczki mnożenia. To ogromne emocje! Bieganie, mnożenie, odpowiednia strategia. Tutaj liczy się nie tylko matematyka, ale i refleks, precyzja, szybkość oraz spryt.
Sędzia to kozak!
Na straży porządku czuwali licealiści, którzy tabliczkę mnożenia mają już w małym paluszku. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu, gdzie odbywała się impreza, spisali się na medal. Byli bardzo opiekuńczymi, ale sprawiedliwymi sędziami dla swoich młodszych kolegów.
Zamiana ról
Na koniec ku uciesze wszystkich dzieci nastąpiła zamiana ról, bo tym razem w Krzyżaku sprawdzili się opiekunowie. Nauczyciele mogli się przekonać, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Doping był niesamowity, a wszystkie dzieci chciały, by to właśnie ich opiekun zwyciężył.
„W Karty gram”
II edycja była wyjątkowa, bo na potrzeby mistrzostw stworzyliśmy specjalną aplikację „W Karty gram” do zliczania punktów. W ekspresowym tempie znaliśmy wyniki!
Kto został Mistrzem Tabliczki Mnożenia?
Rywalizacja była bardzo zacięta!
Klasyfikacja indywidualna:
Najlepsza z dziewczynek: Natalia Kryk z PSP-21 Opole
Najlepszy z chłopców: Bolesław Madejczyk z PSP-29 Opole
Klasyfikacja generalna:
I miejsce zajęła szkoła: PSP-21 Opole
II miejsce zajęła szkoła: PSP-29 Opole
III miejsce zajęła szkoła: ZSP-2/PSP-16 Opole
Zakuwanie na pamięć nie daje tyle emocji!
Nasze Mistrzostwa propagują naukę przez zabawę. Pokazujemy, że matematyką można się wspaniale bawić. Można ją nawet polubić i spełniać się w tej dziedzinie. Oto co mówili uczestnicy tegorocznej edycji:
– Karty Grabowskiego są fajne, matematyka sama w sobie też jest fajna. Jedne tematy z matematyki są fajniejsze, drugie mniej, ale karty Grabowskiego przydają się – oceniła Laura.
– Karty Grabowskiego są fajne. Na początku myślałam, że łatwiejszy jest język polski, a jednak matematyka z kartami Grabowskiego jest fajniejsza – dodała Ola w rozmowie z Radiem Opole. (źródło:https://radio.opole.pl/100,812689,trzecioklasisci-rywalizowali-o-tytul-mistrza-w-t)
– Lubię liczyć i tato zawsze mi pomaga z matematyką, bo również ją bardzo lubi. Do tych zawodów też się razem przygotowaliśmy. W konkurencji Prymus zdobyłam pierwsze miejsce, a w krzyżaku drugie. Lubię matematykę – skomentowała Lena, uczennica Szkoły Podstawowej nr 30 w Opolu w rozmowie z portalem www.24opole.pl.
(źródło: https://www.24opole.pl/52079,Mnozyli_i_biegali_walczac_o_tytyl_Mistrza_Opola,wiadomosc.html)
Od przedszkola do Opola
Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy sędziom i współorganizatorom za wspaniałe mistrzostwa! Mamy nadzieję, że za rok pobijemy kolejne rekordy, a przygotowania do kolejnych edycji będą trwały już od przedszkola do Opola!