Przygotuj:
- kolorową kartkę z bloku technicznego formatu A4,
- dwa waciki kosmetyczne,
- pięć małych guzików: 3 czarne, dwa w innym kolorze,
- papier kolorowy,
- klej (najlepiej do prac kreatywnych, np. Magic),
- nożyczki,
- cyrkiel,
- linijkę,
- czarny pisak,
- opcjonalnie: klej brokatowy lub srebrny pisak, druciki kreatywne, dwa cienkie patyczki, włóczka, klej na gorąco.
Wykonanie
Najpierw składamy kolorową kartkę dokładnie na pół – to nasza baza kartki. Następnie szykujemy poszczególne elementy.
Zaczynamy od bałwanka. Do tego potrzebujemy dwa waciki. Jeden z nich musimy zmniejszyć (tak, aby średnica była mniejsza o ok 2 cm) – to będzie głowa bałwanka. To nasze pierwsze spotkanie z matematyką 😊 Użyjemy do tego cyrkla. Wyznaczamy środek wacika i ustawiamy cyrkiel tak, aby był dopasowany do aktualnego rozmiaru wacika. Następnie przymierzając do linijki, zmniejszamy rozwarcie cyrkla o 1 cm. (Przy tej okazji możemy od razu poćwiczyć mierzenie i miary. Zmierzmy aktualny promień, obliczmy jaki będzie promień, jeśli zmniejszymy go o 1 cm. Możemy też przeliczyć centymetry na milimetry). Teraz czas na odrysowanie koła na waciku (tu liczy się precyzja i koordynacja, wbrew pozorom używanie cyrkla dla dzieci nie jest wcale proste) i wycięcie główki nożyczkami. Młodsze dzieci mogą odrysować mniejsze kółko np. od zakrętki.
Z papieru kolorowego wycinamy nos – z matematycznego punktu widzenia to trójkąt równoramienny 😉, oraz choinki i gwiazdę.
Choinki można stworzyć z trzech coraz mniejszych trójkątów. Ja zrobiłam dwie choinki - mniejszą i większą.
Przy tej okazji znowu spotykamy się z matematyką, np.:
- potrzebujemy trzy trójkąty: największy o podstawie 5 cm i wysokości 3,5 cm, niech każdy kolejny będzie miał podstawę mniejszą o 1 cm od poprzedniego a wysokość mniejszą o 0,5 cm od poprzedniego;
- możemy trójkąty porównywać, wskazywać największy, najmniejszy;
- jeśli choinki zrobimy różnej wielkości - mamy jeszcze więcej możliwości ;)
Trójkąty narysowane? To wycinamy :)
Gwiazdę najpierw musimy narysować. Do tego, jako szablon posłuży nam jeden z trójkątów choinkowych 😉 Odrysowujemy krawędzie trójkąta wierzchołkiem do góry i odwrotnie.
Teraz czas na ubranie naszego bałwanka 😊 Markerem rysujemy oczka i buźkę oraz przyklejamy nos. Na brzuszku przyklejamy czarne guziczki (jeśli nie macie odpowiedniego kleju – narysujcie je pisakiem, lub wytnijcie z czarnego papieru i przyklejcie zwykłym klejem, tak jak ja to zrobiłam). Czas na nauszniki. Do tego posłużą nam pozostałe dwa guziki – jako nakładki na uszy a jako opaska - kawałek włóczki albo drucik kreatywny. Opaskę można też po prostu narysować pisakiem lub wyciąć z papieru kolorowego.
Rączki wycinamy z czarnego papieru lub robimy z patyczków.
Można bałwankowi dorobić również np. narty.
Kartka prawie gotowa. Udekorujmy ją jeszcze, dodając tu i ówdzie trochę śniegu (ja uzyskałam śnieg z resztek wacika, doskonale nadaje się też do tego klej brokatowy, jeśli macie).
Czas na życzenia. Ja je zapisałam na kawałku białego papieru (wygląda jak zaspa śnieżna) i przykleiłam w zostawione wolne miejsce.
GOTOWE 😊
Gratulacje!!! Właśnie stworzyliście swoją pierwszą matematyczną kartkę świąteczną 😊 Dlaczego matematyczną? Mierzyliśmy, liczyliśmy, porównywaliśmy, rysowaliśmy trójkąty, koła, używaliśmy cyrkla i linijki…
A już wkrótce kolejne propozycje matematycznych kartek świątecznych :) Życzymy Wam udanej zabawy!