Kolorowy deszcz - Zabawa z Bączkiem matematycznym Grabowskiego

obraz

Artykuł z kategorii

Nasze produkty

Opublikowano:

Dzisiaj będziemy bawić się matematyką… w kolorowym deszczu pierścieni z naszego zestawu Bączka matematycznego Grabowskiego. Pokażemy dwa warianty gry (łatwiejszy i trudniejszy) oraz wariant zespołowy.

Co potrzebujemy do gry

  • kolorowe pierścienie, które znajdują się w zestawie z Bączkiem matematycznym Grabowskiego (wykorzystamy tylko pierścienie, bączek w tej grze nie będzie wykorzystywany),
  • kartkę i długopis.

Wariant łatwiejszy

Każdy gracz wybiera dla siebie 10 pierścieni. Pierwszy gracz:

  • Ustawia się tak, aby miał wokół siebie dużo wolnej przestrzeni, i podrzuca pierścienie wysoko do góry.
  • Następnie liczy, ile pierścieni upadło wzorkami do góry. I tyle właśnie punktów zdobywa.
W tym rzucie udało się zdobyć 4 punkty (4 pierścienie leżą wzorkami do góry).
  • Zapisuje liczbę zdobytych przez siebie punktów. Teraz kolej na następnego gracza.

Gdy wszyscy gracze rzucili pierścieniami, pierwsza runda gry kończy się. Gra trwa 3 rundy. Zwycięża gracz, który zdobył łącznie najwięcej punktów.

Wariant łatwiejszy - modyfikacje

1. Możemy dodać zasadę: każdy gracz ma prawo anulować swój rzut i wykonać go ponownie.

2. Liczbę pierścieni oraz liczbę rund dopasowujemy do wieku i możliwości dziecka.

3. Grając z dziećmi młodszymi, nie zapisujemy wyników na kartce, ale zdobyte pierścienie układamy w rzędach (oddzielny rząd dla każdego z graczy). Dzieci będą mogły łatwo je przeliczyć oraz porównać, kto ma więcej i o ile więcej.

Wariant trudniejszy

W tym wariancie gracze będą wykonywali w swojej kolejce 2 rzuty pierścieniami, a na koniec będą musieli obliczyć, ile pierścieni upadło wzorkami do góry po drugim rzucie. A teraz wszystko dokładnie wyjaśniamy krok po kroku:

  • Najpierw gracz rzuca wszystkimi pierścieniami i sprawdza, ile pierścieni upadło wzorkami do góry (liczbę może zapisać na kartce).
  • Następnie zbiera pierścienie, które leżą wzorkami do dołu.
  • Teraz ZAMYKA OCZY (!) i wykonuje drugi rzut (pierścieniami, które trzyma w dłoni).
  • Gracz ma nadal zamknięte oczy (!). W tym czasie jeden z graczy zmienia położenie pierścieni (jest to ważny element gry - chodzi o to, aby graczowi trudniej było odgadnąć, które pierścienie odkryte są z pierwszego, a które z drugiego rzutu). Gdy skończy - informuje gracza - i dopiero wtedy może on otworzyć oczy.
  • Gracz ma podać, ile pierścieni upadło wzorkami do góry w drugim rzucie, i tyle otrzymuje punktów (jeżeli oczywiście wykonał zadanie poprawnie).
Ile pierścieni upadło wzorkami do góry w drugim rzucie? Teraz jest 6 pierścieni odkrytych, a po pierwszym rzucie były 4, a więc w drugim rzucie 2 pierścienie upadły wzorkami do góry (6-4=2). Za ten rzut gracz otrzymuje więc 2 punkty.

Jeżeli po pierwszym rzucie wszystkie pierścienie upadły wzorkami do góry, to gracz nie rzuca drugi raz i otrzymuje 10 punktów (czyli tyle, ile było razem pierścieni). Pozostałe zasady tak jak w wariancie łatwiejszym.

Wariant zespołowy

Gra świetnie sprawdzi się również w przedszkolu i w szkole - szczególnie w wariancie zespołowym.

Dzieci dzielimy na zespoły. Każdy zespół otrzymuje tyle samo pierścienie, które rozdziela pomiędzy członków zespołu. Dzieci z danego zespołu będą rzucać pierścienie jednocześnie - na umówiony sygnał. Pozostałe przebieg gry - analogicznie jak w wariancie łatwiejszym lub trudniejszym.

Warto dobrać liczbę pierścieni oraz liczebność w ramach grup tak, aby pierścienie można było rozdzielić po równo między członków zespołu. Na przykład dzieci możemy podzielić na zespoły 2, 3 lub 4 osobowe, a każdemu zespołowi wręczyć np. 12 lub 24 pierścienie. 

Zabawka dla młodszych i starszych dzieci

Bączek matematyczny Grabowskiego to zabawka, po którą sięgam bardzo często, bawiąc się z moimi dziećmi (3 i 8 lat). Czasami bawimy się samymi pierścieniami, a czasami - zwłaszcza gdy potrzebna jest chwila wyciszenia - kręcimy bączkiem i nakładamy na niego pierścienie. Gdy bawię się z córką (3 lata), to ja kręcę bączkiem, a ona - niesamowicie skupiona - nakłada pierścienie, obserwując z zachwytem taniec barw. Bączek to dla nas zabawka, która potrafi odczarować nawet najbardziej pochmurny dzień.

O autorze

Justyna Grabowska-Dybek

Justyna Grabowska-Dybek

Współzarządzająca firmą. Współtwórca marki założonej w latach 90 przez swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego. Autorka książek z opisami gier.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.