Justyna Grabowska-Dybek
Opublikowano: 23.11.2020
Dzisiaj będziemy bawić się matematyką… w kolorowym deszczu pierścieni z naszego zestawu Bączka matematycznego Grabowskiego. Pokażemy dwa warianty gry (łatwiejszy i trudniejszy) oraz wariant zespołowy.
Każdy gracz wybiera dla siebie 10 pierścieni. Pierwszy gracz:
Ustawia się tak, aby miał wokół siebie dużo wolnej przestrzeni, i podrzuca pierścienie wysoko do góry.
Następnie liczy, ile pierścieni upadło wzorkami do góry. I tyle właśnie punktów zdobywa.
Zapisuje liczbę zdobytych przez siebie punktów. Teraz kolej na następnego gracza.
Gdy wszyscy gracze rzucili pierścieniami, pierwsza runda gry kończy się. Gra trwa 3 rundy. Zwycięża gracz, który zdobył łącznie najwięcej punktów.
1. Możemy dodać zasadę: każdy gracz ma prawo anulować swój rzut i wykonać go ponownie.
2. Liczbę pierścieni oraz liczbę rund dopasowujemy do wieku i możliwości dziecka.
3. Grając z dziećmi młodszymi, nie zapisujemy wyników na karte, ale zdobyte pierścienie układamy w rzędach (oddzielny rząd dla każdego z graczy). Dzieci będą mogły łatwo je przeliczyć oraz porównać, kto ma więcej i o ile więcej.
W tym wariancie gracze będą wykonywali w swojej kolejce 2 rzuty pierścieniami, a na koniec będą musieli obliczyć, ile pierścieni upadło wzorkami do góry po drugim rzucie. A teraz wszystko dokładnie wyjaśniamy krok po kroku:
Jeżeli po pierwszym rzucie wszystkie pierścienie upadły wzorkami do góry, to gracz nie rzuca drugi raz i otrzymuje 10 punktów (czyli tyle, ile było razem pierścieni). Pozostałe zasady tak jak w wariancie łatwiejszym.
Gra świetnie sprawdzi się również w przedszkolu i w szkole - szczególnie w wariancie zespołowym.
Dzieci dzielimy na zespoły. Każdy zespół otrzymuje tyle samo pierścienie, które rozdziela pomiędzy członków zespołu. Dzieci z danego zespołu będą rzucać pierścienie jednocześnie - na umówiony sygnał. Pozostałe przebieg gry - analogicznie jak w wariancie łatwiejszym lub trudniejszym.
Warto dobrać liczbę pierścieni oraz liczebność w ramach grup tak, aby pierścienie można było rozdzielić po równo między członków zespołu. Na przykład dzieci możemy podzielić na zespoły 2, 3 lub 4 osobowe, a każdemu zespołowi wręczyć np. 12 lub 24 pierścienie.
Bączek matematyczny Grabowskiego to zabawka, po którą sięgam bardzo często, bawiąc się z moimi dziećmi (3 i 8 lat). Czasami bawimy się samymi pierścieniami, a czasami - zwłaszcza gdy potrzebna jest chwila wyciszenia - kręcimy bączkiem i nakładamy na niego pierścienie. Gdy bawię się z córką (3 lata), to ja kręcę bączkiem, a ona - niesamowicie skupiona - nakłada pierścienie, obserwując z zachwytem taniec barw. Bączek to dla nas zabawka, która potrafi odczarować nawet najbardziej pochmurny dzień.