Co wywołuje uśmiech nauczyciela – czyli inicjatywa, która daje satysfakcję

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Początek roku szkolnego to czas refleksji. Co zrobić, by nowy rok był atrakcyjny dla uczniów i jeszcze ciekawszy niż poprzedni? Poprzeczka ustawiona jest wysoko, bo rok 2022/2023 był wyjątkowy. Dlaczego? Zdarzyło się w nim kilka rzeczy, o których na samą myśl uśmiecham się samoistnie i w sposób niekontrolowany. Czy jest to możliwe po 22 latach pracy w zawodzie nauczyciela matematyki? Oczywiście. Jakie wydarzenie wywołuje ten uśmiech? To I Mistrzostwa Opola w Tabliczce Mnożenia, które odbyły się 14 kwietnia w Opolu. A wszystko za sprawą Kart Grabowskiego.

To przerosło nasze oczekiwania!

Organizatorem Mistrzostw był Oddział Opolski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Pomysł powstał podczas spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia z naczelnikiem Wydziału Oświaty m. Opola. Podczas niego ustalono, że uczniowie klas III szkół podstawowych z Opola będą przez cały rok doskonalić znajomość tabliczki mnożenia z wykorzystaniem Kart Grabowskiego. Podsumowaniem ich pracy miały być międzyszkolne mistrzostwa. Ponieważ pomysł wykorzystania Kart Grabowskiego był mój, zostałam koordynatorem projektu. Zwróciłam się z prośbą do Justyny Grabowskiej-Dybek i Mateusza Grabowskiego o merytoryczną pomoc w organizacji mistrzostw w Opolu. Podczas kilku spotkań online ustaliliśmy, iż zostaną one przeprowadzone według pierwotnej formuły stworzonej przez autora kart, ich tatę, Andrzeja Grabowskiego. Mieliśmy nadzieję, że będą kontynuacją chlubnej tradycji Mistrzostw Polski. To czego dokonaliśmy, przerosło nasze oczekiwania.

Szkolna reprezentacja – czyli matematyczny dream team

Po wstępnej rekrutacji w październiku i listopadzie 2022 roku dwie grupy nauczycieli klas III-cich wzięły udział w szkoleniach z metodyki pracy z wykorzystaniem Kart Grabowskiego Tabliczka Mnożenia. 27 nauczycielek i 1 nauczyciel poznało dwanaście zabaw karcianych. Zabawy te miały wejść na stałe do prowadzonych przez nich zajęć z edukacji matematycznej. Kolejne szkolenie, w lutym 2023 roku, przeprowadzili osobiście Justyna Grabowska-Dybek oraz Mateusz Grabowski. Przedstawili zasady pięciu gier (Szeryf, Olimpijczycy, Prymus, Krzyżak i Ekspres), które miały być rozgrywane podczas Mistrzostw. Do kwietnia nauczyciele mieli za zadanie wyłonić szkolną reprezentację. W jej skład miały wchodzić dwie dziewczynki i dwóch chłopców, uczniów klas trzecich. Ostatecznie w I Mistrzostwach Opola w Tabliczce Mnożenia wzięło udział 16 drużyn.

Sędziowie licealiści pilnują porządku

Sędziami, którzy oceniali zmagania uczestników, zostali uczniowie klasy 1a Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu. Sędziowie spisali się na medal i okazało się, że doskonale pamiętają tabliczkę mnożenia!

Przebieg Mistrzostw

I Mistrzostwa Opola w Tabliczce Mnożenia odbyły się 14 kwietnia 2023 roku w gościnnych murach Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu. Wzięło w nich udział 60 dzieci. Zawodnicy zostali podzieleni na 4 grupy, dwie grupy dziewcząt i dwie grupy chłopców. Każda z grup w ściśle określonym porządku brała najpierw udział w konkurencjach indywidualnych. Były to gry Prymus, Szeryf, Krzyżak i Olimpijczycy. Następnie rozegrano grę drużynową o nazwie Ekspres.

Gra Krzyżak

Gra Olimpijczycy

Gra Szeryf

Gra Prymus

A na koniec… zamiana ról

Gdy dzieci zakończyły rozgrywki karciane, mogły wygodnie rozsiąść się na sali gimnastycznej. Tym razem do rozgrywki zaprosiliśmy opiekunów reprezentacji! Dzieci z wielkim zaangażowaniem dopingowały swoje nauczycielki, które miały okazję sprawdzić się w specjalnej konkurencji – Krzyżak Opiekunów.

Kto został Mistrzem Tabliczki Mnożenia?

W rywalizacji szkół najlepszymi okazały się:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 im. Armii Krajowej.

Nagrody przyznano również w kategoriach indywidualnych.

Najbardziej ucieszył mnie jednak fakt, że każde dziecko – bez względu na miejsce, które zajęło – wróciło do domu uśmiechnięte i dumne z tego, że mogło reprezentować swoją szkołę. I o to nam chodziło :)

Inicjatywa z pasją

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy plecak, a w nim nagrody niespodzianki ufundowane przez Karty Grabowskiego, Wydział Oświaty miasta Opola oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Opolski. Po raz kolejny okazało się, że ze współpracy pasjonatów powstają wydarzenia wybitne, które mamy nadzieję kontynuować w kolejnych latach. Właśnie dzięki takim inicjatywom praca nauczyciela jest dla mnie niezmiennie fascynująca i z wielką radością i uśmiechem wchodzę już w kolejny nowy rok szkolny 2023/2024.

  1. Tagi:

  2. #matematyka
  3. #tabliczkamnożenia
  4. #wszkole
  5. #uczniowie
  6. #nauczyciele
  7. #mistrzostwa

O autorze

Joanna Świercz

Joanna Świercz

Certyfikowana trenerka, nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, konsultantka ds. nauczycieli matematyki MODN w Opolu, członkini Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, członkini grupy Superbelfrzy RP. Autorka 11 publikacji książkowych dotyczących m.in. stosowania metod aktywizujących na lekcjach matematyki. Prowadzi bloga www.matmainaczej.pl i fanpage na FB o tej samej nazwie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.