Co ma spinacz do tabliczki mnożenia?

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Kamizelka kuloodporna, walkie-talkie i Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia łączy jedno! Wymyślili je Polacy i wszystkie te rzeczy są równie ważne! Zanim jednak przejdziemy do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia i jego polskiego autora, wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię. Co z tytułowym spinaczem?

Coś tu się nie spina…

Internet w kwestii spinacza jest podzielony. Wiele źródeł za jego wynalazcę wskazuje polskiego pianistę i kompozytora – Józefa Hoffmana, który swoją drogą miał niezłą smykałkę do wynalazków. Na swoim koncie ma ponad 70 patentów! Jako dziecko nie dosięgał do pedałów w fortepianie, dlatego wynalazł regulowane taborety. Potrzeba w końcu jest matką wynalazków! Ale czy to on wynalazł spinacz?

Spina z Norwegami

Oprócz Polaków do spinacza roszczą sobie prawo także Norwegowie. Jak do tego doszło? Pewien Norweg, który pracował na praktykach w Niemczech w Urzędzie Patentowym zobaczył wniosek patentowy swojego rodaka Johana Vaalera, który spóźnił się niestety o jakieś ćwierćwieku! Praktykant o tym nie wiedział i przesłał do kraju błędne informacje, które stały się na tyle powszechne, że w Norwegii przed jedną z uczelni, na której wykładał Johan Vaaler stoi gigantyczny 7 metrowy pomnik spinacza!

Mało tego! Mit norweskiego spinacza był na tyle silny, że w czasie II wojny Światowej, Norwegowie za jego pomocą demonstrowali przynależność do ruchu oporu. Spinacz spiął się zatem na stałe z norweską tożsamością kulturową.

Nie ma co się spinać – wystarczy matematyka

Prawdą jest, że Józef Hoffman zainspirowany kształtem klucza wiolinowego stworzył spinacz, ale nie był to wynalazek. Polski artysta urodził się w 1876 roku, a pierwszy patent pojawił się w 1867 roku w Stanach Zjednoczonych. Wynalazcą był Samuel Fay.

Nie ma jednak co się spinać, bo wystarczy tutaj prosta matematyka. Pierwszy patent był w 1867 roku, a Józef Hoffman urodził się w 1876 roku. Dokonajmy prostych obliczeń:

1876 – 1867 = 9

Józef Hoffman urodził się 9 lat po pierwszym patencie. Spinacz nie mógł być zatem wynalazkiem polskiego artysty. A co zatem innego wymyślili Polacy?

Odłóżmy na bok spinacze!

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia wymyślił Polak! I tutaj nie ma cienia wątpliwości. Andrzej Grabowski – nauczyciel matematyki, trener lekkiej atletyki i twórca Kart Grabowskiego, pracując w szkole zauważył, że nauka tabliczki sprawia dzieciom trudności. Kartkując daty w kalendarzu szkolnym, wciąż czegoś mu brakowało i nagle:

EUREKA!

Jest przecież Dzień Pizzy, dlaczego więc nie zrobić Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia? I tak oto nauczyciel matematyki ze Szczecinka stworzył: OGÓLNOŚWIATOWĄ, BEZPŁATNĄ AKCJĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ NA CAŁYM GLOBIE!

Gdyby mógł, zrobiłby to i w kosmosie. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych! Obecnie Pana Andrzeja nie ma już z nami, ale są jego dzieci: Justyna Grabowska-Dybek i Mateusz Grabowski, którzy kontynuują dzieło Taty. I tak 17 listopada odbywa się 13 edycja akcji!

"Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają"

To hasło Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym dniu dzieci wychodzą ze szkoły na tabliczkowy patrol i przepytują przechodniów, sklepikarzy, pracowników banków. W szkołach organizowane są także konkursy i egzaminy, które propagują misję nauki przez zabawę! Rejestracja do tegorocznej edycji jest otwarta do 10 listopada!

Jeśli jesteś rodzicem:

Podaj dalej info do szkoły swojego dziecka! To okazja do powtórzenia tabliczki mnożenia i pokazania, że matematyka jest fajna.

Jeśli jesteś nauczycielem:

Zgłoś swoją szkołę! Otrzymasz darmowe materiały i scenariusze zabaw.

Weźmiesz udział w światowej akcji, otrzymasz certyfikat, który będzie stanowił dodatkowy atut przy awansie zawodowym. W końcu to akcja o charakterze międzynarodowym, więc jest się czym chwalić!

Akcja ogólnoświatowa

W tegorocznej edycji bierze już udział ponad 5000 szkół w tym szkoły z:

Kataru, Chorwacji, Nigerii, Zambii, Urugwaju, Tanzanii, Turcji, Sierra Leone, Arabii Saudyjskiej, Rwandy, Serbii, Mozambiku, Kenii, Bangladeszu, RPA, Ghany, Ukrainy, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Czech, Mołdawii, Włoch, Szwajcarii, Indii, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Rumunii, Litwy, Łotwy, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Irlandii.

W poprzedniej edycji udział wzięło ponad 650 tys. uczestników i 5,5 tys. placówek edukacyjnych.

Nie czekaj, zgłoś swoją szkołę już teraz! Znajomość tabliczki mnożenia jest ważna i jest trochę jak spinacz. Spina dalsze elementy edukacji w jedną całość.

https://www.wmtday.org/pl
Źródła: https://www.radiokrakow.pl/czy-spinacz-biurowy-rzeczywiscie-jest-wykorzystywany-do-tego-do-czego-zostal-wymyslony

https://www.officemuseum.com/paper_clips.htm


  1. Tagi:

  2. #matematyka
  3. #wmtday
  4. #śdtm
  5. #kartygrabowskiego
  6. #tabliczkamnożenia

O autorze

Ewelina Kupczyńska

Ewelina Kupczyńska

Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna — Nowe media. Obecnie pracuję w Kartach Grabowskiego w dziale marketingu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.