Jak powstały Karty Grabowskiego

Historia Kart Grabowskiego rozpoczyna się w 1994 roku, gdy Andrzej Grabowski, matematyk i trener lekkiej atletyki, trafia do Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinku. Jako nauczyciel matematyki szybko zauważa, jak duży problem stanowi dla dzieci nauka tabliczki mnożenia. Szuka sposobów, aby ułatwić najmłodszym uczniom opanowanie podstawowych działań. Dzięki swojemu sportowemu doświadczeniu i pomysłowości opracowuje karty matematyczne i gry z ich wykorzystaniem pozwalające dzieciom poznawać i utrwalać tabliczkę mnożenia przez zabawę.

Karty zostają oficjalnie wydane w 1996 roku i bardzo szybko zdobywają uznanie nauczycieli, rodziców i – co najważniejsze – dzieci. Chętnie korzystają one z tej niezwykłej pomocy dydaktycznej i uczą się matematyki, nawet tego nie zauważając.

Sukces pierwszych Kart – Tabliczka mnożenia – doprowadza do stworzenia kolejnych. Karty Dodawanie i odejmowanie powstały w 1998, natomiast w 2014 roku Andrzej Grabowski, wraz z córką, Justyną Grabowską-Dybek, tworzy Gry logiczne. Pomocą dla najmłodszych dzieci – już w wieku przedszkolnym – staje się natomiast bączek matematyczny Piruet (dziś Bączek matematyczny Grabowskiego).

Od samego początku Karty Grabowskiego doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i w szkole. Gry z wykorzystaniem Kart rozwijają nie tylko matematyczne umiejętności dzieci, ale i poprawiają ogólną sprawność (wiele gier można połączyć z aktywnością fizyczną), szybkość reagowania oraz umiejętność pracy w grupie. Dzieci uczą się skutecznej komunikacji i uczciwej rywalizacji, a satysfakcja z wygranej motywuje je do dalszej nauki i wzmacnia samoocenę.

Zaangażowanie i entuzjazm dzieci oraz tak pozytywne przyjęcie Kart zaowocowały pomysłem na stworzenie matematyczno-sportowego wydarzenia popularyzującego Karty i naukę tabliczki mnożenia przez zabawę. W 1998 roku Andrzej Grabowski organizuje pierwsze Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Impreza odbywa się do dziś, a do tej pory udział w niej wzięło ponad pół tysiąca polskich szkół. Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Karty Grabowskiego, jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To doceniana na całym świecie międzynarodowa akcja, w której co roku udział biorą uczniowie z ponad 20 krajów.

1983

W 1983 roku Andrzej Grabowski, przyszły twórca Kart Grabowskiego, rozpoczyna pracę jako trener lekkiej atletyki. Przez blisko 10 lat pracuje z juniorami. Jego wychowankowie zdobywają 30 medali na mistrzostwach Polski juniorów w lekkiej atletyce, reprezentują Polskę na imprezach międzynarodowych. Ma wyjątkowe podejście do młodzieży – dla swoich wychowanków jest bardzo ważną postacią. Potrafi dotrzeć do każdego zawodnika.

1993

Jego drugą pasją (również z wykształcenia) jest matematyka. Łączył ją przez wiele lat z trenowaniem lekkiej atletyki. W roku 1993 postanawia jednak zająć się już tylko nauczaniem matematyki w szkole podstawowej. Już na pierwszych lekcjach z czwartoklasistami zauważa, że dzieci mają ogromne problemy z opanowaniem tabliczki mnożenia. Postanawia im w tym pomóc. Andrzej Grabowski doskonale wie (m.in. dzięki doświadczeniu w pracy z młodzieżą w sporcie), jak dużo można osiągnąć poprzez zabawę i rywalizację. Postanawia więc podejść do tematu tabliczki mnożenia w inny sposób. Na początku są to zabawy sportowe z piłką, skakanką i innymi gadżetami. Dzieciom to się podoba. Po pewnym czasie wpada na pomysł matematycznej talii kart. Na początku są to zwykłe kartoniki, które w niedługim czasie przeradzają się w profesjonalną talię kart do gry.

1996

W 1996 roku oficjalnie zostają wydane karty Tabliczka mnożenia. Szybko zyskują uznanie nauczycieli oraz rodziców. Początkowo znane jako matematyczne, po latach naturalnie przyjmą nazwę Kart Grabowskiego.

1998

W 1998 roku Andrzej Grabowski, zachęcony pozytywnym odbiorem swoich kart wśród rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci, organizuje I Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Pomysł wydaje się niesamowicie odważny, jednak jest strzałem w dziesiątkę. Udaje się zebrać 27 szkół, 228 uczniów z całej Polski. Od tego momentu pomysł matematyka i trenera lekkiej atletyki ze Szczecinka zaczyna się coraz prężniej rozwijać. A kolejne pomysły są już tylko kwestią czasu.

2006

W 2006 roku Andrzej Grabowski tworzy bączka matematycznego Piruet. Od tego roku odbywają się także Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym Piruet. Najlepsi potrafią narzucić na bączka nawet 50 pierścieni!

2011

W 2011 Andrzeja Grabowski organizuje I Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W pierwszej edycji biorą udział tylko szkoły z Polski, ale bardzo szybko udaje się dotrzeć do nowych krajów. Z biegiem lat akcja się rozrasta (obecnie odbywa się co roku w pierwszy piątek października). Pomysł bardzo się podoba w Polsce, Rosji, na Litwie, a nawet w tak egzotycznych krajach jak Kolumbia, Tajlandia czy Urugwaj.

2014

W 2014 roku Andrzej Grabowski wraz z córką Justyną Grabowską-Dybek wydają karty Gry logiczne. Wyjątkowo prosta talia kart, która daje zaskakująco wiele możliwości organizowania gier i łamigłówek.

2019

W 2019 roku powstaje nowa edycja książek z opisami gier Andrzeja Grabowskiego. Postać Andrzeja Grabowskiego jest obecna również na opakowaniach kart.

2022

W 2022 roku powstają Karty Grabowskiego Ułamki. Projekt talii oraz gier został opracowany przez Justynę Grabowską-Dybek. Dzięki Kartom dzieci poznają ułamki zwykłe oraz uczą się jak je porównywać, rozszerzać, skracać oraz wykonywać na nich działania.

Karty Grabowskiego dziś

Dziś Karty Grabowskiego to prężnie działająca, rodzinna firma. Obok doskonalenia i popularyzowania gier edukacyjnych stworzonych przez Andrzeja Grabowskiego na specjalnych warsztatach dla nauczycieli i rodziców, zajmujemy się także organizacją wspomnianych, cyklicznych wydarzeń matematyczno-sportowych, w których co roku udział biorą tysiące dzieci: Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia, Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia oraz Mistrzostw Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym.