Matematyka w sztuce część 1 (Pablo Picasso i kubizm)

obraz

Artykuł z kategorii

Matematyka wokół nas

Opublikowano:

Matematyka. Samo słowo wzbudza w nas lęk, radość, obawę, ekscytację, krótko mówiąc – emocje. Sztukę można by określić w analogicznych słowach i zakończyć jednym – emocje. Stworzę dla Was serię wpisów „ Matematyka w sztuce”. Będziemy wspólnie odwiedzać miejsca związane ze sztuką, poznawać artystów, zgłębimy istotę matematyki w sztuce. Chciałabym wzbudzić w Was inspirację do matematycznego postrzegania otaczającego nas piękna, do kreatywności, która łączy liczby i obraz.

Dziękuję Ci, Matematyko, że istniejesz!

Jesteśmy świadomi, że codzienne funkcjonowanie bez obliczeń, pomiarów i statystyk jest trudne. Matematyka to nasz towarzysz i czy chcemy tego, czy nie, była, jest i będzie z nami po kres naszych dni. Każdy z nas ma własne doświadczenia związane z matematyką, moje umiejscowię w kategorii „obojętnych”. Łatwo nie przebrnęłam przez okres edukacji, ale ambicja i głód wiedzy pchały mnie naprzód, dając satysfakcję z każdego zaliczonego sprawdzianu czy egzaminu. Od kiedy pamiętam, moje zainteresowania i pasje były związane ze sztuką. Każda jej dziedzina wzbudzała we mnie zachwyt i podsuwała pomysły do rozwoju osobistego. Dzięki kreatywności mogę tworzyć „coś z niczego”. Staram się skupiać wyłącznie na celu, lecz zdaję sobie sprawę, że bez matematycznej ogłady moje projekty fotograficzne, filmy, rysunki czy majsterkowanie nie miałyby racji bytu, nie istniałyby. Teraz aż mam ochotę wykrzyczeć: Dziękuję Ci, Matematyko, że istniejesz!

Zaczynamy naszą podróż

Zacznijmy wspólnie podróż, cofając się do roku 1881. Dnia 25 października na świat przyszedł ten, który po dziś dzień jest uznawany za ikonę malarstwa XX wieku. Już jako dziecko wykazywał dojrzałość artystyczną, a jego kunszt malarski wyprzedzał o „lata świetlne” swoich rówieśników. Człowiek wielu talentów, rzeźbiarz, poeta, ceramik, grafik. Jeden z prekursorów kubizmu. Wiecie już kogo opisałam? Tak, zgadliście! To on – mistrz Pablo Picasso.

„Nie zrozumiecie sztuki, dopóki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2”
Pablo Picasso

Jak sami widzicie, nawet wielki Picasso myślał o matematyce, poprzez powyższe słowa chciał nam przekazać, że sztuka jest nieprzewidywalna, nie mieści się w standardowych ramach rozumowania. Sztuka nie jest określonym wzorem, lecz wszystkim tym, co dany człowiek widzi w niej sam.

Pablo Picasso był wielkim twórcą, który dał początek geometrycznemu stylu w sztuce, nazywanego kubizmem.

Czym jest kubizm?

Kubizm zrewolucjonizował dotychczasowe postrzeganie malarstwa. Zanim powstały pierwsze prace oparte na tym nurcie, obrazy miały za zadanie odzwierciedlać rzeczywistość postrzeganą przez ludzkie oko. Dom wyglądał jak dom, kot jak kot, kwiat jak kwiat. Kubizm sprawił, że przedmioty czy postacie stawały się zgeometryzowane, czyli wpisane w kształt sześcianu (kostki, kwadratu), a następnie rozbite na mniejsze elementy. W pracach korzystano z przeróżnych figur geometrycznych. Pełen obraz był wręcz nafaszerowany matematyką ubraną w kształty i kolory zaprezentowane w jednej płaszczyźnie. Artyści pomijali tradycyjną kompozycję, posługiwali się mocnymi konturami, dynamicznymi liniami, deformacją i brzydotą.

Stwórz własny obraz w stylu kubistycznym!

Jestem przekonana, że stworzenie obrazu w stylu kubistycznym jest w zasięgu każdego z nas ;) Pamiętajcie o pokazaniu swoich prac, nie chowajcie swojej twórczości do szuflady! Bawcie się geometrią, dzięki niej poznacie kształty, nauczycie się postrzegania perspektywy. Budujcie przestrzenne figury, rysujcie figury 3D, rozwijajcie wyobraźnię. Bądźcie projektantami matematyki w sztuce!

Poniżej mój obraz w stylu kubistycznym, na którym przedstawiam postać Andrzeja Grabowskiego – twórcy Kart Grabowskiego :)

O autorze

Justyna Stawecka

Justyna Stawecka

Mam na imię Justyna, urodziłam się w 1982 roku w Kwidzynie. W Kartach Grabowskiego gram od 2019 roku. Realizuję Wasze zamówienia i w graficzny sposób ukazuję Wam świat Kart Grabowskiego. Kreatywna, empatyczna, optymistka z otwartym umysłem na świat, ludzi oraz to wszystko, czego wytłumaczyć nie potrafimy. Totalna nerdka gry Splatoon, miłośniczka astronomii, klocków lego i sztuki w każdej postaci.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

 

Nie przegap nowych artykułów.