Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia

Mistrzostwa Polski
w Tabliczce Mnożenia

Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia organizowane są na wzór imprez sportowych. Tak jak na Olimpiadzie – odbywa się ceremonia otwarcia oraz zamknięcia. Każda szkoła przygotowuje własne transparenty, rekwizyty, a reprezentanci szkół – uczestniczą z wielkim przejęciem w tym wydarzeniu. Nic dziwnego, że Mistrzostwa przyjęły taką formę - w końcu pomysłodawca tej imprezy, nauczyciel matematyki Andrzej Grabowski jest też trenerem lekkiej atletyki, wychowawcą wielu reprezentantów Polski w biegach średnich i długich w kategoriach juniorów.

Do tej pory Mistrzostwa odbywały się w różnych miastach Polski: w Szczecinku, Wrocławiu, Kołobrzegu, Warszawie, Braniewie i Garwolinie. Miejscem rozgrywania zawodów zawsze jest szkoła, gdzie chłopcy i dziewczęta z klas III i IV rywalizują w ramach różnych gier z wykorzystaniem kart matematycznych „Tabliczka mnożenia”.

Program zawodów przewiduje m.in. rozgrywanie gier Szeryf i Prymus w klasach. Zawodnicy rozdzieleni są na stanowiska trzyosobowe lub czteroosobowe, w ramach których prowadzone są rozgrywki. W zależności od zajętego miejsca - przyznawane są punkty.

Inną kategorią są gry wymagające dobrej koordynacji ruchowej i szybkiego liczenia, a więc: Piłkarz matematyk i Królowa skakanki. Najpierw odbywają się eliminacje. Chłopcy rywalizują o miano najlepszego Piłkarza wśród matematyków, natomiast dziewczynki o tytuł Matematycznej Królowej Skakanki. Jest to jednak dopiero początek rozgrywek wymagających większego wysiłku fizycznego.

Rozgrywane są również eliminacje do rundy finałowej gier: Olimpijczycy i Krzyżak. Aby znaleźć się w czołówce klasyfikacji – uczestnicy muszą nie tylko bezbłędnie dopasować przypadki tabliczki mnożenia, ale również zrobić to w jak najszybszym czasie. Przy każdym stanowisku znajduje się stoper mierzący czas. Najlepszym, którym uda się dostać do finału – zawsze towarzyszy bardzo żywiołowy doping kolegów i koleżanek z własnej szkoły. Na tym etapie – emocje zawsze sięgają zenitu.

Rywalizując - uczestnicy zdobywają punkty zarówno do klasyfikacji indywidualnej, zespołowej jak i osobnej klasyfikacji dla gier Krzyżak, Olimpijczycy, Ekspres, Piłkarz matematyk i Królowa skakanki. Na końcu – w trakcie dekoracji – najlepsi zawodnicy z kategorii C-III, C-IV, D-III i D-IV oraz najlepsze szkoły - otrzymują dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

Wartościowymi pamiątkami są również koszulki, numery startowe i karty startowe, które są wręczane każdemu uczestnikowi zawodów przed ich rozpoczęciem. Tradycją Mistrzostw w Tabliczce Mnożenia jest również dyskoteka oraz grill, które integrują dzieci i społeczność szkolną z całej Polski.

Mistrzostwa wyłaniające mistrzów tabliczki mnożenia - są niezwykłą motywacją do nauki. Dzieci jeszcze wiele miesięcy przed rozpoczęciem rozgrywek ćwiczą w szkołach przy użyciu kart matematycznych „Tabliczka mnożenia”. Tak, aby w rozgrywkach indywidualnych oraz zespołowych – zająć jak najlepsze miejsce.

Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia okiem uczestnika

Zawody sportowe tego typu integrują społeczność lokalną, nawiązują się pozytywne relacje. Rodzice bardzo chętnie włączają się w same gry, są aktywnymi zawodnikami, zachęcają i „wciągają” innych. Poprzez zawody następuje wspaniała integracja szkół i współpraca ze środowiskiem.

Uczniowie uczą się przyjmowania sukcesów i porażek, zawsze ktoś wygrywa i ktoś zajmuje pozostałe miejsca. Ale zawsze dzięki organizatorom i upominkom, które otrzymują – zawody kończą się uśmiechem. Osiąganie sukcesów dydaktycznych i nauka tabliczki mnożenia poprzez uprawianie sportu jest największym sukcesem dla nauczyciela.

Mistrzostwa są przygotowane na wysokim poziomie sportowym, uczniowie relaksują się przez zaangażowanie i wykorzystanie własnych talentów. Dla dziewczynek są inne dyscypliny i dla chłopców inne. Dzięki temu, każdy uczeń realizuje się w swojej dziedzinie.

Na zakończenie zawsze jest uroczysta dekoracja i defilada, uczestnicy są docenieni, czują się zauważeni i bardzo chętnie biorą w Mistrzostwach udział. Impreza uczy myślenia i wykorzystania umiejętności sportowych, w dzisiejszej dobie jest to jedna z najwspanialszych imprez w skali krajowej. Uczy tabliczki mnożenia, ale również muszę podkreślić aspekt wychowawczy poprzez mądre rozgrywki sportowe.

– Pani Danuta, Ostrów Wielkopolski.

Liczba uczestników Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia (1998-2010)

I Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
228 (27 szkół)
II Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
469 (48 szkół)
III Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
446 (57 szkół)
IV Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
378 (49 szkół)
V Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
319 (41 szkół)
VI Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
451 (57 szkół)
VII Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
385 (46 szkół)
VIII Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
401 (50 szkół)
IX Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
257 (32 szkoły)
X Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
257 (31 szkół)
XI Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
142 (16 szkół)
XII Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia
166 (19 szkół)